Метапневмовірус: чи варто панікувати?
Повідомлення про те, що з Китаю почалося поширення метапневмовірусу, занепокоїло українців. Адже, здається, лише почали оговтуватися від COVID-19, аж тут нова невідома хвороба. Наскільки небезпечний цей вірус, назву якого пересічні люди ніколи й не чули? Чи варто хвилюватися?
Про це нашим читачам розповідає медична директорка КП “Хмельницька інфекційна лікарня” Нінель МАРЦОНЬ:
— Насамперед зазначу, що метапневмовірус людини (HMPV) вперше був виявлений та описаний ще у 2001 році в Нідерландах. Результати досліджень свідчать, що він поширений на всіх континентах.
Як уже відомо, в Україні цей вірус на початку 2025 року офіційно підтверджено у 14 осіб, десять з яких діти. Але варто наголосити, що на початку січня минулого, 2024, року HMPV було виявлено у 24 осіб.
Важливо знати: протягом цього і всього попереднього епідсезону не сталося жодного летального випадку внаслідок інфекції, спричиненої метапневмовірусом.
У Хмельницькій області цьогоріч не зафіксовано жодного випадку захворювання, викликаного цим вірусом. За інформацією Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб, за останній тиждень лабораторно підтверджено випадки захворювання аденовірусом (їх більшість), вірусами грипу А та В, парагрипом. І захворюваність на грип, на жаль, набирає обертів. До речі, у порівнянні з грипом, метапневмовірус зазвичай протікає значно легше й рідко викликає ускладнення.
Які основні симптоми метапневмовірусу? У більшості випадків симптоми схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, підвищена температура. Інкубаційний період становить від 3 до 6 днів. HMPV-інфекція здебільшого перебігає легко, але є, звичайно, групи підвищеного ризику. До них належать: новонароджені; діти до 5 років; люди старше 65 років; хворі з астмою, які вживають стероїдні препарати; з хронічною обструктивною хворобою легенів; з імунодефіцитами внаслідок ВІЛ, злоякісних новоутворень, ті, хто переніс трансплантацію органів.
Вірус зазвичай передається при близькому контакті з інфікованою особою (повітряно-краплинним шляхом).
Як вберегти себе від зараження вірусом? Захист від нього не потребує якихось особливих заходів. Ми всі про них добре знаємо: регулярно мити руки з милом, уникати контактів із хворими людьми, дотримуватися етикету кашлю (прикривати рот серветкою чи згином ліктя), періодично провітрювати приміщення. І, звісно ж, вести здоровий спосіб життя.
Хочу нагадати, що і дорослі, і діти при необхідності можуть отримати консультацію, а також здати аналізи в кабінеті амбулаторної допомоги, який працює у нашій інфекційній лікарні.
Бережіть себе!