Бюджетна сесія: підсумки року і проєкт кошторису на 2025-й
11 грудня відбулась чергова 47-а сесія Хмельницької міської ради, під час якої депутати проаналізували підсумки нинішнього фінансового року і затвердили проєкт бюджету територіальної громади на 2025 рік. Загалом було розглянуто 93 питання порядку денного. Про що йшлося на засіданні, міський голова Олександр Симчишин розповів для медіа на брифінгу, який відбувся одразу ж після сесійного засідання.
На початку пленарного засідання командири військових частин подякували громаді міста за постійну фінансову підтримку. Відтак депутати приступили до роботи.
“Рішень багато, всі — робочі, пов’язані з підтримкою Сил оборони, з необхідністю забезпечувати сталу роботу громади. На початку засідання позбавили повноважень депутата міської ради Богдана Лукашука, який працює відтепер у Верховній Раді. Зі складу виконкому виключений Олег Шинкарук, мій заступник до цього часу, з 2022 року мобілізований і буквально сьогодні підписав 5-річний військовий контракт”, — повідомив міський голова.
Серед важливих депутатських рішень: внесення змін до бюджету на 2024 рік, по суті, фінальні коригування. За словами міського голови, це дало можливість завершити календарний рік без будь-яких боргів. “Я наголошую на цьому, — підкреслив він. — Тому що бюджет було сформовано як дефіцитний, на 10-11 місяців, але, дякуючи платникам податків, ми змогли його перевиконати. Звичайно, завдяки й нашим партнерам, і залученню інших ресурсів”.
Головне, що вдалося зробити, — це підтримка Сил оборони. Коригуючи нинішній бюджет, додали ще 32 млн грн на обороноздатність, зокрема на пряму підтримку військових частин, на придбання засобів РЕР, РЕБ. FPV-дронів, квадрокоптерів, на виплати родинам загиблих, зниклих безвісти, полонених, виплати на реабілітацію військових і для домогосподарств, які постраждали від терористичних атак.
25 млн грн виділили на проходження опалювального сезону і осінньо-зимового періоду для водоканалу і теплокомуненерго. Виділені кошти на укриття у школах, будівництво яких завершується. Додали ще 500 тис. грн на придбання житла для військових, і загалом у цьому році з бюджету громади виділено 26,5 млн грн на житло для військових (41). Також спрямували кошти на придбання будинку сімейного типу і земельної ділянки для родини з Генічеська, де виховується семеро діток — власних і прийомних. Також виділено кошти на підтримку освіти, медичних закладів.
Депутати внесли зміни до 11 діючих програм, які продовжують працювати. Зокрема, збільшили видатки за Програмою соцпідтримки військовослужбовців (уже 507 млн грн), Програмою “Родини Героїв” (454 млн грн). Прийняли також п’ять нових програм. “Це насамперед Програма підтримки Сил оборони та безпеки на 2025 рік (250 млн грн), — сказав Олександр Симчишин. — Ця програма дозволить нам напряму фінансувати військові частини і підрозділи Сил оборони, як ми це й робимо нині. Сьогодні вчергове передали значну частину майна в державну власність, на баланс військових частин і підрозділів Сил оборони: це засоби РЕР, РЕБ, FPV-дрони, квадрокотери, гексакоптери, одяг, генератори на майже 60 млн грн. Чотири таких рішення сьогодні проголосовано, і це майно вже у наших військових”.
Також з нових Програма підвищення ефективності роботи і технічного розвитку комунальних підприємств на 2025-2027 роки. Ще одна ажлива нова програма — співфінансування ремонтних робіт у багатоквартирних будинках, на прилеглих територіях, розрахована на 2025-2029 роки.
Депутати міської ради прийняли традиційно рішення про пільги на комунальні послуги для різних категорій (603 члени родин полеглих учасників російсько-української війни і революції гідності, заслужені донори, вдови (вдівці) ліквідаторів аварії на ЧАЕС тощо). Ці виплати продовжать і в наступному році. Традиційно проголосували за доплати до пенсій колишнім політв’язням і репресованим, членам сімей репресованих, заслуженим донорам, дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування. Майже 2,5 млн грн виділили для 48 родин полонених або безвісти зниклих. 15 домогосподарств на майже 400 тис. грн отримали матеріальну допомогу на ліквідацію наслідків обстрілів.
Депутати дали дозвіл на кредит для КП “Хмельницькводоканал” на 30 млн грн для встановлення сонячних електростанцій. Кредит дасть можливість виробляти власну електроенергію і зменшить залежність від централізованого енергопостачання. На наступний рік продовжено пільгу на оренду землі для ринків. “Ми зменшуємо коефіцієнт щороку, аби допомагати підприємцям вижити в нинішніх надскладних умовах”, — наголосив мер. Депутати проголосували й за участь в авторитетній європейській програмі Zero Waste Cities (“Місто — нуль відходів”).
