Крапку поставив суд: будівлю колишнього музучилища не вважають історично цінною

В ніч на 10 листопада 2024 року в Хмельницькому сталася масштабна пожежа в центрі міста. Зайнялася недіюча будівля колишнього музичного училища імені В.Заремби. Вогонь швидко охопив другий поверх будівлі та дах. Пожежу площею 1000 квадратних метрів рятувальники гасили дві години. В результаті від води частина даху обвалилася, а сама будівля стала аварійною та небезпечною.

Цю споруду в 1970-х внесли до переліку памяток історії місцевого значення, а в 2010-му — до щойно виявлених обєктів культурної спадщини місцевого значення. Тоді цей статус отримали ще 133 об’єкти у місті та області. У такий спосіб приміщення колишнього музичного училища, яке складається з двох будівель різних часів, — прибуткового будинку та будівлі готелю, отримало охоронний статус. В одній із них у 1920-х роках розміщувався Штаб Першого кінного корпусу Червоного козацтва, в іншій, зведеній у 1960-х роках, — готель та музичне училище.

На жаль, з 2017 року, відколи музичне училище переїхало у нове приміщення, будівля не використовувалася і згодом почала руйнуватися. Пожежа, на жаль, ще більше додала приміщенням шкоди і тепер будівля в центрі міста виглядає як напівруїна, на 85 відсотків зношена.

Проте днями Верховний суд України визнав законним рішення місцевого суду у Хмельницькому, який у 2023 році скасував наказ управління культури ОДА про внесення споруди до переліку щойно виявлених об’єктів архітектури.

Як зазначено в постанові Верховного Суду від 08.07.2025 року у справі №560/10852/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Проскурівінвест», який викупив цей об’єкт у 2021 році, до Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігії Хмельницької обласної державної адміністрації: «Відповідач не довів, що будівля на вулиці Проскурівській, 79 у місті Хмельницькому має вплив на розвиток культури певного населеного пункту чи регіону, як памятка місцевого значення зберегла автентичність та первісне призначення. Розроблені спеціалістами Національного історико-архітектурного заповідника «Камянець» у 2021 року історичні довідки не містять такі відомості. Як суд першої інстанції, так і суд апеляційної інстанції, встановили відсутність у відповідача експертизи щодо можливості визнання об`єкта памяткою та облікової документації (картки)».

Рішення Верховного Суду є остаточним і не підлягає оскарженню. Отож ТОВ «Проскурівінвест» матиме законне право знести цю будівлю і втілити на її місці власний проєкт. 

Сніжана Біла

 

Back to top button