24 березня — Всесвітній день боротьби з туберкульозом

У світі понад 10 мільйонів людей хворіють на туберкульоз. А в Україні щороку фіксують 18 тисяч нових випадків. При цьому для двох тисяч людей недуга має летальні наслідки. 

Щорічно 24 березня українці разом зі світовою спільнотою відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом та День фтизіатра. Ось уже кілька років поспіль березень позиціонують як місяць подолання туберкульозу.

З цієї нагоди гендиректор Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб Микола Габрикевич провів пресбрифінг та розповів про ситуацію в нашій області. Так, у 2024 році захворюваність всіма формами туберкульозу була зафіксована у 529 осіб. Бактеріальний туберкульоз виявили у 349 людей, деструктивний — у 178. Серед дітей діагностовано шість випадків захворювання, а серед підлітків — три. Протягом минулого року було виявлено 26 випадків туберкульозу серед ВПО та 61 — серед військовослужбовців ЗСУ. Методом туберкулінодіагностики обстежили 21505 дітей (74%), при цьому виявлено три випадки туберкульозу.
Микола Габрикевич повідомив, що уже кілька років установа активно використовує новітні форми діагностики, що допомагають виявляти осіб, інфікованих збудником туберкульозу. Це, зокрема, квантиферонові тести. За 2024 рік було використано 396 тестів, у 79 випадках виявлено тубінфікування та призначено профілактичне лікування. За словами посадовця, подолання туберкульозу — це спільна відповідальність, яка вимагає негайних і рішучих кроків. Адже епідемія туберкульозу визнана на світовому та загальнодержавному рівнях і залишається актуальною як в Україні, так і в області зокрема. Головним завданням у подоланні туберкульозу є його рання профілактика.
Яка ж роль у цьому місцевих громад? Вони мають унікальну можливість швидко реагувати на виклики, враховуючи потреби своїх мешканців, та безпосередньо впливати на населення у подоланні туберкульозу. Зокрема, проводити інформаційні та просвітницькі заходи, пропагувати щеплення дітей вакциною БЦЖ у пологових відділеннях, сприяти проведенню скринінгових обстежень груп ризику, регулярним флюорографічним оглядам тощо. Кожна громада має знати епідеміологічну ситуацію щодо туберкульозу, розуміти свою відповідальність та активно включатися у процес подолання недуги, бо саме завдяки спільним зусиллям можна досягти результатів.
Пам’ятаймо, що туберкульоз — виліковний! А вчасна і правильна діагностика та індивідуально підібране лікування гарантують одужання. Варто лише вчасно проходити профілактичні огляди у сімейного лікаря.

Back to top button