За яким бюджетом житиме міська громада у 2025 році? У загальних рисах цей бюджет гірший за цьогорічний. Хоча, за словами міського голови, й бюджет-2024 був найгірший за час його каденцій. У чому складнощі бюджету-2025? “У нас надалі вилучатимуть кошти платників податків у вигляді ПДФО. Це податки із заробітної плати військових, силовиків, рятувальників, усіх правоохоронних структур, які користуються послугами місцевого бюджету. Ці кошти вилучалися у 2024 році в сумі 1 млрд 245 млн. Вони будуть вилучені й у наступному вже в межах 1 млрд 300 млн грн. Крім того, на наступний рік в нас вилучена частина коштів через механізм реверсної дотації, це понад 160 млн грн. Державна освітня субвенція (а це обов’язок держави — сплачувати заробітну плату освітянам) у цьому році надійшла з мінусом 200 млн грн. У минулому році вона була 720 млн грн, у цьому — 520 млн. Як нас запевняють, майбутня субвенція розрахована на 10 місяців. Відповідно й багато інших видатків у бюджеті-2025 розраховані на 10-11 місяців. Але бюджет не дефіцитний, ми його збалансовуємо, виводимо в “нуль” за доходами і видатками. Дуже сподіваємося, що нам вдасться перевиконати дохідну частину, як і в цьому році, і продовжувати ще більше допомагати нашим Силам оборони”.
У соціальних параметрах нового бюджету дохідна частина не зростає, тому що всі основні показники залишаються на рівні попереднього року. Порівняльна характеристика доходів 2024 і 23025 років: в минулому — 4 млрд 692 млн грн, а базовий варіант бюджету на 2025 рік — 3 млрд 752 млн грн. Тобто менше, ніж мільярд гривень у мінусі за базовим варіантом. “Сподіваємося, що тут буде врахована освітня субвенція, інші трансфери з держбюджету, і ми зможемо вийти на цифри нинішнього року”, — зазначив міський голова.
Щодо динаміки власних доходів: із 3 млрд 752 млн грн власні доходи склали 3 млрд 744 млн грн. Це кошти платників податків тергромади. Але спрогнозовано зростання по ПДФО до 48 млн грн, так само по Єдиному податку до показників 2024 року — в межах 700 млн грн.
Є позитивна динаміка щодо зростання частки роботодавців. “У 2023 році ми мали 6 837, у 2024 році плюс ще 368 роботодавців. І в 2025 році прогнозуємо додатково ще 113 роботодавців. І, таким чином, у 2025 році виходимо на цифру 7318 роботодавців. А це перспектива збільшення доходів у бюджет із заробітних плат”, — повідомив Олександр Симчишин.
Є позитивна динаміка щодо офіційних робочих місць. “Починаючи із 2021 року, нам вдавалось багато виводити з тіні, створювати нові робочі місця і ми вийшли фактично майже на 93 тисячі офіційних найманих працівників. У 2022 році було падіння, але з 2023 року знову пішла позитивна динаміка. У 2024 році їх кількість збільшилася майже на п’ять тисяч. Плюс на 1207 працівників прогнозуємо збільшення у 2025 році. Отже, плануємо мати у наступному році 83,5 тисячі офіційно найманих працівників. Є також зростання середньомісячної заробітної плати. Це дасть можливість для перевиконання дохідної частини”.
Основні пріоритети нового бюджету незмінні – це підтримка Сил оборони: майже 360 млн грн закладено у базовому варіанті. Це більше, ніж у базовому варіанту бюджету-2024. “На жаль, у 2025 році не вдасться скористатися механізмом військових облігацій, що в 2024 році дало дохід у майже 980 млн грн. Ці кошти громада віддала на оборону. Зараз ми закладаємо 358 млн грн, окремо 105 млн — на пряму підтримку військових частин, 11 млн грн — на заходи з нацспротиву і на тероборону, зокрема звільнення військових формувань від загальнообов’язкових платежів і 25 млн — на житло для військових. Вже 2-3 січня плануємо оголошувати тендери і далі купувати FPV-дрони, РЕБи, РЕРи тощо. Буде працювати грантова підтримка інновацій у військовій сфері виробництва. І ми продовжуватиме, як і нині, 2-3 рази на тиждень надавати військову підтримку нашим підрозділам”, — сказав Симчишин.
Працюватимуть соціальні програми допомоги військовим і їх родинам, підтримки малозабезпечених, медицини (додатково 35 млн грн на обладнання), 27 млн грн — на будівництво укриттів, 19 млн грн — на освіту, безкоштовне харчування 1-4 класів — 113 млн грн. Майже 52 млн грн — на проходження опалювального сезону наступного року і майже 15 млн грн на ремонти медзакладів. У підсумку всі галузі життєдіяльності громади отримали фінансовий ресурс. “Уже четвертий рік свідомо не закладаємо кошти на капітальний ремонт доріг і прибудинкових територій, тому що основний бюджетний ресурс — Сили оборони. На жаль, залишаються замороженими великі наші об’єкти з цієї ж причини. Це Палац спорту, ліцей на Озерній, спортивні об’єкти тощо. Паралельно ми шукаємо позабюджетний ресурс, працюємо з нашими партнерами, містами-побратимами в тому, що стосується транспорту, сміттєпереробки, будівництва реабілітаційного центру в Головчинцях тощо”, — зазначив міський голова.
Що в підсумку? За словами Олександра Симчишина, бюджет є, звичайно, хотілося б мати його набагато кращим, але все, на жаль, коригує війна. Ми повинні це усвідомлювати і далі допомагати Силам оборони. Міський голова подякував сумлінним платникам податків, завдяки яким громада — одна з найкращих в Україні за рівнем підтримки Сил оборони. І це — перший пріоритет. Другий — забезпечення життєдіяльності критичної інфраструктури, мереж, роботи комунальних підприємств, від яких залежить наше щоденне життя.
Тетяна Слободянюк