Найголовніше — не згаяти час

  Для успішного лікування туберкульозу необхідна тісна співпраця медиків з пацієнтами, аби вчасно виявляти грізну недугу.
Як повідомила директор КП «Хмельницький міський центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Валентина Гесаль, нещодавно до їхнього закладу з моніторинговим візитом завітали спеціалісти ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» та КНП «Хмельницький обласний фтизіопульмологічний медичний центр». Перевірялася робота з профілактики та виявлення захворювань на туберкульоз.


Сімейний лікар — важлива ланка у цьому процесі. Адже саме на нього покладена функція контролю та спостереження за пацієнтами, які контактували протягом останніх двох років з людиною, яка хворіє на туберкульоз; живуть із ВІЛ-інфекцією; лікуються імуносупресантами, перебувають на гемодіалізі; готуються до трансплантації органів чи кісткового мозку; мають вроджені імунодефіцитні стани; мають ознаки силікозу та/або антракосилікозу.
Саме таким людям рекомендована регулярна діагностика ТБ-інфекції з метою профілактики.
Валентина Григорівна зазначає, що головне — кожному з нас усвідомити, що туберкульоз виліковний. Важливо вчасно його діагностувати і розпочати лікування. Усі необхідні обстеження, такі, як флюорографія, рентгенографія, аналіз мокротиння тощо можна зробити за скеруванням від сімейного лікаря.
Один зі звичних для нас методів виявлення грізної хвороби — проба Манту. Для діагностики нині застосовують також тест вивільнення гамма-інтерферону (ТВГІ). Це сучасний лабораторний аналіз крові, який дозволяє з високою точністю визначити наявність туберкульозної інфекції в людини. Для аналізу використовується венозна кров пацієнта. Цей метод дослідження не дає хибнопозитивних реакцій, пов’язаних із попередньою вакцинацією БЦЖ в анамнезі або за наявності нетуберкульозної мікобактеріальної інфекції.
Підставою для обстеження на наявність туберкульозу є такі симптоми: кашель, який триває довше, ніж два тижні; температура тіла вище 37°C протягом тижня; біль у грудях; втрата апетиту й безпричинне зниження маси тіла; постійна слабкість; задишка; нічна пітливість. Якщо ви відчуваєте подібні симптоми, негайно зверніться до сімейного лікаря.
До речі, Хмельницький обласний фтизіопульмонологічний медичний центр запустив чат-бот «Скринінгова анкета ризику та симптомів туберкульозу» — зручний інструмент для швидкої оцінки здоров’я. Працівники Хмельницького міського центру ПМСД N1 запропонували заповнити цю анкету усім своїм декларантам.
Найголовніше — не згаяти час, переконана Валентина Гесаль. Тож люди повинні бути всебічно проінформованими. Саме тому нещодавно центр ПМСД №1 з моніторинговим візитом відвідала фахівець відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоровʼя України Ольга Сакальська. Візит був максимально інформативним та конструктивним. Як зазначає Валентина Григорівна, Хмельницька область першою підпише Меморандум про співпрацю в боротьбі з ТВС та втілення впровадження ініціативи: «Громада, вільна від туберкульозу».
І нагадує усім ще раз: туберкульоз виліковний. Необхідно вчасно діагностувати хворобу, пройти повний курс лікування і дотримуватися рекомендацій медиків. Усі послуги з виявлення, діагностики та лікування туберкульозу в Україні є безоплатними для пацієнтів.
Кіра Матвійчук

 

 

 

Back to top button