Головний фактор — служіння людині й Україні
80 років тому в Хмельницькому запрацювала нова суспільна галузь — соціальний захист населення для підтримки незахищених верств — пенсіонерів, інвалідів, ветеранів війни, багатодітних сімей та інших малозабезпечених громадян.
.
За час, що минув від заснування соціальної галузі, змінився політичний устрій, Україна стала незалежною державою, яка розпрощалась з тоталітарним радянським минулим і йде власним шляхом утвердження в демократичному світі, але незмінною залишається суть соціальної праці — допомогти тому, хто не може самостійно вирішити свої проблеми, запобігти кризі. “Соціальна праця — тривала й кропітка, а соціальний працівник — і юрист, і психолог, і педагог, і лікар швидкої, і розрадник у скруті. Це — служіння, на яке здатні не всі, тому випадкові люди в соціальній сфері просто не затримуються. А рівень нашої успішної праці напряму залежить і від позиції влади. Я щасливий, що влада Хмельницької громади, зокрема міський голова Олександр Симчишин, докладає зусиль, аби багатогранна соціальна сфера, постійна турбота про людей залишались одним з головних пріоритетів життєдіяльності нашої громади”, — зазначив начальник управління праці й соціального захисту населення Хмельницької міської ради, заслужений працівник соціальної сфери України Словян Воронецький.
80 років — це майже епоха. Як же розпочиналась вона в нашій громаді, в місті? Документи Держархіву Хмельницької області свідчать, що перший відділ соціального забезпечення розпочав роботу 30.05.1944 року, який згодом отримав назву відділу соціального захисту населення з основною функцією — виплатою пенсій за інвалідністю військовослужбовцям-фронтовикам. З часом виокремились три напрямки: пенсійне забезпечення, соціальна допомога та матеріально-побутове обслуговування одиноких непрацездатних громадян.
Оскільки сфера повноважень розширювалась, у 1994 році відділ було перейменовано в управління соціального захисту населення, і в цьому статусі структура працювала й у перші роки української незалежності. Згодом, у 2001 році, відбулася масштабна перебудова галузі, було затверджено новий статус — управління праці та соціального захисту населення з розширеною сферою обов’язків і повноважень за 60 напрямками.
У 2005-ому до управління було долучено відділ субсидій, який працював з 1995 року, як окремий підрозділ. Оскільки соціальні потреби суспільства, реалії ринкової економіки і пов’язані з нею суспільні виклики, кризові явища зростали, у 2010 році діяльність управління праці та соціального захисту населення розгалузилась більш, як за 100 напрямками.
Згідно з реформою самоврядування до міської громади приєднані 6 старостинських округів, у складі яких 24 сільських населених пункти зі своєю інфраструктурою, укладом життя та демографічною картиною. Відповідно знову розширилась сфера соціальної опіки до 13 відділів та 5 установ.
Уперше в місті з 2017 року, за європейськими стандартами, започатковано роботу Університету третього віку, студентами якого є пенсіонери. Це соціально-педагогічна послуга, яка надається на базі Хмельницького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг). У березні 2021 року створено відділення цілодобового перебування, яке також працює функціонує при центрі соціального обслуговування.
Наприкінці 2021 року в Хмельницькому розпочав роботу притулок для осіб, які постраждали внаслідок домашнього насильства та насильства за ознакою статі. У 2021 році до управління долучена шоста установа — Позаміський дитячий заклад оздоровлення та відпочинку “Чайка”, а наступного, 2022-го, структурним підрозділом управління став і Хмельницький міський центр соціальних служб. У травні 2022 року відкрився пункт прокату технічних та інших засобів реабілітації на вул. Зарічанській, 14/4. Впродовж цього ж року відкрито кімнату кризового реагування для людей, які постраждали від домашнього насилля. Постраждалі можуть отримати короткостроковий прихисток від кривдників. У перспективі планується створення комунальної установи “Центр запобігання та протидії домашньому насильству”, пропозицію винесено на розгляд сесії міської ради.
Початок повномасштабного вторгнення став для галузі випробуванням не лише на професійність, оперативність, людяність, а й на стресостійкість. Адже крізь управління “пройшли” понад 40 тисяч внутрішньо переміщених осіб, які інтегрувались в міську громаду. Чимало з них люди з інвалідністю та іншими гострими соціальними проблемами, спричиненими терористичною агресією росії.
Масштабним викликом став соціальний захист ветеранів та їх сімей, яких побільшало в десятки разів від початку повномасштабної війни. Всебічна підтримка захисників і захисниць, учасників бойових дій і ветеранів, членів сімей загиблих, військовополонених, зниклих безвісти, волонтерська допомога Силам оборони — ось моральний пріоритет соціального захисту сьогодні. Воєнні реалії — це жертви війни з травмованим фізичним і ментальним здоров’ям, які потребують не лише медичної допомоги, а й психологічної реабілітації. Для цього у березні 2024 року запрацював ще один важливий структурний підрозділ управління — оновлене реабілітаційне відділення для військовослужбовців та їх родин у Рекреаційному центрі “Берег надії” (с. Головчинці). За кошти бюджету громади приміщення облаштоване сучасним обладнанням для фізичної і психологічної реабілітації та оздоровлення.
Із 1 квітня цього ж року запрацювало ще одне нове кризове відділення на базі міського Центру соціальної підтримки та адаптації. Тут українці, які мають обмежену рухову активність, із знищених ворогом або окупованих міст і сіл, які не мають рідних, отримують належний догляд та підтримку. Важливо зазначити, що з початком повномасштабного вторгнення продовжується соціальний захист й мешканців громади, які опинились в скрутних життєвих умовах.
Але не лише професійні обов’язки є визначальним фактором діяльності великого колективу соцзахисту. Повномасштабна війна ще більше об’єднала людей у велику, чуйну родину, адже чимало вчорашніх працівників галузі нині зі зброєю в руках захищають державу, у багатьох рідні воюють. Тому добродійна допомога військовим підрозділам стала ще одним важливим штрихом колективного портрету. З початку року для потреб Сил оборони, а це, зокрема, 86-й ОБТрО ЗСУ, добровольчий чеченський батальйон ім. Шейха Мансура та інші, стали підшефними бойовими підрозділами управління. Для придбання автівок, БпЛА, іншого військового спорядження колектив регулярно перераховує одноденні заробітки. Днями зібрали 210 тис. грн на потреби військовиків, кількома місяцями раніше — 250 тис. грн. І, стверджують, допомагатимуть нашим Героям до остаточної перемоги.
Реалії нинішнього часу вкотре переконали, що соціальна галузь — це форпост турботи про людину, це серце, яке першим відгукується на людські потреби. Нині в різних структурних підрозділах управління працює понад 440 фахівців у 12 відділах та в 7 установах, на постійній основі надається понад 70 адміністративних послуг та щомісячно виконується соціальна підтримка для близько 50 тисяч мешканців громади. Відданість справі, високий професіоналізм відповідно поціновані міською радою, увага влади до соціальної сфери та її фахівців ще більше мотивує віддано служити на благо кожної людини, яка потребує підтримки і турботи, служити громаді й Україні.
Тетяна Слободянюк