Хмельницькі колумбарії: що про них варто знати

На території міської громади є два колумбарії: на кладовищах у мікрорайоні Ракове та поблизу села Шаровечка. І хоча їхній ритуальний функціонал однаковий, призначення різне: у Раковому поховальні ніші виділені лише для захоронення військовослужбовців, в другому колумбарії для поховання немає обмежень.

У багатьох країнах колумбарії (місця захоронення урн з прахом після кремації, які розташовуються в катакомбах або склепах. Сучасний варіант — меморіальна стіна з нішами для зберігання урн — ред.) стають все поширенішими, адже для класичних кладовищ під нові поховання потрібна вільна земля. Тому все частіше постає питання будівництва крематоріїв і в нас. Вперше про колумбарій на кладовищі біля Шаровечки заговорили у грудні 2020 року. Тоді там почали споруджувати меморіальну стіну з нішами. За словами начальника спеціалізованого комунального підприємства “Хмельницька міська ритуальна служба” Сергія Бортника, на той час в Україні існувало три класичних колумбарії: в Києві на Лук’янівському кладовищі, а також в Харкові та Одесі, частково діючий був у Дніпрі.

Як і планувалося, шаровечківський колумбарій вартістю у понад 650 тисяч гривень завершили споруджувати у 2021 році. Він вміщує 156 поховальних ніш, проте урн із прахом більше, бо в одній ніші їх можна розмістити декілька. Як повідомив Сергій Бортник, наразі викуплено майже 80 відсотків ніш, вартість однієї — майже 10 тисяч гривень.

Найчастіше місця в нішах купують для праху людей, які померли за межами України. Для цього кілька причин. Найголовніша — висока вартість репатріації, тобто повернення тіла додому. Відтак кремація відбувається за місцем смерті, а до Хмельницького привозять урну з прахом. До речі, вартість кремації не входить у ціну ніші в колумбарії. Інша причина — родичі живуть далеко від Хмельницького і часто навідуватись, аби доглядати могилу, не вдається.

Оскільки крематорію в нашому місті немає, кремацію, тобто спалювання, досі здійснюють в Києві та Одесі, де є ці ритуальні підприємства. Разом із транспортуванням тіла до котрогось із крематоріїв і поверненням праху процедура кремації коштує, в середньому, приблизно 15 тисяч гривень.

І хоча традиційними могильними пам’ятниками досі розширюються межі всіх п’яти діючих хмельницьких міських кладовищ, чимало наших співгромадян для поховання родичів усе частіше обирають кремацію і поховання в колумбарії. Цю тенденцію пояснив начальник ритуальної служби. “Кремація вигідніша тим, що, наприклад, не потрібно буде ставити пам’ятник. Щоб встановити сьогодні найдешевший, з граніту, з бетонною основою, і врахувати витрати на всі роботи, потрібно заплатити приблизно тисячу доларів, а потім, звісно, доглядати могилу. А війна порозкидала наших людей по всьому світу…”, — каже Сергій Бортник.

Минулого року завершили будівництво колумбарію вартістю понад два мільйони гривень на кладовищі в Раковому. У меморіальній стіні розміщено 96 ніш. Цей меморіал, власне, розрахований на поховання праху військовослужбовців, тіла яких кремували за рішенням родичів, і для тих військових, яких вважали безвісти зниклими, їхніх тіл не було, але у судовому порядку їх визнали померлими.

Перше поховання праху загиблих захисників у колумбарії в Раковому відбулося на початку грудня 2024 року. У той скорботний день у нішах меморіальної стіни ховали прах одночасно восьми героїв. Три тіла були кремовані, п’ять поховань символічні: в урнах речі військовослужбовців, тіла яких навіки залишилися на полі бою або на тимчасово окупованих територіях. Поховання військових у колумбарії здійснюється за кошти з міського бюджету.

Тетяна Руса

Back to top button