Кому і як допомагає територіальний центр соціального обслуговування

Наступного року 35-річчя відзначатиме Хмельницький міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг). Призначення установи залишається незмінним: соціальне обслуговування та надання соціальних послуг мешканцям Хмельницької територіальної громади, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги. Насамперед, це люди похилого віку, з інвалідністю, з частковою або повною втратою рухової активності або пам’яті. У чотирьох структурних відділеннях територіального центру надаються майже 100 видів послуг. Про те, кому і як нині допомагає центр — у розмові з директором Хмельницького міського територіального центру соціального обслуговування Дмитром СТАРЦУНОМ.

— Дмитре Миколайовичу, в суспільстві соціальне обслуговування стійко асоціюється з суцільно безкоштовним, або лише місцем, де “пайки видають”. Які види допомоги і кому нині надає територіальний центр?
— Наша установа надає різні соціальні послуги: це догляд вдома, денний догляд, цілодобовий догляд, натуральна допомога, екстрене кризове втручання при потребі, представництво інтересів. При територіальному центрі функціонують Університет третього віку та пункт прокату технічних та інших засобів реабілітації. Соціальні послуги надаються за рахунок коштів місцевого бюджету, для отримувача соціальних послуг безкоштовно чи платно, залежно від доходу людини. Рішення про надання соціальних послуг приймає управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.

— Що змінилося в діяльності терцентру в останні роки?
— Раніше терцентр за рахунок бюджетних коштів обслуговував лише одиноких людей. У 2020 році ввійшов у дію новий Закон України “Про соціальні послуги”, який скасував цю норму. Згідно з ним ми можемо надавати соціальні послуги потребуючій людині, навіть, якщо вона не одинока, а проживає з родичами. Для цього фахівці центру складають акт оцінки потреб особи чи сім’ї в соціальних послугах, враховуючи середньомісячний сукупний дохід. І якщо дохід менший двох прожиткових мінімумів, на сьогодні це менше 4720 гривень, соціальні послуги надаємо безплатно, навіть якщо людина живе з сім’єю.
Якщо ж середньомісячний сукупний дохід не перевищує чотири мінімуми, 9440 гривень, встановлюється диференційована оплата, яка не перевищує 75% вартості послуг. Якщо дохід більший, то послуги надаються на платній основі. Для людей з інвалідністю першої групи, незалежно від доходу, всі соцпослуги надаються безкоштовно. Якщо в родині є поранений, до прикладу, син чи онук, чи безвісти зниклий, загиблий, або в людини захворювання, яке вимагає дороговартісного лікування, то за рішенням спеціальної комісії при міській раді вона звільняється від сплати за соціальні послуги, незважаючи на дохід.

— Які соціальні послуги найпоширеніші? Скільки людей обслуговують соціальні робітники?
— Найбільш затребувані соціальні послуги догляду вдома. Їх надають два відділення територіального центру — соціальної допомоги вдома мешканцям міста Хмельницького та соціальної допомоги вдома мешканцям сіл територіальної громади. Безпосередньо надають ці послуги мешканцям міста 64 соціальних робітники. З початку року такі послуги отримали 966 людей. У 24 селах міської територіальної громади 22 соціальних робітники обслуговують 291 людину.

— Це є нормою?
— У сільській місцевості за нормативами один соціальний робітник має обслуговувати 6 осіб, у нас — 12-14. Для соціальних робітників ми закупили велосипеди з корзинами для продуктів, бо є села дуже розкидані, а є, що й на велосипеді не доберешся: горби, погані дороги тощо. І в кожного сільського соцробітника є на обслуговуванні важкі за станом здоров’я люди. І так само є стандартний хронометраж витрат часу: на доставку води — 25 хвилин, розпалювання печей — 15 хвилин, обробіток присадибної ділянки, квітників, миття вікон двічі на рік і т.д. Є навіть допомога в консервації чи догляд за волоссям. Але це — усереднений час, бо ж умови в селах, їх віддаленість різні. Наприклад, колишнє поселення Молодіжне — неподалік дальніх Богданівець. Там немає ні магазину, ні пошти, ні аптеки. Все потрібно довозити, часто бездоріжжям. Такі села є в усіх старостинських округах.
І для міста, і для села існує державний стандарт догляду вдома, де прописані умови визначення групи рухової активності, перелік заходів і хронометраж їх виконання. Перед тим, як визначати, які послуги потрібні, ми оцінюємо рухову активність людини за групами, з яких перші дві — найлегші. Третя група рухової активності — це коли умовно особа похилого віку чи з інвалідністю може самостійно сходити до ближнього магазину чи біля під’їзду на лавочці посидіти. Четверта група, коли людина пересувається лише в межах свого помешкання, п’ята — лежача людина. Для отримувачів платних соцпослуг ми затвердили на сесії міської ради тарифи на соціальні послуги. І на платні соціальні послуги також попит. За 10 місяців цього року в спецфонд міського бюджету надійшло 1 млн 600 тис. гривень за надання платних соціальних послуг.
Також міські і сільські мешканці отримують послуги у відділенні адресної натуральної допомоги. Основні заходи — косіння трави навколо будинку і біля паркану (не більше двох соток); рубання та розпилювання дров, обробіток не більше двох соток присадибної ділянки. Це допомога тільки для одиноких. Якщо є діти в Хмельницькому, вони мають дбати про батьків.

