Яку шкоду несуть генератори?

Через складну ситуацію в енергетичній системі після ракетних атак недоросії частина українців знову вмикає генератори, як це було півтора року тому. Бізнес та пересічні українці змушені шукати альтернативні джерела електроенергії, і генератори — одні з них.

В останні місяці попит на них зріс вдесятеро. Кожен пристойний міський заклад використовує такий девайс. А тому через велику кількість різноманітних кафе, магазинів, ресторанів, салонів тощо у центральних районах великих міст генератори можна зустріти практично на кожному кроці. Їх встановлюють навіть на цокольних поверхах житлових будинків. Таке засилля генераторів значно змінює рівень шуму та якість повітря у містах.

Пристрої працюють на дизельному пальному чи бензині, шумлять та виділяють вихлопи. Наскільки генератори забруднюють навколишнє середовище шкідливими газами й шумом — розповіла Суспільному професорка, голова Хмельницького обласного осередку Всеукраїнської екологічної ліги Наталія Міронова.

Через те, що спалюється велика кількість палива, утворюється багато забруднюючих речовин, які потрапляють до навколишнього середовища. Це, в першу чергу, оксиди азоту, оксиди сірки, чадний газ, вуглекислий газ”, — каже професорка. Звичайно, вони негативно впливають на довкілля та здоров’я людей.

Не менше шкодить екології і шум від генераторів. “Вантажівка не дає такого шуму, який створюють деякі генератори. В окремих випадках спостерігаються вібрації. Цей енергетичний вплив негативно впливає і на людину: перебуваючи в таких умовах певний час, відчувається погіршення стану здоров’я, головні болі, в когось підвищується тиск. Це також негативно впливає і на інші складові урбоекосистем”, — впевнена Наталія Міронова.

За Державними санітарними нормами, на території біля житлових будинків рівень шуму вдень не може перевищувати 55 децибелів (дБА), а вночі45 дБА. Дизельні та інверторні генератори можуть створювати шумове забруднення до 90 дБА, бензинові та газові — ще більше. А що вища потужність пристрою, то більшим буде рівень шуму.

Як же безпечно використовувати генератори? Потрібно купувати лише сертифіковані генератори у ліцензованих точках продажу, а також уважно дотримуватись інструкцій з їхнього підключення та експлуатації. Так, під’єднувати прилад має лише кваліфікований електрик! Використовуйте якісні подовжувачі й кабелі, що не мають пошкоджень і порізів. На вилках електроприладів повинен бути заземлювальний контакт. Пам’ятайте, генератор чи будь-які бензинові двигуни повинні працювати тільки просто неба. Відстань від вікон, дверей та вентиляційних отворів має бути не менше, ніж 6 метрів. Від стіни без вікон з незаймистого матеріалу допускається відстань в 1 метр. Експлуатувати генератор потрібно лише на рівній поверхні, де на нього не буде впливу надмірної вологи, бруду, пилу чи корозійних парів. Тримайте генератор сухим та захищеним від дощу або затоплення. Дотик до мокрого генератора або пристроїв, підключених до нього, може призвести до ураження електричним струмом. Про всяк випадок слід мати вогнегасник.

Жанна Бойчук

Back to top button