Монологи “Волонтерського фронту”

У День пам’яті Героїв Небесної сотні в обласному музично-драматичному театрі ім. М.Старицького відбулась прем’єра документально-драматичного дійства “Волонтерський фронт” з циклу мистецьких проєктів “Монологи війни” режисера Володимира Павловського. Організатори мистецької акції — управління культури й туризму, освіти та науки Хмельницької міської ради.

Публіцистично-драматичні дійства, героями і учасниками яких стають реальні люди, котрі прикладом свого життя, усвідомленим вибором і незламністю впливають на хід нашої історії, на формування громадянського суспільства, уже сьомий рік відбуваються на сцені обласного драмтеатру. Учасники Революції Гідності, майданівці, воїни-добровольці, переселенці, матері і вдови Героїв війни, волонтери — ось герої драматургічних проєктів Володимира Павловського, добре знайомі хмельничанам.

Цьогорічна вистава про волонтерів, адже історія хмельницького волонтерства розпочалася ще з 2013 року, з Майдану. А з початку повномасштабної війни цей масовий рух об’єднав громаду, створив дієву структуру громадських організацій, груп людей, готових взяти на себе вирішення найбільш нагальних і болючих проблем держави. “Прийшов час розповісти про цих людей, яких дуже багато, які достойні. І вони мають щось важливе сказати: вставайте, допомагайте Збройним силам, боріться. Ми націлені на одне — допомогу нашим воїнам, заради перемоги”, — каже Володимир Павловський.

У театралізованому дійстві задіяно понад 70 осіб. Це волонтери, які допомагають війську з 2014 року, ті хто долучився до волонтерського руху на початку повномасштабного вторгнення, студенти, люди старшого віку, ті, хто працює у фондах, організаціях, і ті, хто волонтерить самостійно. Декораціями вистави стали маскувальні сітки довкруж всієї сцени, і плести їх постійно виходили все нові сіткарі із залу. Адже маскувальні сітки і костюми — це вже цехова емблема волонтерів та їх помічників.

За сюжетом, на сцену виходять волонтери, реальні герої постановки, розповідають свої історії, діляться власними емоціями та найпам’ятнішими моментами, які круто змінили їх життя. Юрій Кравчук — водій БФ “Волонтери Поділля”, із 2014 року їздить прямо на передову, щоразу ризикуючи власним життям, відвозить автівки, отримані міжнародних гуманітарних фондів. Ірина Дяченко свою працю називає волонтерством на свіжому повітрі. Це вона є ініціаторкою плетіння маскувальних сіток на майданчику біля кінотеатру ім. Т.Шевченка. Олена Ярошенко-Кресан, переселенка із Запоріжжя, постійно працює з військовими підрозділами, і дала чимало ідей для вистави. До підготовки вистави долучились провідні хмельницькі організації, серед яких ГО “Захист — об’єднання волонтерів”. До речі, під час дійства відбувались прямі відеовключення з підрозділів, яким допомагають хмельницькі волонтери, і слова вдячності від бійців — емоційна кульмінація “Волонтерського фронту”.

Мистецькою родзинкою стали пісні, народжені уже великою війною. Їх виконували солісти муніципального академічного естрадно-духового оркестру та учні мистецьких закладів міста. Допомагали у сценічній постановці студенти гуманітарно-педагогічної академії, політехнічного фахового коледжу, фахового музичного коледжу імені В.І.Заремби й учні ліцею №15 імені Олександра Співачука й гімназії №22, які декламували поезії, написані в дні і роки війни. Глядачі також мали можливість долучитися до збору коштів на потреби Збройних Сил України.

Такі вистави ще раз нам нагадують про ціну, яку платить український народ, про зусилля, які докладає український народ. Про те, що боротьба триває, і кожен з нас має робити свій внесок для української перемоги.

Тетяна Руса

Back to top button