Бойові прапори та подяки за благодійність і волонтерство
Понад півтора мільйона гривень , зібрані під час 17 благодійних ярмарків у закладах освіти Хмельницької громади, вересневих акцій “Букет зів’яне — донат врятує”, “Теплий збір” та інших — такий підсумок освітньої доброчинності за рік, що минає. З цієї нагоди у ГО “Захист — об’єднання волонтерів” відбувся захід “Активна волонтерська команда-2024”, а запрошеними гостями були посланці освітніх закладів, які найбільше долучились до допомоги Силам оборони. 46 закладів загальної і дошкільної освіти — переможці у шести різних номінаціях, отримали бойові прапори військових підрозділів з автографами і словами вдячності від бійців і подарунки від “Захисту”.
Захід-подяка, приурочений до Міжнародного дня волонтера, відбувся у нещодавно відкритому бізнес-просторі ТРЦ “Дитячий світ”. Дякуючи освітян, голова ГО “Захист — об’єднання волонтерів” Катерина Луцик зазначила: “Коли ми підрахували, яка сума надійшла від закладів освіти громади, вийшло більше півтора мільйона гривень. І це ще не вся сума, адже кошти, пакунки для захисників і захисниць продовжують надходити до нашої і до інших волонтерських організацій. Завдяки грошовим зборам ми закрили за цей рік чимало запитів від наших військових підрозділів: це були автомобілі, зарядні станції, тепловізори, дрони, антени, РЕРи, РЕБи та інше спорядження”. За словами Катерини Луцик, за рахунок освітньої благодійності волонтери надали допомогу для понад 200 різним підрозділам. А ще відправлено захисникам і захисницям понад шість тисяч пакунків з солодощами, сувенірами, теплими речами, дитячими малюнками… “Усе це підготовлене і зібране дитячими, педагогічними і батьківськими колективами. І це свідчить про якість роботи освіти з батьками, тому що саме педагоги пропагують у школах, садочках ідею волонтерства і патріотизму. Коли ми розмовляли з нашими військовими, розповідали їм, що це ось допомога від наших навчальних закладів, вони розпитували: а як це відбувається? Це діти волонтерять? І пообіцяли, що до зими передадуть, як подарунок, усім закладам, які активно долучились до допомоги, свої бойові прапори з підписом для кожного конкретного закладу. Це різні роди військ, з різних напрямів, і багатьох ми й не знаємо особисто, але це дуже зворушує, по-справжньому об’єднує всіх, хто долучений до перемоги активною позицією і так її наближає”, — каже волонтерка.
За словами в.о. директора департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради Ольги Кшановської, була підтримка не тільки фінансова, а й моральна та психологічна. “До кожного подарунка, до кожної передачі, яку готували діти, ми доєднуємо малюнок, презент для нашого воїна, тому що розуміємо, що підтримку потрібно відчути не тільки фізично, а й психологічно, — каже Ольга Кшановська. — Звісно, за ці 10 років ми провели багато масштабних акцій, ярмарків, різних активностей для того, щоб збільшити можливість донатів від нашої освітньої галузі. Але масштаби такої допомоги не оцінювали”.
Ось переможці у шести визначених номінаціях: “Шкільний ярмарок” — ліцей №3, початкова школа №№1 та 4, гімназія №30, ліцей №4 імені Павла Жука; у номінації “Букет зів’яне — донат врятує” — гімназія №24; початкова школа №2; гімназія №28 імені В.Чорновола, гімназія №27 ім. Дмитра Іваха, ліцей №9. У номінації “Шкільне волонтерство” переможцями стали ліцей №7, початкова школа №3, гімназія №3, спеціалізована школа №33, ліцей №6 імені Назара Макаренка. У номінації “Подарунок воїну” відзначені ліцей №1 імені В.Красицького, ліцей №17, ліцей №14 імені Івана Огієнка, гімназія №31 імені М. Чекмана, ліцей №13, ліцей №8. Номінація “Патріотичне виховання” — ліцей №15 імені О.Співачука, ліцей №16 імені В.Козубняка, ліцей №5, спеціалізована школа №12, гімназія №21, ліцей №18.
Отримали відзнаки й наймолодші хмельницькі волонтери — дошкільнята. Освітні й батьківські колективи дошкілля відзначені в номінації “Дошкільнята наближають перемогу”: ДНЗ №1 “Капітошка”, ДНЗ №2 “Соколятко”, ДНЗ №3 “Світлячок”, ДНЗ №7 “Козачок”, ДНЗ №25 “Калинонька”, ДНЗ №26 “Кульбабка”, ДНЗ №29 “Раноква зірка”, ДНЗ №36 “Вербиченька”, ДНЗ №40 “Сонечко”, ДНЗ №49 “Дюймовочка”, ДНЗ №55 “Намистинка”.
Волонтерство і благодійність стали вже невід’ємною ознакою нашої освіти, патріотичним дієвим стимулом. Галина Щавінська, заступниця директора з виховної роботи ліцею №6 ім. Назара Макаренка, розповіла: “Наш ліцей здобув перемогу у номінації “Шкільне волонтерство”. А волонтеримо ми ще з 2014 року, тобто це постійний і тривалий процес. За цей час по-справжньому об’єднались і учнівський, і батьківський колективи. До того ж, наш ліцей носить почесне ім’я нашого випускника, героя Назара Макаренка. А його родина — це частина нашого батьківського активу. Ми постійно не лише донатимо, а й передаємо адресно солодощі, речі, засоби гігієни, хімічні грілки, малюнки нашим захисникам. Днями відправили 10 великих коробок з теплим флісовим одягом. У нас давно склалися особисті стосунки дітей і воїнів підрозділу, де служили наші Назар Макаренко і його батько Олег. Хлопці дзвонять, приходять у класи. Ми відкрили нещодавно у ліцеї музей Української героїки, експонати приносили і родини захисників, і хлопці привозили, є листи з фронту, прапори частин. У Тернополі нещодавно відбувався патріотичний освітній форум і нашу Хмельниччину представляли ми своїм проєктом “Дорого заплачено — ми їх не пробачимо”. Проєкт, знаєте, болісний, важкий, треба було зібрати весь матеріал про те, що ми робимо. І головне в ньому — не лише біль за втраченими прекрасними життями, і оця велика біда нашої держави, а й велика вдячність, доземний уклін захисникам, героям і нашим випускникам, які загинули, захищаючи Україну і нашу свободу. І наша пам’ять, вдячність — це й волонтерство, це допомога нашим титанам, які найдорожчою ціною платять за нашу свободу”.
Тетяна Слободянюк