Чи стане сонячна енергетика “гнучкою” альтернативою блекаутам?

Це основне питання, яке зібрало на третій загальноміський форум понад сотню голів об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), міську владу, посланців державної програми “ГрінДІМ”, та представників банків з кредитними пропозиціями. Організатор — Хмельницька міська рада.

У Хмельницькому співпраця між міською владою та ОСББ у питаннях енергоефективності є сталою і достатньо продуктивною. Як зазначив модератор форуму, заступник міського голови, директор інфраструктури м. Хмельницького Василь Новачок, з 2017 по 2024 роки з бюджету громади було виділено 30 млн грн на програми підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. 26 ОСББ отримали відшкодування на впровадження заходів з енергоефективності та енергозбереження.

Загалом у Хмельницькій громаді понад 400 ОСББ. Як виживатимуть ОСББ, які не були учасниками програми “ЕнергоДІМ” у минулі роки? На це дав відповідь Василь Новачок: “Цього року ми проводимо форум дещо раніше, аби дати можливість нашим ОСББ скористатися тими програмами і змінами, які вже є або будуть найближчим часом прийняті міською радою, державою. В першу чергу, це програма “ГрінДІМ”, яка дає можливість ОСББ встановлювати сонячні електростанції на дахах своїх будинків”.

У чому її суть? Згідно з державною програмою “ГрінДІМ” 70% вартості обладнання для СЕС державою буде відшкодовано, місто готове відшкодувати ще 30% його вартості. Таким чином, ОСББ, які візьмуть участь у програмі, отримають відшкодування 100% вартості всього обладнання, яке їм потрібне для сонячної електростанції на даху. Це панелі, акумулятори та інше обладнання, щоб живити критичну інфраструктуру будинку в умовах блекауту і не тільки. Вклавшись у цей проєкт, ОСББ отримає сонячну електростанцію, яка забезпечить у незимовий період усю необхідну для будинку електроенергію. Це робота ліфтів, підкачуючих станцій, освітлення загальнобудинкових територій”, розповів директор департаменту інфраструктури міста.

На форумі також презентували оновлену Програму підтримки ОСББ Хмельницької громади на 2023-2026 роки, обговорили зміни щодо спрощення процедури створення та реєстрації ОСББ. Представники банків детально розповіли про кредитні програми для реалізації програми “ГрінДІМ”.

Ще одним важливим аспектом проведення форуму стало спілкування. Фактично зібрання пройшло у формі конструктивної, жвавої і корисної дискусії для усіх сторін. Які деталі співпраці ОСББ і влади та компаній-учасників?

В сьогоднішніх умовах ми розуміємо, що вартість електроенергії буде зростати. Тому ОСББ, вклавши в проєкт тільки вартість виконання робіт, отримує, по суті, для себе безкоштовну енергію СЕСу, за прийнятною ціною, яка забезпечить в незимовий період всю необхідну для будинку електроенергію, — сказав Василь Новачок. — Це ліфти, насоси, загальне освітлення… Сьогодні будуть мати слово банки, які беруть участь у кредитній програмі “5, 7, 9”, і ОСББ за пільговим кредитом в 5,7,9% зможуть взяти кошти на початок робіт. А відшкодування за програмою буде здійснене після її повного впровадження”.

Всі учасники, які підготують пакет документів, виконають роботи відповідно до стандартів “ГрінДІМ”, будуть відшкодовані бюджетом Хмельницької міської тергромади. Чи існуватимуть обмеження для кількості учасників на відшкодування витрат? “У міській громаді зареєстровано понад 400 ОСББ, але ми розуміємо, що реалізувати цей проєкт зможуть небагато, залежно від стану, віку будинків. Ми готові відшкодувати для 10-15 будинків на зараз, — зауважив Василь Новачок. — Але маємо розуміти, що темпи реалізації проєкту передбачені державним Фондом енергоефективності на 6 місяців. Для тих, хто встигне підготувати будинок, документацію цього року, ми відшкодуємо, котрі не встигнуть, наступного року будемо виділяти необхідний фінансовий ресурс. Із 2017 року міська влада заявила себе як надійний партнер, ми — одне з перших міст, яке зараз затверджує програму сприяння “ГрінДІМ”, і я переконаний, що ОСББ зможуть нею скористатися. Адже всі розуміємо, що майбутня зима несе серйозні виклики”.

