Бактеріологічна лабораторія з новою технологією
У Хмельницькій міській лікарні працює бактеріологічна лабораторія, обладнана за найновішими стандартами. Це результат участі медзакладу в грантовій програмі Всесвітньої організації охорони здоров’я та Центру протидії поширенню інфекційних хвороб (ICAP). Вартість обладнання становить 27 млн грн.
Як ідеться в Інтернет-повідомленні міської лікарні, тут працюють фахівці вищої та першої категорій, а лабораторія здійснює широкий спектр досліджень, дотримуючись міжнародних стандартів якості. Заклад регулярно проводить внутрішній контроль якості та бере участь у зовнішніх міжлабораторних порівняннях, що підтверджує високий рівень роботи.
Лабораторія бере участь із 2023 року в Дозорному епідеміологічному нагляді за протимікробною резистентністю в Україні.
Тут виконують дослідження біологічного матеріалу від хворих (клінічна бактеріологія), зокрема, на мікрофлору та чутливість мікроорганізмів до антибактеріальних препаратів; визначають механізми резистентності мікроорганізмів; проводиться скринінг пацієнтів на MRSA/MSSA, Clostridium difficile токсин А, В та карбопенемази; чутливість мікроорганізмів виконується згідно стандартів Європейського комітету з тестування на протимікробну чутливість EUCAST; чутливість виконується двома методами за допомоги автоматичного аналізатора VITEC 2C та класичним диско-дифузним методом; розробляють стандартні набори антибіотиків для кожного виду мікроорганізмів з урахуванням природної резистентності; підбирають індивідуальну антибіотикотерапію у разі резистентних мікроорганізмів із використанням унікальної методики Senergy-test; прямий зв’язок з бактеріологами на всіх етапах; можливість отримати попередні відповіді результатів бактеріологічного дослідження через 48 годин.
Працює лабораторія шість днів на тиждень.
Як зазначають фахівці Центру громадського здоровʼя України, стійкість мікроорганізмів до антимікробних препаратів є критичним викликом для світової медицини. Вже протягом декількох років більшість антибіотиків втратять свою ефективність, а до 2050 року, за оцінками ВООЗ, антимікробна резистентність забиратиме щороку 10 мільйонів людських життів по всьому світу.
Особливої актуальності ця проблема набула для України з початком повномасштабного вторгнення росії: вибухові, осколкові та вогнепальні поранення з відсутністю доступу до фахової медичної допомоги в зонах бойових дій, а також інші фактори призводять до неконтрольованого та нераціонального застосування антимікробних препаратів та, як наслідок, до поширення АМР.На цю ситуацію також накладаються “традиційні” проблеми — самолікування антибіотиками, недотримання рекомендацій лікарів та інші.
Для подолання АМР Міністерством охорони здоров’я України за участі Центру громадського здоровʼя та міжнародних партнерів був розроблений та затверджений у 2019 році Національний план дій щодо боротьби із стійкістю до протимікробних препаратів і наразі очікується його оновлення для організації заходів до 2030 року. Із 2023 року пілотні проєкти працюють у лікарнях в Хмельницькому, Тернополі та Вінниці.
Вікторія Катрич