Як “стріляє” вилучений ПДФО?

Зміни до Бюджетного кодексу, які Кабмін ухвалив ще 12 вересня 2023 року , передбачали: податок, що йде із заробітних плат військовим, йтиме в повному обсязі у Держбюджет до кінця 2024 року. До цього 64% військового ПДФО отримували громади, на території яких розташовані військові частини, решта коштів розподілялась між державою та областями.

У зв’язку з цим, як повідомляв тоді міський голова Олександр Симчишин в інтерв’ю для українських медіа, до 1,4 мільярда гривень втратить бюджет Хмельницької громади за умов вилучення військового податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). За його словами, ці кошти міська влада планувала витратити на підтримку військових частин на території громади, а вилучення цієї суми ПДФО повністю до державного бюджету унеможливить допомогу військовим частинам, яку надавала Хмельницька громада до цього часу. При цьому посадовець вважає, що держава й зараз неефективно витрачає кошти на військових. І попри те, щоб допомога Силам оборони залишалась і залишається пріоритетом у бюджеті громади, хоча для цього довелось урізати витрати міської казни на інші нагальні потреби життєдіяльності громади, як-от ліквідація наслідків терористичних атак, будівництво укриттів тощо.

Та, попри все, чи ефективно використовує центральна влада відібраний від громад ПДФО? 28 серпня на Фейсбук-сторінці Асоціації міст України з’явилась інформація, як використовуються вилучені кошти, як вони “стріляють” по ворогу, адже влада пояснювала це вилучення військового податку з громад необхідністю централізованої допомоги Силам оборони, мовляв, “згори видніше”.

Ось що повідомили в Асоціації: “Військовий» ПДФО був вилучений з бюджетів громад у 2023 році разом із “силовим” ПДФО всупереч обʼєднуючій пропозиції Асоціації міст України про спільну відповідальність, спільний захист і звільнення наших територій, спільну Перемогу.

За відсутності орієнтовно 115 млрд гривень, вилучених державою з бюджетів громад, органи місцевого самоврядування продовжують максимально допомагати Обʼєднаним силам Збройних Сил України, але коштів на всі запити військових критично не вистачає.

Інформацію про використання державою вилучених в громад коштів на запит Асоціації міст України та за дорученням Премʼєр-міністра України Дениса Шмигаля надало Міністерство фінансів України. Лише 45% фактичних надходжень ПДФО використали головні розпорядники бюджетних коштів за січень-липень 2024 року.

Загалом у 2024 році здійснено видатків на суму 32 млрд гривень із 77,3 млрд гривень надходжень. При чому якщо військові підрозділи системно використовують кошти, то Мінстратегпром за цей період з виділених йому 25 млрд гривень, які вилучені в громад на забезпечення військових підрозділів, зміг використати “аж” 529 млн гривень — 2%.

У 2023 році вилучені у громад кошти були використані на 65% з подібною динамікою: Міністерство оборони використало 100% коштів, а Держспецзв’язку використала 0 гривень.

Позиція Асоціації міст України незмінна: війна — не привід вилучати кошти, а стимул їх обʼєднувати. Вся система публічної влади повинна працювати в єдності на Перемогу України. ПДФО всіх громадян України, незалежно від місця їх роботи чи служби, повинен однаково розподілятися до бюджетів громад для визначеного законом оперативного реагування на потреби військових”.

Тетяна Руса

Back to top button