Місто нуль відходів

Як ми вже повідомляли, Хмельницька територіальна громада доєдналася до програми “Zero Waste City” (Місто нуль відходів).

20 грудня відбулася публічна зустріч з Хмельницьким міським головою Олександром Симчишиним, керівником впровадження в Zero Waste Europe Джеком Маккібаном та головою громадської спілки Український Альянс Нуль відходів” Софією-Юлією Сидоренко.

Програма “Zero Waste City” спрямована на допомогу містам та громадам у переході до системи, основними принципами якої є немарнування ресурсів та запобігання утворенню відходів. Процес сертифікації в межах програми координує організація Zero Waste Europe та її підрозділ Mission Zero Academy (MIZA). В Україні координацією цієї програми займається Громадська спілка “Український Альянс Нуль відходів”.

Сертифікація — тривалий процес з багатьма вимогами, який потребує політичної волі та значних зусиль з боку органів місцевого самоврядування. Крім того, громади сплачують грошові внески за проходження аудиту та щорічні внески. Наразі за взаємною згодою із командою Zero Waste Europe, вирішено, що реєстраційний внесок та щорічні внески не стягуються до завершення активних бойових дій росії в Україні, — йдеться у повідомленні офісу “Розумне довкілля. Хмельницький”. — Хмельницька міська територіальна громада в Україні в особі Хмельницької міської ради зобов’язується до 2028 року запровадити заходи, які дозволять отримати міжнародно визнаний статус “Місто нуль відходів”.

Серед ключових зобов’язань: зменшення утворення побутових відходів на душу населення, поточне значення становить 355 кг на душу населення; зменшення кількості побутових відходів та збільшити кількість роздільного збирання побутових відходів; забезпечення централізованого компостування в громаді; приведення нового полігону у відповідність до стандартів ЄС; працювати над досягненням 90% відведення побутових відходів (ПВ) від шкідливих методів утилізації та помилкових рішень; поставлена мета — утворення не більше 140 кг залишкових відходів (ті, які потрапляють на полігон) на душу населення; поступово зменшувати обсяги побутових відходів, що утворюються в нашій громаді, які згодом відправляються на спалювання; не продовжувати прямі інвестиції та не підтримувати розвиток технологій спалювання відходів на місцевому рівні, які б збільшили потужність або продовжили термін їх служби та зменшили стимули до скорочення відходів; зупинити розширення існуючих потужностей зі спалювання в межах нашої юрисдикції; організація різноманітних інформаційних кампаній для різної аудиторії щодо правильного управління відходами; робота з освітніми та громадськими інституціями щодо “нуль відходів”; організація масових заходів, семінарів, тренінгів тощо; розширення роботи Навчального центру поводження з відходами “Гуфі-центр” та популяризація формату інтерактивного навчання; участь в інших заходах у спільноті, щоб повідомити про “нуль відходів”.

Передбачається, що через три роки громада буде проходити свій перший незалежний аудит, у випадку успішного проходження ми отримаємо статус “Місто нуль відходів”. Надалі кожні три роки необхідно підтверджувати власний статус через аудити, а також це можливість отримати вищий рівень сертифікації та знижки на участь в програмі”.

За інформацією офісу “Розумне довкілля. Хмельницький”

Back to top button