— Як організовано роботу відділення денного, цілодобового, тимчасового перебування? Хто отримує послуги?
— Маємо один зал підтримки здоров’я та кабінет підтримки здоров’я з обладнанням для реабілітації, яке ми постійно оновлюємо, і тренажерний зал. Послуги відповідно до доходу безкоштовні або платні. Але все одно доступні. Наприклад, користування масажним ліжком серагем — 15 гривень за сеанс. Ручний масаж — 90 гривень разом з послугами електрофорезу тощо, які в приватних установах набагато дорожчі, понад 300 гривень.
Приміщення для цілодобового догляду в терцентрі — це 10 кімнат на 14 ліжок. Послуга включає цілодобовий догляд, 4-разове харчування, нагляд медсестри, допомогу в отриманні гігієнічних послуг. У кожній кімнаті є телевізор, холодильник, Інтернет. Вільних місць зазвичай не буває. Це платна послуга, в середньому 505 гривень за добу. Але, знову ж таки, враховується рівень доходу, відповідно визначається оплата послуги або повне звільнення від оплати. Це вирішує спеціальна комісія при міській раді.

— Допомога у вигляді продуктового набору для соціально вразливих категорій населення — одна з найпоширеніших у територіальному центрі. Як ця послуга працює? Які інші види натуральної допомоги отримують ваші підопічні?


— Згідно з міською Комплексною програмою “Піклування” малозабезпеченим людям, у кого дохід менший двох прожиткових мінімумів, надається допомога продуктовими наборами за рахунок бюджету міської ради. У 2023 році було видано 25534 пакунки. У 2024 році плануємо видати 27500 наборів. Наразі видано 23500 пакунків. Для постачальників продуктів ми оголошуємо тендери і обираємо за принципом “ціна-якість”. Потрібно дуже ретельно добирати продукти, враховувати терміни споживання, і так само ретельно оформлювати тендерну документацію. Принцип: привезли — видали. Ми в цьому році вивантажили, облікували і пофасували 330 тонн продуктів. Для цього наші працівники працювали навіть в позаробочий час.
Також надається безкоштовна допомога засобами гігієни, зокрема підгузками і пелюшками. Цю послугу в нас щомісячно отримує майже 400 людей.
Інша безкоштовна послуга — гаряче харчування, її отримали 177 осіб. Тривалість гарячого харчування — до трьох місяців. Цього року переможцем тендеру визнана їдальня №33, яка готує гарячі обіди для хмельничан. Щодня, в середньому, там харчуються до 60 людей.
При відділенні адресної натуральної допомоги на безкоштовній основі працює пункт прокату засобів реабілітації на вул. Зарічанській, 14/4. Це надання потребуючим в прокат ходунків, милиць, крісел інвалідних, крісел-туалетів тощо. Послугою наразі користуються понад 500 людей. Для звернення потрібна довідка від сімейного лікаря про потребу в засобах реабілітації.

— За останній час дуже змінився зовнішній вигляд терцентру: оновлено покрівлю, фасад, з’явилося комфортне сучасне укриття в підвальному приміщенні…
— Так, за власні кошти ми утеплили дах і стіни. Завершили й облаштування укриття площею понад 200 кв. м. Раніше там був підвал, абсолютно непридатний для перебування людей. Ми зробили капремонт, провели вентиляцію, освітлення, є Інтернет, облаштували аудиторії з меблями для занять Університету третього віку, конференц-зал, інші приміщення. Тобто, соціальна сфера нині — це не лише про опіку нужденних, яка часто асоціюється зі стереотипом споживацтва, а про гуманізацію суспільних відносин в цілому. Неможливо нині ухилятися від проблем, які ставить життя з його стрімкими і неоднозначними змінами, але спільно можна знаходити рішення, аби життя кожної конкретної людини залишалося у фокусі уваги і турботи.

Тетяна Слободянюк

Back to top button