Звільнитися з капкана

В Україні запрацюють центри медицини болю

Одним із головних викликів сьогодення для медичної системи України стало зростання кількості пацієнтів з хронічним больовим синдромом через війну.

Що ж таке больовий синдром? Це патологічний стан, що супроводжується появою гострих болючих відчуттів в різних ділянках тіла. Ці відчуття можуть бути спровоковані і травмами, і термічним впливом, і патологією внутрішніх органів, а також впливом зовнішніх факторів, як-от пережитий гострий стрес через війну тощо. Серед пацієнтів з ознаками цієї хвороби — військові та цивільні після ампутацій, вибухових травм, нейропатичних пошкоджень. Неконтрольований біль ускладнює їхню реабілітацію, протезування та соціальну адаптацію, а також може спричинити залежність від ліків-опіатів, провокуючи посттравматичний стресоваий розлад та затяжну депресію.

Біль виникає в результаті ураження одного або групи периферичних нервів, що може мати різний характер й інтенсивність, — кажуть медики. Для визначення точної причини появи болю і подальшої ефективної терапії больового синдрому, необхідно пройти комплексну діагностику у профільного лікаря.

А в Міністерстві охорони здоров’я анонсували створення центрів медицини болю, вивчивши подібний досвід у США. “Щоб допомогти кожному військовому та цивільному з травмами війни повернутися до активного життя, працюємо над створенням центрів діагностики й лікування гострого та хронічного болю”, — кажуть у МОЗ.

У програмі з менеджменту болю передбачено три основні етапи допомоги, засновані на досвіді США: догоспітальний етап, госпітальне лікування та реабілітація. Такий комплексний підхід дозволяє максимально ефективно надавати допомогу пацієнтам із больовим синдромом.

У МОЗ додали, що сучасні методики менеджменту болю будуть охоплювати всі етапи: від догоспітальної допомоги до реабілітації. Лікування включатиме новітні підходи: регіонарна анестезія, інфузії кетаміну, катетерні блокади і нервова стимуляція.

Перший крок — навчання команд медиків, які працюватимуть з такими пацієнтами. Сподіватимемося, що невдовзі подібний центр запрацює і в Хмельницькому. Адже тут не тільки надаватимуть кваліфіковану медичну допомогу, а й проводитимуть тренінгові хаби для підготовки наступних команд медиків за принципом “команда навчає команду”, щоб згодом охопити усі медзаклади країни.

Жанна Бойчук

Back to top button