Небезпечно: кліщі!

    Лишень настає тепло, починають активізуватися кліщі: найбільш небезпечні вони з березня по листопад. Однак спостерігаються два виражені піки активності — у квітні-травні та серпні-вересні. Отож саме триває сезон активності кліщів, тому слід бути особливо обережними, аби не стати їхньою жертвою.


Якщо ви думаєте, що кліщів можна зустріти лише у лісі, парку чи на лузі, то помиляєтеся. Вони можуть жити навіть на газоні у вашому дворі чи прибудинковій території. Саме тому варто бути особливо пильними. Кліщі небезпечні тим, що можуть переносити серйозні інфекційні хвороби, серед яких найпоширеніші: хвороба Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз), хвороба Міямото, кліщовий вірусний енцефаліт і ще понад сотня інших захворювань.
Хвороба Лайма зазвичай розпочинається із симптомів, які притаманні грипу: лихоманки, головного болю, сильної втоми, збільшуються лімфатичні вузли, виникає біль у суглобах та м’язах.
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, нудоти, лихоманки, блювоти, порушення сну. У хворого переважно вражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – навіть до летальних наслідків. На місці укусу кліща зʼявляється характерна червона пляма, яка з часом більшає, стає схожою на мішень, болить і, як правило, супроводжується свербінням.
Чи можемо ми уникнути укусу кліща? Це складно, адже кліщі під час укусу виділяють анестетик, тому ви не відчуєте болю чи дискомфорту. Але треба зробити все, аби не дати їм себе вкусити. Якщо перебуваєте на природі: працюєте чи відпочиваєте, дотримуйтеся простих правил. Одягніться у світлий однотонний, з довгими рукавами, одяг щоб було легше помітити кліщів. Дуже добре, якщо одяг щільно прилягає до тіла. Віддайте перевагу штанам, які заправте у шкарпетки. Одягніть головний убір — косинку, панамку тощо.
Використовуйте репеленти (креми, спреї), які ефективні проти кліщів. Під час прогулянки оглядайте себе й своїх близьких, насамперед дітей, через кожні дві години. Повернувшись додому, ще раз зробіть ретельний огляд. Як правильно це зробити? Починайте огляд знизу, від ступнів, і поступово підіймайтеся вгору: лінія шкарпеток; підколінна впадина; нижня лінія спідньої білизни (пах); верхня лінія; живіт; нижня лінія бюстгальтера; верхня лінія бюстгальтера; комір сорочки; лінія волосяного покриву на голові; вуха; волосся та шкіра голови. Одяг, у якому ви були, треба ретельно почистити та випрати. Адже звичайне витрушування не допоможе позбутися кліща. Якщо з вами на прогулянці був ваш собака чи інша домашня тваринка, її теж необхідно перевірити на наявність кліщів.
Якщо ж ви, на жаль, таки виявили на собі кліща, що робити? Можете звернутися до медпункту або травмпункту, де кліща видалять професійно. Якщо такої можливості немає, мусите витягувати кліща самостійно. При цьому не виривайте його, не втискайте ще глибше. У жодному випадку не заливайте олією, спиртом або іншими речовинами, адже кліщ може виділити ще більше токсинів. Треба дуже обережно викрутити кліща обертальними рухами пінцетом або через марлю. Пильнуйте, аби видалити кліща разом із хоботком, якщо ж він відірвався, витягніть його стерильною голкою.
Видаливши кліща, місце укусу обробіть антисептиком, а руки ретельно вимийте з милом.
Якщо кліщ перебував на вашому тілі понад 36 годин, зверніться до медиків. У такому випадку треба здійснити постконтактну профілактику хвороби Лайма. Для цього знадобиться антибіотик, який призначає лише лікар. Упродовж наступних трьох тижнів після укусу кліща потрібно спостерігати за станом здоров’я, щоденно вимірюючи температуру тіла. Якщо вона підвищиться чи на шкірі зʼявиться почервоніння, негайно звертайтеся до лікарні.

   Сподіваємося, ви відповідально поставитеся до порад медиків. Для більшої переконливості ознайомимо вас із статистичними даними. За повідомленням генерального директора Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб Миколи Габрикевича, за перший квартал 2025 року в Хмельницькій області хворобу Лайма підтвердили у 18 осіб: 11 — з Хмельницького району, 4 — з Камʼянець-Подільського та 3 — з Шепетівського. І це невтішна статистика, адже за аналогічний період минулого року на Хмельниччині на хворобу Лайма занедужали лише 5 людей (4 — з Хмельницького району, 1 — з Шепетівського).
Також від початку року станом на 21 квітня на дослідження до лабораторії особливо небезпечних інфекцій установи надійшло 24 кліщі, 11 з яких виявилися інфіковані бореліями. Зокрема, 2 комахи доставили з Хмельницького району та 9 — з міста Хмельницький.
Микола Габрикевич зазначає, що подібні дослідження проводить лабораторія особливо небезпечних інфекцій Центру. Тож тут можна дізнатися, чи заражені кліщі, які вас укусили, бореліями.
Не варто легковажно ставитися до свого здоровʼя. Повірте, пильність і профілактика ще нікому не зашкодили. Гарного і спокійного літа вам!
 Тетяна Майданська

Back to top button