Чи не підуть “у тінь” підприємці?

10 жовтня Верховна Рада України ухвалила закон про підвищення податків. У ньому 18 нових пунктів. Один з них — зростання військового збору для всіх офіційно працевлаштованих громадян. Від 1 жовтня 2024 року він збільшився з 1,5% до 5%. Виняток — військові. Для них розмір збору не змінювали. Також підвищення податків торкнеться підприємців, банків і автозаправок.

Збільшення податків — це вимушений крок держави, щоб наповнити бюджет в умовах повномасштабної війни. Він весь спрямовується на фінансування Збройних Сил України.

Фізичні особи-підприємці (ФОП) з прийняттям закону про підвищений військовий збір платитимуть зі своїх прибутків військовий збір від 1 жовтня 2024 року й по 31 грудня того року, у якому буде припинено воєнний стан. Це стосується тих підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, тобто сплачують єдиний податок замість окремих зборів і податків.

Хмельниччина займає дев’яте місце серед усіх регіонів країни за кількістю відкритих нових фізичних осіб-підприємців у 2024 році. В області зареєстровано 6 тисяч 932 нових ФОПів. Однак, попри високий рівень відкритих підприємств, кількість закритих також чимала. За вісім місяців цього року в області закрилися 4 тисячі 195 підприємств.

Для фізичних осіб-підприємців першої, другої та четвертої груп встановили військовий збір на рівні 10% розміру мінімальної заробітної плати. У нинішньому році це 710 гривень (від 7100 гривень). Наступного року буде 800 гривень (від розміру мінімальної зарплати 8000 гривень).

Для фізичних осіб-підприємців третьої групи військовий збір становитиме 1% від отриманого доходу, тобто якщо платник отримав 1000 гривень доходу, то він сплатить 10 гривень військового збору.

Інна Ковальська — підприємниця, яка торгує на речовому ринку, на першій групі оподаткування. Згідно з цією групою вона не може мати найманих працівників та прибутку більше мільйона гривень на рік. За її словами, окрім податків, підприємець ще платить за оренду й енергоносії. Вважає, що підвищення податків негативно вплине на бізнес.

Будь-яке підвищення податкового навантаження на фонд заробітної плати матиме негативні наслідки для економіки, — вважає народна депутатка Ніна Южаніна. До того ж маємо яскраву несправедливість, коли і з мінімальної, і з величезної зарплати вираховується один і той же відсоток. Для того, хто рахує кожну копійку, це буде відчутне скорочення доходів. У Європейській Бізнес Асоціації переконані, збільшення податкового навантаження, зокрема військового збору, зачепить усі бізнеси, які платять офіційні зарплати.

Жанна Бойчук

Back to top button