Медичні послуги: які з них платні?
З початку 2025 року державні та комунальні заклади охорони здоров’я в Україні надаватимуть деякі медичні послуги за оплату. Це нововведення є частиною реформи, спрямованої на підвищення прозорості фінансування медичної системи та боротьбу з неформальними платежами. Рішення про запровадження платних послуг ухвалив уряд влітку 2024 року.
Відтепер медзаклади зобовʼязані оприлюднювати прейскуранти на такі послуги. Зазначимо, що платні послуги у медзакладах існували й раніше, але з 1 січня 2025 року була оновлена редакція постанови, яка регулює їх надання. Зокрема, в документі з’явилися нові коди, які ідентифікують послуги, що не покриває Програма медичних гарантій.
За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, тепер у кожній лікарні, яка має контракт з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), пацієнти зможуть побачити, які послуги покриваються Програмою медичних гарантій, а які ні.
Лікарня повинна мати прейскурант і чітко визначений розрахунковий рахунок для оплати таких послуг.
Тож які послуги платні? Це звернення пацієнта без направлення лікаря; надання медичних послуг за договорами з юридичними особами; медичні послуги в закладах охорони здоров’я сектора безпеки і оборони та Державного управління справами для пацієнтів, які не належать до прикріпленого контингенту; послуги, що не покриваються Програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.
Постанова також визначає, що пацієнти повинні платити лише за додаткові послуги, а сама медична допомога буде покрита коштами з Програми медичних гарантій у таких випадках: надання медичних послуг на дому, якщо це є бажанням пацієнта; можливість самостійного вибору лікаря при отриманні планової медичної допомоги в стаціонарних умовах; перебування в палаті підвищеного комфорту та сервісу за запитом пацієнта.
Для забезпечення прозорості та доступності інформації кожен заклад охорони здоров’я має публікувати на своїх офіційних сайтах і в лікарнях повний перелік платних послуг із зазначенням їхньої вартості.
Всі платні медичні послуги будуть супроводжувати відповідними підтверджувальними документами і вносити до електронної системи охорони здоров’я. Розрахунки за ці послуги здійснюватимуть виключно в безготівковій формі.
Медичні заклади зможуть самостійно визначати вартість платних послуг, а ті, що діють у формі установ, зможуть здійснювати додаткову господарську діяльність відповідно до їхніх статутів. Безкоштовними залишаються первинна та екстрена медична допомога, звернення до акушера-гінеколога, психіатра, нарколога, педіатра, фтизіатра або лікаря, у якого пацієнт перебуває під наглядом через хронічне захворювання.