На прийомі у спеціаліста

Щитоподібна залоза — одна з найважливіших залоз ендокринної секреції, бо відіграє значну роль в метаболізмі, рості і розвитку людського організму та допомагає регулювати багато функцій нашого організму за допомогою постійного вивільнення певної кількості гормонів у кров’яне русло. Хоча ця залоза невеличка, але вимагає до себе серйозної уваги, бо ж забезпечує кожну клітину нашого організму енергією. Детальніше про неї та її патології розповів заслужений лікар України, онкохірург вищої категорії Микола Табола з Хмельницького обласного протипухлинного центру.

Кожна клітина отримує достатньо життєвої енергії тільки тоді, коли в ній вистачає гормону щитоподібної залози. Його потрібно більше у молодому віці. Отож велике значення має, чи достатньо “будівельного матеріалу” для виробництва цього гормону. Зокрема, йоду, селену, міді, цинку та інших мікроелементів.

Лікарі в першу чергу мають знати вміст гормону в крові пацієнта. Трапляються випадки, коли окремі знахарі навмання призначають хворому препарати з йодом. З їх вживанням я б не поспішав. Насамперед, потрібно визначити, для чого їх вживати та головне — як вживати, щоб не нашкодити своєму організму. Адже існують захворювання «щитовидки», як-от аутоімунні тиреоїдити, при яких препарати з йодом протипоказані і можуть підсилити хворобу.

Діагностика дуже важлива, бо вона дає змогу встановити весь спектр гормонів, наявність антитіл. І лише зваживши все, можна визначитись з діагнозом та призначити ті чи інші препарати.

Якщо виявлено вузлові захворювання щитоподібної залози, треба обов’язково звернутись за консультацією до ендокринолога. Якщо потрібно, провести обстеження у лора-онколога обласного протипухлинного центру. Під час обстеження за допомогою еластографії можна побачити головне: доброякісна це пухлина чи злоякісна. Для уточнення діагнозу спеціалісти нашого центру проводять біопсію, коли досліджуються клітини з пухлини під контролем ультразвукового обстеження. Тоді вже лікар визначить рак це чи ні, та головне який. Бо рак щитоподібної залози буває різний, тому лікується неоднаково. Оперується будь-який, але додаткова терапія у кожному випадку своя.

Наші пацієнти підлягають тривалому лікуванню та спостереженню у відділенні пухлин голови та шиї, яке очолює лікар, отоларинголог-онколог Наталія Вавілон. Відділення розраховане на 40 ліжок й оснащене сучасним високотехнічним обладнанням, одним з найкращих в країні, що дає можливість якісного лікування онкохворих. Але рік-два після операції наші пацієнти мають бути під наглядом, аби не пропустити метастатичного захворювання. Без перебільшення, за вчасного діагностування хвороби й якісного лікування 95% пацієнтів, у яких діагностували рак щитоподібної залози, живуть і навіть довго.

Хоча мене, як лікаря з великим досвідом роботи, багатьох моїх колег турбує те, що інколи приходять хворі з задавненими формами раку. Це переважно люди з сільської місцевості, котрі зранку до вечора пораються біля землі, худоби і звертаються до медиків, на жаль, тоді, коли відчувають — біда.

А ще дратує, що з’явилось дуже багато горе-знахарів. Одні свічками лікують, інші ще якісь дурниці вигадують, як-от пити сечу. Хворі повинні вчасно звертатись до кваліфікованих спеціалістів, щоб не згаяти дорогоцінний час. Будьте здорові!

Записав Валерій Марценюк

Back to top button