Чи готові до сезону застуд?
З настанням зими, як правило, зростає кількість застудних та вірусних захворювань. Яка ситуація в нашому місті нині, в останні дні осені? Наскільки часто хворіють хмельничани? І що треба робити, аби вберегтися?
Про це нашим читачам розповідає сімейний лікар, директор центру ПМСД №2 Людмила ГОЛОВКО:
— Закономірно, що з настанням холодної пори року зазвичай збільшується кількість застудних та вірусних захворювань. Нині, на щастя, маємо помірне зростання кількості цих хвороб. Поки що не було лабораторно підтверджених випадків грипу. Збільшується також кількість хворих на COVID-19, однак незначно, не порівняти з тим, що було у серпні-вересні.
На ГРВІ нині однаково хворіють і діти, і дорослі. Перші симптоми вірусного захворювання — підвищення температури тіла до 38 градусів, закладеність носа, нежить, біль у горлі, кашель, може бути головний біль.
До речі, мене часто запитують: чим ГРВІ відрізняється від грипу? Власне, перші ознаки дуже схожі, але грип починається раптово, з високої температури. Хворого турбує біль у мʼязах, суглобах, болить голова. І вірус грипу дуже швидко передається від людини до людини.
Хочу наголосити, що, відчувши перші симптоми вірусного захворювання, у жодному випадку не варто парити ноги, розігрівати тіло, а потім закутуватися, щоб добре спітніти. І так, мовляв, вірус виганяти. Подібні процедури протипоказані при підвищеній температурі тіла! Також можуть бути небезпечні для людей, які мають серцево-судинні захворювання.
Боротися з вірусом допомагає рясне пиття. Особливо помічні напої, які містять вітамін С: тепла вода з лимоном, відвар шипшини, компот із сухофруктів. Однак тут треба пильнувати тим, хто має якісь супутні захворювання, як-от цукровий діабет чи захворювання шлунково-кишкового тракту. Тоді можна просто пити відварену воду. Добре вживати природні фітонциди: цибуля, часник.
Захворівши, треба бути на звʼязку зі своїм сімейним лікарем. По телефону він може надати рекомендації на перші 3-5 днів. Навіть маємо нині можливість за телефонним дзвінком відкривати лікарняний лист. Звичайно, якщо стан здоровʼя не покращується, потрібно і надалі консультуватися з лікарем. Якщо ж стан різко погіршується, необхідно викликати швидку.
Нагадаю вам телефон міського контактного центру, куди ви можете звертатися зі своїми питаннями: 0-800-202-103. Він працює у робочі дні з 8-ої до 19-ої і в суботу до 14 години. Неділя — вихідний. Але, як правило, сімейні лікарі завжди на звʼязку зі своїми пацієнтами, тому всі питання вирішуються з ними.
Якими можуть бути ускладнення від грипу та ГРВІ? Це — легеневі ускладнення (пневмонія, бронхіт), захворювання верхніх дихальних шляхів і ЛОР-органів (отит, риніт, трахеїт), ускладнення з боку серцево-судинної системи (міокардит), ускладнення з боку нервової системи (менінгіт, енцефаліт, невралгії тощо). Можуть загострюватися хронічні хвороби, на які нездужає людина: серцево-судинна патологія, цукровий діабет, ниркова патологія тощо. Ускладнення рекомендуємо лікувати в стаціонарі. Приміром, пневмонії, які найчастіше і виникають внаслідок вірусу.
Треба бути дуже уважними до свого здоровʼя. Проти грипу є один ефективний спосіб боротьби — вакцинація. Так, вакцини від грипу платні, але вони нині є в наших аптеках. Після консультації з сімейним лікарем їх можна придбати, а щеплення в сімейних амбулаторіях вам зроблять безкоштовно. Ще не пізно вакцинуватися, до початку грудня якраз вчасно. Імунітет проти грипу формуватиметься 7-14 днів.
Так само варто вакцинуватися проти COVID-19. Тепер ми рекомендуємо робити це раз на рік. Вакцина проти цього захворювання, нагадаю, безкоштовна.
Як передається грип та ГРВІ? Повітряно-крапельним шляхом, тобто від хворої людини при чханні, кашлі, диханні. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, є небезпечною для оточення протягом усього періоду прояву симптомів — в середньому 7 днів.
Тому тим, хто захворів, треба одразу взяти лікарняний, аби не йти на роботу і не “ділитися” вірусом з іншими людьми. Якщо ж, все таки, вийти з дому необхідно, одягніть хірургічну маску. Це дозволить стримувати ваші бактерії.
Вдома хворого за можливості варто ізолювати, аби уникати близького контакту з ним. Регулярно провітрювати приміщення, робити вологе прибирання.
Постійно актуальною залишається порада — мити руки. Цією порадою не варто нехтувати, адже саме на руках збирається найбільша кількість мікробів. Якщо ж брудними руками торкатись обличчя, є усі шанси передати мікроби своєму організму.
Щоб рідше хворіти на ГРВІ, варто привчити себе до корисних звичок. Необхідно бути фізично активними, намагатися уникати стресу. Треба висипатися, пити достатньо води, вживати поживну їжу.
Будьте здорові!