Бронювання працівників

Нові правила діятимуть вже з 1 грудня

Понад два з половиною роки в Україні триває повномасштабна війна. У країні оголошений військовий стан, триває загальна мобілізація. На жаль, нині кількість добровольців у чергах значно скоротилася. У центрах комплектування та військкоматах не видно черг, як було у лютому-березні 2022-го. Через це владі доводиться вносити зміни до діючих законів, посилювати відповідальність для ухилянтів від служби у війську.

Але хоч і війську потрібні люди, економіка країни має працювати, щоб наповнювати бюджет. Гроші необхідні для гідних виплат нашим захисникам, закупівлі й виробництва зброї, військового спорядження, ліків, продуктів харчування тощо

Шукати гроші на війну Україна може лише всередині країни, тому здатність бізнесу працювати і сплачувати податки настільки ж важлива для перемоги, як і здатність держави мобілізувати до війська людей. Велику потребу в коштах уряд швидше за все вирішуватиме податковим навантаженням. Але бізнес до цього не готовий, йому складно обслуговувати навіть нинішній податковий тягар. Робити це стає особливо складно в умовах, коли дедалі більше працівників мобілізують на війну. Баланс між потребою армії в людях та роботою економіки мала б забезпечити система бронювання, до якої в українців мало довіри.

Недавня постанова уряду дозволяє бронювати працівників критично важливих підприємств, а саме 50% військовозобов’язаних. До переліку критично важливих належать підприємства, які відповідають хоча б трьом із критеріїв: загальна сума сплачених податків та зборів перевищує 1,5 млн євро; держкомпанія має стратегічне значення для економіки та безпеки; або ж підприємство має важливе значення для економіки територіальної громади (відповідні критерії встановлюють галузеві міністерства або органи місцевого самоврядування); не має заборгованості зі сплати ЄСВ; розмір середньої зарплати на підприємстві перевищує середню зарплату в регіоні за четвертий квартал 2021 року; підприємство є резидентом Дії.Сіті.

Дещо сприятливіші правила бронювання уряд прописав для працівників медичних закладів, державних та місцевих органів влади, а також для компаній низки секторів промисловості, зокрема ОПК та енергетики. За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, наразі в Україні заброньовано майже 700 тисяч працівників. Третина з них — робітники енергетичного сектора, які, зокрема, усувають наслідки ворожих обстрілів по всій країні. На жаль, влада уникає будь-яких обговорень з бізнесом питання стосовно бронювання та ведення військового обліку. Хоча, видається, щоб зробити питання мобілізації більш прогнозованим, доречніше було б мати діалог між усіма зацікавленими сторонами. Отож з 1 грудня в Україні змінять підходи до бронювання працівників від мобілізації. Нововведення стосуватимуться визначення статусу “критичного” підприємства, урахування рівня зарплат, регіональних та галузевих критеріїв. Сподіваємося, нововведення зменшить ризик зловживань та буде справедливим.

Back to top button