Історії благодійного ярмарку

Дощова холодна погода минулої суботи не завадила активістам ГО “Волонтерський лідер” організувати в парку відпочинку ім. М.Чекмана вже шостий благодійний ярмарок на придбання чергової автівки, цього разу на запит підрозділу 3-ї штурмової бригади ЗСУ.

Доброчинні ярмарки для підтримки наших захисників уже стали реальністю воєнного життя. Вони схожі за сценарієм: сувеніри, обереги, солодощі — усе за добровільні донати. Тож на ярмаркових викладках “Волонтерський лідер” традиційно пропонував сувеніри, картини, обереги, солодощі, зокрема фруктовий мед, зефір, горішки, були художні артефакти з фронту: гільзи різного калібру, розписані самчиківськими орнаментами та авторськими композиціями, інша атрибутика. А ще цього разу на вогнищі готували страви, якими у виїздах частують хлопців на передовій — юшку та плов.

Та за кожним ярмарком стоять зворушливі історії людей, які не втомлюються допомагати фронту. Одна з таких сувенірна, оберегова. На ярмарку відвідувачі купували пироговецькі мотанки, які вже стали брендом таких волонтерських акцій. З початку повномасштабної війни діти і педагоги Пироговецького ліцею виготовили тисячі лялечок-оберегів. Як розповідала директора ліцею Людмила Войтюк, хлопці з фронту завжди чекають мотаночок у посилках, навіть замовляють: зробіть таку, щоб нагадувала маму, чи дружину, чи доню. “Виготовляють обереги і діти, і вчителі, — каже волонтерка, педагогиня ліцею Наталія Кузюк. — Тут, на ярмарку, є і мотанки, і панно з елементами народної ляльки. Діти дуже активно відгукуються на такі запити від ЗСУ, бо розуміють, що так допомагають нашим захисникам, висловлюють їм свою любов і вдячність”.

За час волонтерства Ігор Шкапій уже став досвідченим кашоваром. На ярмарку він частував відвідувачів солдатською юшкою, звареною в казані просто неба, а також запашним пловом. На такі події Ігор одягає звичайний домашній, жовтий у цяточку фартух. Та він особливий, бо цей фартух хлопці з передової розписали для волонтера своїми автографами з подякою за смачні частування. Каже, коли готував їжу на позиціях, то одягав на себе фартух, який був у салоні волонтерського буса. Цей розписаний фартух вважає реліквією, пам’ятною нагородою, яка надихає, мотивує допомагати. На ярмарку усі частування за донат. Скуштувала волонтерський плов і хмельничанка Майя Охрей, каже, задонатила і закликала це робити всіх, щоб разом долати запеклого ворога і підтримати наших військових.

Свою історію мають і дивовижні вироби з паперової лози, якими волонтерів на ярмарки постачає Оксана Мацакова, переселенка з Сум. Нині вона з сім’єю мешкає у Хмельницькому і чекає з фронту свого коханого чоловіка. Жінка розповіла, що почала займатися творчістю вже тут. Побачила в Інтернеті технологію виготовлення виробів з паперової лози, і це стало її хобі, яке приносить користь і задоволення. “Виготовляю браслети, кошики, іграшки, різні набори кухонного приладдя — цукерниці, серветниці. У різдвяно-новорічний період плела змійки — символ року. На один виріб з підготовлених, скручених, просякнутих клеєм паперових лозинок йде близько години. Все залежить від складності, каже пані Оксана. Майстерність, з якою виготовлені сувеніри зі звичайного газетного паперу, захоплює: вони виглядають так, наче зі справжньої лози, покриті лаком, фарбовані відтінками кори. І тільки здається, що це легко: навіть скрутити підготовлені смужки паперу в струнку тонку лозину, висушити, зафарбувати, надати форми непросто, потрібні вправність і філігранність.

Та були на ярмарку й вироби, які під силу кожному. Це окопні свічки, які стійко пломеніли під поривами вітру і дощу. Так волонтери нагадували хмельничанам, що вже час збирати бляшанки, заготовляти віск і парафін. “Сезон виготовлення свічок ми закрили, але сьогодні запалили, щоб усі люди бачили, що незабаром знову почнемо їх робити, потрібно долучатись”, — каже волонтерка Оксана Осядла. І ще незмінні вироби, які можемо виготовляти усі — маскувальні сітки. На ярмарку цього разу була одна з сіток, сплетена в Пироговецькому ліцеї. “Щоразу, а це майже кожної п’ятниці, коли наша керівниця Ніна Корнієнко з екіпажем відправляється на передову, ми обов’язково довантажуємо бус “шкільними” сітками. І за це дякуємо всім нашим освітнім закладам за допомогу”, — каже пані Оксана.

У підсумку волонтери наярмаркували понад 50 тисяч гривень. “Одну машину нещодавно ми вже передали на фронт, — розповіла організаторка ярмарку Вікторія Студілко. — Також придбали її за донати, зібрані з попереднього ярмарку”.

Тетяна Слободянюк

Back to top button