Якої думки про доцільність реалізації програми “ГрінДІМ” голів ОСББ, будинки яких з індивідуальним опаленням, тобто стовідсотково залежні від енергопостачання? Своїми міркуваннями поділився Ігор Мішин, голова спілки ГП ОСББ, яка об’єднує власників саме таких будинків. “За ці кошти, що нам пропонують, можна встановити 30 кВт станцію. Це забезпечить потреби критичної інфраструктури в будинку: насоси, ліфти, освітлення в під’їздах і навіть буде її залишок для зарядки побутових акумуляторів, гаджетів, для цього треба вивести розетки в загальні коридори. Це гарне рішення. У нашому ОСББ на Озерній будинки з індивідуальним опаленням, отож, коли немає електрики, люди залишаються без тепла. Я всім раджу купити безперебійні блоки живлення для котлів у квартирах. Це допоможе зберегти тепло, якщо світло вимикатимуть на 2-3 години. Якщо буде відключення на понад 4-5 годин, але в нас буде гібридна сонячна станція, ми розуміємо, що взимку вона не зарядить акумулятор повністю. Але якщо буде генератор, він зможе заживити акумулятор станції, і вже потім з акумулятора можемо живити споживачів. Так, взимку сонця не буде достатньо, але за комплексного підходу, коли є і генератор, і СЕСи, і в людей є вже свої акумулятори, то опалювальний сезон зможемо пройти. Якщо, наприклад, є будинки з даховою котельнею, і нею забезпечуються тепло і гаряча вода, то гібридна електростанція це дуже хороший вихід із ситуації. Тому що тепло подається централізовано, і акумуляторів вистачить до 8 годин. Якщо почергово робити включення через годину, то при роботі генератора 4 години на добу зможемо цю добу живити з акумулятора даховою котельнею. Тобто взимку люди будуть добу з теплом за рахунок чотирьох годин роботи генератора. І це набагато краще, ніж коли цілодободво працював би генератор, і до нього потрібно “приставити” працівника, кочегара, думати, де зберігати паливо, хто має той генератор заправляти тощо”.

Поспілкувалися учасники форуму також з представниками програми “ГрінДІМ” та компанії ISOLAR, яка займається встановленням СЕС для ОСББ. “Чи є ризики для будинків, коли на даху буде СЕС? Чи не постраждають дахи, стіни?” — цікавились учасники форуму. “Все безпечно. Перед тим, як встановити СЕС, ми проводимо аудит електромереж, дахової покрівлі, — розповів представник ISOLAR Євген Діденко. — На різні типи дахів є професійні конструкції, ми даємо гарантію на все обладнання, виконані роботи, а також на наші кріплення”. Яка віддача СЕС в зимовий час? “Все залежить від її потужності, — сказав Євген. — У літні місяці — 100% акумуляції, в зимові — до 20%. Але якщо ми встановлюємо акумулятори, вони можуть заряджатися від мережі дуже швидко. Якщо навіть між тривалою відсутністю електроенергії будуть включення на одну годину, цього достатньо, щоб майже повністю зарядити акумулятор”.

Цікавились учасники форуму й питанням, хто розпоряджатиметься виробленою сонячними електростанціями енергією? Як відповів Василь Новачок, зараз надлишок альтернативної сонячної енергії, яку виробляє місто, “скидається” на лінії загальних електромереж “Хмельницькобленерго”. “Але якщо світло критично зникне, буде блекаут, то протягом години-двох, якщо буде холодно і важко буде запустити теплові установки, зможемо забезпечити жителів централізованим опаленням, а таких у нас тотальна більшість, навіть у тому випадку, коли світла немає. Це було нашим завданням номер один”, — сказав він.

Що в перспективі? Чи вистачить лише сонячної енергії з дахів будинків для майже 300-тисячного міста як допоміжної альтернативи для загальної енергосистеми? Як повідомив Василь Новачок, у найближчих планах міської влади — співпраця з дуже великим вектором приватним щодо того, що він побудує в місті додаткову потужну генерацію на 35 мегават, тобто, це третина необхідної місту потужності. “І хоча її доведеться віддавати в загальну генерацію, бо автономія законом не передбачена, місто зможе отримувати її більше для своїх потреб. Це наші передбачувані кроки. На жаль, непередбачуваний наш ворог, але ми повинні опрацювати всі варіанти, щоб пережити зиму”, — підкреслив керівник інфраструктури.

Чи зуміють ОСББ скористатися “сонячною” альтернативою, і наші дахи вкриються сонячними панелями, — покаже найближчий час. А він квапить і змушує всіх, хто є співвласниками багатоквартирних будинків, усвідомити виклики і зробити вже нині вибір, продиктований, на жаль, війною і підступним ворогом.

Тетяна Слободянюк

Back to top button