Чи варто палити сухостій?

Щороку восени та навесні починається сезон спалювання сухостою. Нагадаємо, що паління листя та сухої трави заборонено в Україні. А в час воєнного стану може прирівнюватися до диверсій як навмисний підпал.

Спалювання листя шкодить довкіллю і здоров’ю. Однією з найнебезпечніших проблем зі спалюванням сухостою є забруднення повітря. Страждає усе живе: від комах до тварин і людей. Сухе листя є природним добривом для ґрунту, водночас через спалювання виділяються шкідливі речовини та трапляються пожежі. Тільки за одну добу, 9 вересня, 30 пожеж ліквідували вогнеборці Хмельниччини в екосистемах: Нетішин, Городок, Стара Ушиця, Теофіполь, Ізяслав, Шепетівка, Кам’янець-Подільський, Хмельницький…

Під час спалювання бур’янів разом з димом вивільняються чадний газ, окис азоту, пестициди та радіонукліди. Без доступу кисню із листя чи трави, що тліють, виділяється бензопірен, який викликає онкологічні захворювання. З димом у повітря також вивільняються діоксини, які можуть викликати проблеми з репродуктивним здоров’ям, ураженням імунної системи, гормональними порушеннями.

Спалювання листя і трави в Україні є незаконним і передбачає адміністративну, а подекуди і кримінальну відповідальність. За спалювання сухої трави і листя передбачений штраф від 3 060 до 6 120 грн. Водночас для посадовців такий штраф набагато вищий: від 15 300 до 21 420 грн. Якщо паління відбувалося на території природно-заповідного фонду, то штраф складе від 6120 до 12 240 грн (для посадовців — від 2 1420 до 30 600 грн). За знищення чи пошкодження лісових масивів, зелених посадок навколо населених пунктів, вздовж залізниці загрожують найбільші штрафи — 90 000-150 000 грн. Якщо під час пожежі внаслідок спалювання трави чи листя загинули люди, настає кримінальна відповідальність: від двох до п’яти років ув’язнення.

На жаль, попри штрафи, хмельничани продовжують палити листя та бур’ян після завершення робіт на городах і присадибних ділянках. Рейди за участю працівників муніципальної дружини проводять у різних мікрорайонах міста щотижня. Аби, зокрема, й нагадати про шкоду від спалювання трави і зелених відходів.

Жанна Бойчук, фото ГУ ДСНС у Хмельницькій області

Back to top button