На Хмельниччині лише один з десяти ВПО працевлаштований

Від початку 2025 року на Хмельниччині майже 1200 переселенців знайшли не лише роботу, а й здобули нову професію та відкрили власну справу, отримавши гранти на бізнес. У цьому їм посприяли в обласному центрі зайнятості. Наразі в області у статусі безробітного перебуває 732 внутрішньо переміщені особи. Загалом в області мешкає майже 74 тисячі переселенців різного віку і соціальних категорій.

 

У центрах професійно-технічної освіти служби зайнятості можна безоплатно навчатися за 97 робітничими професіями та до 400 освітніми програмам. А переселенці без статусу безробітного, які вже мають вищу освіту, можуть отримати ваучер на навчання на 30 тисяч гривень. Про це розповів директор обласної служби зайнятості Віталій Бандирський. За його словами, для внутрішньо переміщених осіб фахівці служби індивідуально підбирають вакансії з урахуванням отриманої освіти, професійного досвіду та побажань до майбутнього робочого місця. Також пропонують здобути нову професію, яка користується попитом на ринку праці.

ВПО також можуть отримати гранти на бізнес, а це можливість відкрити власну справу, чи розширити бізнес, який уже працює, — зазначив посадовець. — Завдяки гранту можна отримати до 250 тисяч гривень. А якщо людина зі статусом учасника бойових дій або один з подружжя, можна претендувати на грант від 250 тисяч до 1 мільйона гривень”.

З початку 2025 року служба зайнятості працевлаштувала 87 внутрішніх переселенців за професіями менеджер-управитель, вихователь, інспектор, бухгалтер, фельдшер, касир, пекар, бариста. Люди, які з різних причин залишились зараз без роботи, можуть також долучитись до урядового проєкту “Армія відновлення”, який діє з 2022 року, через виконання суспільно корисних робіт з відбудови країни.

На Хмельниччині від початку 2025 року 216 громадян долучились до громадських робіт, передбачених цим проєктом. Протягом минулого року до виконання громадських робіт було залучено 2238 людей, які за це отримали 18 мільйонів гривень. Втім, це не лише переселенці, а й мешканці області, які шукають роботу. “Така діяльність спрямована на задоволення потреб Збройних Сил України: пошиття одягу для військових, плетіння маскувальних сіток, фасування гуманітарної допомоги, приготування сухпайків. Також це догляд та надання допомоги стареньким, людям з інвалідністю та їх супровід, надання допомоги родинам учасників бойових дій, ВПО та на облаштування укриттів”, — пояснив посадовець. Оплата праці здійснюється за фактично виконану роботу. Вона становить не нижче мінімальної заробітної плати (8000 гривень). Період участі у проєкті зараховується до страхового стажу. З початку року для учасників “Армії відновлення” вже виділено 1,6 мільйона гривень. Тривалість робіт — до 180 календарних днів протягом року.

Втім із працевлаштуванням переселенців у Хмельницькому регіоні є проблеми. Як розповідав ще минулого року заступник директора обласної служби зайнятості Сергій Залуський, в середньому, працевлаштовується на Хмельниччині кожен десятий переселенець. “Причин малої кількості працевлаштованих ВПО є декілька. Насамперед рівень зарплати у східних областях був набагато вище, ніж у Хмельниччині. Друге специфічність професій, за якими люди там працювали, наприклад, шахтар. В нашій області ми таку роботу запропонувати не можемо. І ще одне — невмотивованість, тобто, маючи певні заощадження, переселенці не поспішають шукати тут роботу з надією на швидке повернення додому”, пояснив Залуський.

Однак потреби в кваліфікованих працівниках на Хмельниччині є. Як зазначили в службі зайнятості, в області з початку року понад тисячу роботодавців шукали кваліфікованих працівників. В базі даних служби налічувалось 3,2 тисячі вакансій. Середній розмір оплати праці становив 12 370 гривень. 50 відсотків вакансій припадають на робітничі професії. Як розповів Віталій Бандирський, популярними залишаються професії у сферах торгівлі та послуг, сільському виробництві, переробній промисловості, транспорту. Попитом на ринку праці продовжують користуватись водії, швачки, продавці, оператори поштового зв’язку, кухарі, бухгалтери, економісти, охоронники, вантажники, середній медичний персонал, підсобні робітники.
Вікторія Катрич

Back to top button