На Хмельниччині найвищий показник онкології за останні 15 років

На жаль, рак посідає одне з чільних місць серед причин смертності українців. За підсумками 2023 року в Хмельницькій області зафіксоване суттєве зростання рівня онкологічної захворюваності, повідомляють у КНП “Хмельницький обласний протипухлинний центр”. Зокрема, виявлено 5102 випадків у 2023-му проти 4533 у 2022. Тобто онкологічна захворюваність на Хмельниччині зросла за рік на 12,5%. Лікарі констатують надзвичайно стрімкий темп приросту онкологічної захворюваності. Показник найвищий за останні 15 років!

Причини розвитку онкопатології різні — від психоемоційних до генетичних. А ще екологічні чинники, надзвичайні умови воєнного часу. У жінок найчастіше діагностували: рак молочної залози — 22%; меланому шкіри — 10%; новоутворення жіночих статевих органів — більше 20%, рак шлунково-кишкового тракту — більше 15% (ободової кишки — 6,5%, прямої кишки — 5%, шлунка — до 4%); рак щитоподібної залози — до 4%.

Чоловіки найчастіше хворіють на: рак легенів — 14,5% випадків; рак передміхурової залози — 13%; меланому шкіри — більше 8%; рак шлунково-кишкового тракту — 24,5%, рак підшлункової залози — 4%, рак сечових органів — 10% (рак сечового міхура — більше 5%, нирки — більше 4%), рак глотки — більше 3%.

Проте у понад 40% випадків хворобі можна запобігти, якщо виявити її на ранніх стадіях та вчасно розпочати лікування. Крім того, дбаючи про здоровий спосіб життя, знижується ризики захворіти! Тому при перших тривожних симптомах поспішіть на огляд до лікаря — зруйнуйте раку плани!

Варто пам’ятати, що регулярні обстеження для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби, а отже й на ефективність лікування.

В Україні діє програма медичних гарантій, яка покриває найважливіші обстеження для виявлення раку. Українцям доступні скринінгові обстеження найпоширеніших видів раку. Їх можна зробити безоплатно за програмою медичних гарантій. Зокрема, це мамографія (скринінг раку молочних залоз), ПАП-тест (скринінг на рак шийки матки); тест на приховану кров у калі й колоноскопія (скринінг раку товстого кишківника); ультразвукова діагностика органів малого таза; дерматоскопія атипових родимок; аналізи на гепатити В і С.

Ці та інші скринінгові й діагностичні обстеження та дослідження можна зробити за направленням від сімейного або профільного лікаря.

Обов’язково раз на рік відвідуйте сімейного лікаря та проходьте всі профілактичні обстеження, які потрібні вам за віком та станом здоров’я. Сімейний лікар підкаже, які дослідження та консультації спеціалістів потрібні, та дасть направлення на них.

Якщо вам поставили онкологічний діагноз, одразу розпочинайте лікування. Програма медичних гарантій покриває усі найважливіші види медичної допомоги на кожному етапі лікування, зокрема консультації лікарів, проведення лабораторних та інструментальних досліджень, оперативні видалення онкоутворень та відновлення після них, хіміотерапевтичне та радіологічне лікування та супровід в амбулаторних або стаціонарних умовах, а також препарати, необхідні для лікування.

Хіміотерапевтичне лікування в Україні безоплатне. Щоб отримувати його, необхідне направлення. Також послугу пацієнту не потрібно оплачувати при переведенні з іншого медзакладу або підрозділу лікарні. Сюди входять консультації та супровід лікаря, медсестринський догляд, ліки з централізованих закупівель МОЗ та інших програм, а також ліки й медвироби із Нацпереліку основних лікарських засобів, забезпечення компонентами та препаратами крові, анестезія, усі необхідні обстеження та аналізи.

При радіологічному лікуванні держава забезпечує променеву терапію, медичні вироби для проведення радіотерапії та витратні матеріали, супровідну медикаментозну терапію. Якщо у медзакладі є лінійний прискорювач, гамма-ніж або кібер-ніж, проведення променевої терапії з цим обладнанням також включено в безоплатну допомогу.

Якщо пацієнту з онкозахворюванням потрібне хірургічне втручання, воно також покривається НСЗУ, тому є безоплатним для пацієнта. Включена анестезія, всі витратні матеріали та обстеження, а також реабілітація після операції.

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) оплачує медзакладам лікування пацієнтів. Так, на хіміотерапевтичне лікування та супровід одного пацієнта до 18 років лікарня отримує приблизно 131 тис. грн, одного дорослого пацієнта — до 36 тис. грн. На лікування онкогематологічних захворювань одного пацієнта до 18 років виділяють майже 224 тис. грн, дорослого — 61 тис. грн. Хіміопрепарати закуповуються окремо за іншою державною програмою. За радіологічне лікування та супровід як дорослих, так і дітей платять 51 тис. грн, якщо заклади мають сучасне радіологічне обладнання, як-от лінійний прискорювач, гамма-ніж чи кібер-ніж, — 77 тис. грн.

У 2023 році Національний Інститут раку підписав договір з НСЗУ і тепер для пацієнтів Інституту також доступні всі пакети безоплатних послуг.

У 2024 році до програми медичних гарантій додали пересадку кісткового мозку, якої часто потребують пацієнти з онкозахворюваннями крові. Пілотний проєкт з пересадки кісткового мозку запустили ще у 2019 році, тоді такі операції державним коштом робили лише у трьох лікарнях. Наразі такі операції можна зробити у дев’яти медзакладах.

Важливо пам’ятати, що вчасне виявлення раку значно збільшує шанси на одужання. Бережіть себе!

Олександр Рибак, завідувач відділу ДУ “Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України”

Back to top button