Мотанки-мандрівниці дістались Хмельницького
У Хмельницькому відкрили тематичну пересувну виставку “Обійми”, на якій 58 майстрів з усієї України експонують ляльки-мотанки в етнічних традиціях різних регіонів та авторські. Унікальний волонтерський проєкт “Мапа України “Обійми” презентовано в обласній бібліотеці для молоді. Проєкт занесено до Книги рекордів України.
“Обійми” ініціювали переселенці з Донеччини, що нині проживають в Бережанах Тернопільської області — родина Муравльових. На карті більш як 70 ляльок, які демонструють традиції регіонів країни. Автентичні та сувенірні ляльки-мотанки для карти створювали 58 майстринь з усієї України. Вік учасниць — від 16 до 87 років. Символічно густо “заселеною” експозиційною площею стала пазл-мапа України, 2х3 метри, виконана з дерева, де населені пункти позначені мотанками, які, справді, наче обіймаються. Наша Хмельниччина представлена традиційною мотанкою Янголом, якого виготовила майстриня, волонтерка Марина Соколова. На Янголі вишито древній знак Алатир — сонячний камінь, який, за дохристиянськими віруваннями, знаходиться в центрі Всесвіту, і з нього почалося сотворіння світу. А наші пізніші вірування нашаровували і об’єднували давню символіку. Кураторка виставки, завідувачка відділу обласної бібліотеки для молоді Таїсія Гринькова, розповіла, що виставка мандрує Україною з Дня Незалежності 2023 року.
“Більшість задіяних майстринь — переселенки з окупованих територій, і їх роботи передають дух, звичаї рідних місць”, — розповіла Таїсія Гринькова. Мотанку з коралями, у спідничці та в фартушку, на якому вишита калина, виготовила майстриня з Віньковеччини Євдокія Заєць. На такий образ, каже, надихнула родинна світлина. “Колись на горищі побачила стару фотографію своєї свекрухи у вбранні, українських шатах, і чомусь захотілось зробити таку саме — просту, невибагливу, щоб були присутні елементи народного одягу”.
“Усі лялі різні, всі відрізняється кольором, формою, — пояснила кураторка. — Як в нас область відрізняється, так і лялька відрізняється. Майстри дуже цікаво показали свої області: де Крим — там кримські татари, де Херсон — з кавуном зробили, де Одеса — зробили рибалочку. І так як Україна зараз знаходиться в стані війни, ми можемо побачити на цій мапі, що ляльки є в військовій формі, це Харків, Суми, Чернігів, Київщина”.
На презентацію завітали майстрині, волонтери, зацікавлені хмельничани. Після презентації гості мали змогу взяти участь у майстер-класі з виготовлення оберега-янгелика. В бібліотеці виставка експонується до 20 січня. Потім проєкт прийматиме Полтава.
Тетяна Слободянюк