Історія 55 британських автомобілів

6 серпня в Хмельницькому на майдані Незалежності відбулася чергова передача автомобілів для Сил оборони. Але ця, вже сьома, найпотужніша. 55 автомобілів були вишикувані у формі тризуба, і це справді символічно: українці, які мешкають у Великій Британії, з допомогою місцевих мешканців зібрали рекордну кількість автомобілів. Це — результат співпраці фонду “British-Ukrainian Aid”, БФ “Волонтери Поділля” та Хмельницької міської ради.

Загалом волонтери відправили з Англії до України партію з 300 автівок різних модифікацій, 130 з них передали для БФ “Волонтери Поділля”, і ось 55 з них уже на ходу після хмельницького техогляду і ремонту за необхідністю. Серед отриманого — карети швидкої допомоги, мікроавтобуси, позашляховики, ванна на колесах, фургони, легковики. Тут же, на плацу, Хмельницький міський голова Олександр Симчищин і співголова БФ “British-Ukrainian Aid” Наталія Равлюк вручили ключі від автомобілів представникам військових підрозділів. Ця міжнародна акція насправді народна: адже автівки в Україну безоплатно передавали прості лондонці, збір тривав з березня цього року, як розповіла пані Наталія.

Не вперше така подія відбувається завдяки співпраці нашого БФ “Волонтери Поділля” і місії “British-Ukrainian Aid”, — зазначив Олександр Симчишин під час акції передачі автівок військовим. — Але в такому масштабному форматі вперше. Я думаю, стежачи за соцмережами, ви читали, що заступник мера Лондона, наш посол у Великобританії Валерій Залужний, наш боксер Олександр Усик, ще багато відомих людей, зокрема керівник місії “British-Ukrainian Aid”, українські волонтери, 25 липня презентували в Лондоні чергову партію автомобілів для України. Завдяки цьому в нас є можливість допомагати військовим, пораненим у шпиталях, медичним закладам, соціальній сфері, ВПО тощо. Найближчим часом ці авто будуть поділені між військовими підрозділами. Для нас це зараз дефіцит, тому що автомобілі на фронті — розхідний матеріал”.

Співзасновниця фонду “British-Ukrainian Aid” Наталія Равлюк, яка 24 роки мешкає в Лондоні, розповіла, що Британія від початку повномасштабної війни підтримує Україну на військовому, політичному, інформаційному фронтах, і ця позиція незмінна. “Волонтери Поділля” дуже потужно співпрацюють з нашим фондом уже 10 років. Це конструктивна співпраця з розподілу і доставки такмедів, ми вже доставили більше 32 тисяч аптечок за стандартами НАТО, також з 2022-го закупили і відправили понад 400 автомобілів — броньованих, пікапів, позашляховиків тощо. За нами, за мною стоїть дуже велика команда українців, які проживали і нині мешкають у Лондоні. Тому що Україна у всіх нас одна, це наш дім, в якому спільна біда — війна, в якій кожен має бути на своєму фронті. Наші волонтери працюють у вільний від роботи час і ми не зупинимося до повної перемоги”. Крім машин, хмельницький і британський фонди, за її словами, реалізовують багато проєктів з протезування, допомоги дітям, оплати навчання за кордоном наших героїв, які повертаються в звичайне життя.

Із фондом “British-Ukrainian Aid” ми співпрацюємо вже з 2014 року в різних напрямках. Змінювалася потреби фронту — змінювалась і наша співпраця, — каже Юрій Смаль, директор БФ “Волонтери Поділля”. — Вже з 2022 року, в дуже критичні моменти, коли треба було закривати збір з тактичної медицини, а саме в цьому напрямку фонд багато працює, британці нам підставили надійне і міцне плече. Так само й по автомобілях. Ось ці автівки “British-Ukrainian Aid” доставляє до польсько-українського кордону, і вже своїм волонтерським конвоєм ми переганяємо їх у Хмельницький. Тут проводимо техогляд, за потреби ремонтуємо й готовими передаємо за призначенням у підрозділи, зокрема військовим медикам — для евакуації поранених, доставки їх у стабілізаційні пункти тощо. Така автодопомога дуже важлива, тому що кошти, які зараз збирає БФ “Волонтери Поділля”, йдуть на виготовлення FPV-дронів. Це основне, чого нині потребує фронт. Якщо з 2022 року ми закуповували велику кількість автівок, то сьогодні витрачаємо кошти лише на їхній ремонт і техогляд. Тобто ця допомога для нас суттєва”.

Історії волонтерства — це людські історії. Як-от про Віктора Науменка, який 10 років мешкав у Лондоні, а нині в Хмельницькому взяв участь в автомобільній акції. “Він жив у 2014 році в Лондоні і був дуже активним. Завдяки йому налагодилася співпраця з хмельничанами. Була з ним одна неймовірна історія. Коли росіяни у 2014-ому брали Донецьк і Крим, Віктор був одним із перших волонтерів у Лондоні, хто приїхав на велосипеді до прем’єр-міністра на Даунінг стріт. Тоді падав страшенний дощ, але відтоді й почалася акція, яка тривала 100 днів і ночей: українці приходили до резиденції прем’єр-міністра і, як вахту, передавали один одному український прапор. Так прохали про допомогу, щоб зупинити російську навалу. Вже тоді розумілося, що буде велика біда”. Нині Віктор працює в Україні. “Коли жив у Британії, я був частиною “British-Ukrainian Aid”. Коли приїхав в Україну, став частиною “Волонтерів Поділля”. Перегоном британських автівок з Польщі в Україну займаються до двох десятків людей. Кожен раз це інші люди”, — каже пан Віктор. З його слів, наразі в дорозі до Хмельницького ще 12 автомобілів.

Нагадаємо, 29 травня цього року з майдану Незалежності відправили 16 автомобілів на потреби Сил оборони та установ соціального захисту міста й області. Машини в Україну відправив БФ “British Ukrainian Aid”, а в Хмельницькому їх прийняли “Волонтери Поділля”.

Тетяна Слободянюк

Back to top button