“Малюємо українською. Абетка”

Вихованці Хмельницької міської художньої школи взяли участь в ІІ Міжнародному конкурсі “Малюємо українською. Абетка”, який тривав місяць: з 6 вересня до 6 жовтня. Це — проєкт Національного музею декоративного мистецтва України і просвітницької платформи “UA.Heritage”.

Образи літер української абетки зображали дошкільнята, учні загальноосвітніх закладів, студенти, досвідчені майстри й аматори. Мета конкурсу — авторське бачення улюбленої літери з актуальної української абетки “Рутенія” та підтримка української культури під час війни, популяризація української мови та писемності, міжнародний культурний діалог. Захід привертає увагу до справжніх обрисів та суті української абетки, яка є частиною нашого культурного спадку. Це сприяє поширенню розуміння та любові до української мови, особливо серед молоді.

Рутенія” — загальна назва шрифтів та шрифтових гарнітур для української абетки, створених у 2000-2024 роках професором Василем Чебаником на основі звичаїв руської доби та козацьких скорописів у рамках проєкту “Графіка української мови”. А власне Рутенія — це назва України в історичних джерелах, написаних латиною XII-XIX ст., а також іншими західноєвропейськими мовами. З XIV ст. назви “Рутенія” та “рутени” закріпилася у польських документах та хроніках, а дещо пізніше і в латинських актах канцелярії великих князів литовських.

Як зазначили організатори, цього року на адресу конкурсу надійшли роботи з 11 країн світу, де мешкають українці. Наймолодшому учаснику конкурсу — 4 роки, а найповажнішому — 76.

Наша школа вже вдруге бере участь у конкурсі. Маємо поки що дипломи не першого ступеня, але в наших юних художників ще все попереду. Головне, що мову люблять наші викладачі, нею спілкуються діти вдома і в школі, отже, й малювати вони будуть залюбки такі красномовні і цікаві літери української абетки”, — розповіла мистецтвознавиця, викладачка художньої школи Людмила Рожко-Павленко.

До фіналу міжнародного конкурсу увійшли роботи й учнів Хмельницької художньої школи. Дипломи фіналістів отримали 12-річна Поліна Кукуруза (викладач С.Костюшко) та 8-річна Марійка Хворостюк (викладач Л.Хворостюк).

Нагадаємо, торік у першому конкурсі взяли участь понад 1500 аматорів та митців з різних куточків світу. Надважливо, що українці мають знати, популяризувати і шанувати свою древню абетку, і в цьому переконує засилля реклами з англомовними літерами та текстами, неукраїнських назв кав’ярень, магазинів тощо, які уже стали загрозою українським назвам та літерам.

Тетяна Руса

Back to top button