Ідеальний вираз українського духу

30-річчя від часу заснування відзначив один перших в Україні просвітницьких центрів дослідження і популяризації духовної спадщини видатного мислителя — Подільське товариство ім. Григорія Сковороди. З нагоди ювілею в музеї-бібліотеці Григорія Сковороди, що в Хмельницькому по вул. Проскурівській, 58/1, говорили про актуальність українського філософа і просвітителя світового масштабу та підсумовували діяльність товариства за три десятиліття.

Увесь цей час товариство очолює доктор педагогічних наук, професор, ректор Хмельницького інституту соціальних технологій Михайло Чайковський, який з юності захопився ідеями і феноменальною постаттю українського філософа та богослова. За час діяльності товариства місто Хмельницький стало культовим в плані просвітництва і популяризації ідей мислителя і гуманіста. Одночасно із заснуванням товариства в місті з’явився музей-бібліотека Григорія Сковороди, де зібрані стародруки і сотні книг, виданих в Україні і за її межами, з дослідженнями життя і творчості мислителя, художніх творів та відеоматеріалів, тут унікальна постійно діюча виставка народної подільської ікони, тут проводять літературні і музичні вечори, відбуваються художні виставки, заняття з учнями та студентами освітніх закладів. А культурною окрасою міста у 2009 році став комплекс “Сад Сковороди” на території інституту соціальних технологій з першим в незалежній Україні пам’ятником мислителю роботи народного художника України, нашого земляка Василя Корчового, з алеєю-сквером, прикрашеною інсталяціями з цитатами філософа. Власне хмельничани стали в ряд першопрохідців з переосмислення постаті національного генія, якого шанувала освічена Європа, який володів майже 20 мовами світу, викладав в європейських університетах, спілкувався з монархами, а радянщина закарбовувала його в стереотип мандрівного босого дивака з торбою за плечима. Минулого року подією всеукраїнського масштабу стала книгаФеномен Григорія Сковороди і сковородиністика на позвах часу”, яка вийшла друком з нагоди 300-ліття славетного українського філософа. Автори нового дослідження — провідний науковий співробітник Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України доктор філософських наук Віталій Шевченко та ректор Хмельницького інституту соціальних технологій Університету “Україна”, голова Подільського товариства імені Григорія Сковороди, доктор педагогічних наук Михайло Чайковський. І хоч Україна готувалась до відзначення цієї події у 2022 році, та через повномасштабне вторгнення презентація ґрунтовного видання відбулася у столиці України у 2023 році. До речі, у 2022 році одним з перших музеїв , що був зруйнований точковим ударом російської ракети, став Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у селі Сковородинівка на Харківщині, де у свій час жив і творив відомий мислитель. Так московщина досі прагне знищувати українську європейськість та ідентичність. До речі, про дикунську суть недоімперії застерігав не хто інший, як Лев Толстой, який зачитувався творами українця і писав: “Сковорода — людина, що в часи Єлизавети та Катерини явила варварській росії дивовижний приклад цілковитого виконання заповідей Христа”.

Григорій Сковорода — ідеальний вираз невмирущого українського духу”, — зазначив Михайло Чайковський у виступі з нагоди 30-річчя Подільського товариства, товариства поділився своїми міркуваннями та результатами власних досліджень життя і творчого спадку Григорія Сковороди. Акцентував увагу на правдивих, а не спотворених радянською ідеологією, рисах шляхетного образу богообраного українця, його справжніх духовних цінностях і життєвих сенсах, актуальності його філософії. “Духовна спадщина Григорія Сковороди, як воїна духу, завжди актуальна, особливо у час, коли Україна виборює свою незалежність та національну ідентичність”, — підкреслив Михайло Чайковський.

Мистецькі перлини невмирущої спадщини українців подарував присутнім виступ тріо бандуристок Хмельницького музичного коледжу ім. В.Заремби, вихованого відомого бандуриста та педагога Миколи Босенка.

Лейтмотивом зустрічі з нагоди ювілею став феноменальний меседж філософа — “Сила духу незборима”. І це про наш час. Ми чинимо опір значно дужчому за визначенням агресору, ворогу. Але ми нездоланні, незламні, поки ми в дусі стоїмо заради справедливості і добра. Ці цінності ніколи не девальвуються. Вони назавжди, вони співвічні.

Тетяна Слободянюк

Back to top button