Чим небезпечна грижа живота — розповідає лікар

Одні з найпоширеніших хірургічних втручань — видалення грижі живота. В Україні виконується сто тисяч операцій з приводу цієї патології, а на планеті загалом понад 20 мільйонів.

Незважаючи на впровадження новітніх технологій, на жаль, летальність (смертність) після операцій з видалення гриж живота становить 6-8%, і це погано», — розповідає лікар-хірург Хмельницького обласного госпіталю ветеранів війни Іван Байдак. Він детально розповів про грижу живота і її види.  Це патологічне явище, коли внутрішні органи випинаються через слабкі місця в м’язах передньої черевної стінки. Може виникати через природні або набуті отвори, або через ослаблення м’язового корсета. Грижі бувають набуті або вроджені. Значно більше перших. Причин появи декілька. Зокрема, ожиріння, атрофія м’язів живота, важка фізична праця тощо. Їх утворенню безпосередньо сприяє підвищений тиск, що виникає при сильному кашлі або важкій роботі, тобто при натужуванні живота.

Патології за локалізацією поділяються на грижі білої лінії живота, пупкові, пахові стегнові, а також післяопераційні, які утворюються на місці рубця. Вони бувають різної складності та лікуються за новими технологіями.

Пацієнти з грижами при зверненні будь-якої локалізації неодмінно повністю обстежуються. Це робиться, аби виявити супутню патологію черевної порожнини. Зокрема, жовчнокам’яну хворобу, гінекологічні захворювання або якісь новоутворення.

«Останнім часом в Хмельницькому обласному госпіталі ветеранів війни нам вдалося звести кількість повторних операцій до мінімуму, а операційну легальність до нуля», — ділиться Іван Олегович.

Чи може людина вберегтись від гриж? Іван Байдак каже: «Так. Для цього потрібно займатись фізкультурою, виконувати вправи для зміцнення м’язів живота, преса. А ще важливе повноцінне, здорове харчування. Тільки не переїдання, оскільки появам гриж сприяє ожиріння. Тоді м’язи слабшають, у них з’являються щілини, які заповнюються жировою тканиною, через яку потім починає виходити грижа. Пацієнт певний час навіть не знатиме про їх існування. Адже спершу відбувається лише незначне випинання, що виникає коли пацієнт лежить. Потім грижа збільшується і може легко защемлятися під час піднімання чогось важкого. Найгірші наслідки, коли відбувається запалення очеревини, відтак можлива навіть смерть».

Якщо ви запідозрили у себе грижу, негайно зверніться до лікаря та пройдіть обстеження. Ця патологія потребує хірургічного втручання у будь-якому віці. Адже грижа порушує роботу кишківника, що призводить до закрепів. Створює моральний дискомфорт через непривабливе випинання під шкірою, обмежує працездатність, сприяє утворенню спайок у черевній порожнині, може призвести до розриву нутрощів чи перитоніту.

«Нещодавно до нас звернувся пацієнт із дуже великою грижею. Він перед собою носив “мішок”, в який були втягнуті практично всі внутрішні органи, окрім печінки і селезінки, — ділиться лікар. — Нам довелось провести велику передопераційну роботу. Після низки підготовчих заходів було зроблено складну операцію, яка пройшла успішно».

Отож не зволікайте з візитом до лікаря, якщо запримітили якісь негаразди з вашим організмом. Будьте здорові!

Валерій Марценюк

Back to top button