Чути, відчувати, жити: у Хмельницькому допомагають військовим із травмованим слухом
12 військовослужбовців, які постраждали від травм під час бойових дій, отримали 24 слухові апарати загальною вартістю до 470 тисяч гривень. Захід відбувся в КУ “Ветеранський простір” Хмельницької міської ради в межах спільного благодійного проєкту “Бінауральне слухопротезування 12 пацієнтів 24 слуховими апаратами Oticon”.
Учасники хмельницького проєкту — управління охорони здоров’я Хмельницької міської ради, ТОВ “Центр слухової реабілітації “Аврора”, медична клініка “Меділор”, громадські організації “Захист — об’єднання волонтерів” та “Тепло рідних сердець”. Спонсор проєкту — фонд “William Demant Foundation” (Данія).
У кожного з військових, яких запросили на захід, аби вручити безкоштовні слухові апарати преміум-класу, власна життєва історія, різний вік, але у всіх спільна втрата здоров’я: пошкоджений слух внаслідок бойового поранення. Учасник проєкту, хмельничанин Леонід Пастух, на початку повномасштабного вторгнення юнаком став на захист України, служив у 56-ому окремому стрілецькому батальйоні. У листопаді 2023 року отримав поранення дроном-камікадзе на околицях села Новоданилівка на Запорізькому напрямку. “Втратив частково слух і зір, були операції, — розповів захисник. — Досі залишились побічні ефекти, лікуюся. Слух постраждав на понад 50 відсотків через розрив обох барабанних перетинок, найбільше лівої. Більше року чекав на слуховий апарат. Був направлений в Хмельницькому в клініку “Меділор”, там сказали, що нададуть апарат, але через декілька місяців проєкт закрили і я чекав, коли, можливо, буде наступний. А два тижні тому мені зателефонували і повідомили, що отримаю апарат. За це дякую всім небайдужим людям, які долучились, щоб допомогти мені”.
Як зазначила одна з координаторів проєкту, волонтерка Леся Стебло, така благодійна акція, до якої залучені органи влади, громадські організації, бізнес, міжнародні донори, переконує, що спільними зусиллями ми можемо допомагати нашим захисникам і так віддячувати їм, що маємо можливість жити, працювати, виховувати дітей. Із власного життя знає про бойові травми ветеранка ЗСУ, голова ГО “Захист — об’єднання волонтерів” та керівниця “Ветеранського простору” Катерина Луцик, яка розповіла про співпрацю волонтерів з медичними закладами міста ще з 2018 року, коли хмельницькі волонтери почали опікуватись ветеранами та військовослужбовцями тоді ще АТО-ООС. Саме завдяки ініціативі начальника управління охорони здоров’я міської ради Бориса Ткача ГО “Захист” отримала пустуюче на той час приміщення колишнього міського пологового будинку на вул. Кам’янецькій, 76. За цей час капітально оновлена будівля стала дієвим комунальним “Ветеранським простором” для допомоги і реабілітації ветеранів і військовослужбовців, де вони отримують комплексну підтримку — юридичну, психологічну, медичну. “За цей період часу ми допомогли десяткам тисяч людей, — розповіла Катерина. — А сьогодні у нас ще один спільний досвід, і ми дуже сподіваємося, що буде подальша співпраця вже безпосередньо з нашими захисниками, пацієнтами міських медзакладів. Більшість поранених з мінно-вибуховими травмами, уламковими. За собою, як наслідок, вони несуть акубаротравму — контузію і відповідно мають різні ступені приглухуватості й глухоти. Насправді понад 60% військових, які отримали таке поранення, мають такі наслідки. Тому потреба в слухових апаратах різного діапазону зараз дуже велика, це є гострим запитом від військових”.
Слухові пристрої військовим підбирали залежно від діагнозу. А апарати “Oticon” — це високовартісні якісні медичні вироби, що підбираються лікарем-сурдологом за результатами комплексного аудіологічного обстеження слуху, способу життя та індивідуальних побажань пацієнта. Але, підкреслили учасники благодійного проєкту, йдеться, в першу чергу, не про кошти, а про відновлення життя для якомога більшої кількості наших захисників, які отримали важкі поранення на передовій.
“Передача слухових апаратів — це спільна праця протягом півтора року органів місцевого самоврядування, громадських організацій, приватного сектора. І ось маємо результат, — зазначив начальник управління охорони здоров’я міської ради Борис Ткач. — Звісно, ми найбільше хотіли б, аби нашим хлопцям повністю поверталося здоров’я, а в конкретному випадку хочемо допомогти їм відновити більш-менш нормальне життя зі слухом”.
Регіональна менеджерка з продажу слухових апаратів медичного центру слухової реабілітації “Аврора” Світлана Романська розповіла, що серед доставлених до Хмельницького слухових апаратів — два внутрішньо вушних, і 22 завушних плюс додаткове обладнання і комплекти запасних батарейок. “Це вже наш третій такий проєкт в Україні завдяки нашому данському донору “William Demant Foundation”. Це слухові апарати преміального класу, і я рада, що саме наші захисники будуть користуватися цим найкращим засобом доля реабілітації слуху, — зазначила менеджерка. — Як отримати наступний грант? Нам потрібні від благодійних організацій заявки на отримання благодійних коштів. Потім спільно з громадською організацією або благодійним фондом ми відправляємо в Данію цей запит. Коли задовольняється заявка, йде виділення коштів”.
Уже понад шість років триває співпраця хмельницької клініки “Меділор” із центром “Аврора”, про це розповіла представниця клініки Анна Лейніч. “Ми й раніше працювали з нашими військовими. Брали участь і в попередньому проєкті. На жаль, нам тоді не вдалося охопити всіх учасників проєкту, він був закритий. І ось тепер завдяки донорській допомозі проєкт відновлений, ми змогли допомогти тим 12 нашим хлопцям, які до нас звернулися, починаючи з кінця 2023 року”.
Наразі ініціатори планують розширити проєкт, аби якісними апаратами забезпечити ще більше військовослужбовців, які потребують реабілітації органів слуху.
Тетяна Слободянюк