Напругу в розетках в Україні збільшать до 230 вольт: чи витримає техніка
З 1 липня цього року напруга в розетці замість звичних 220 вольт має становити 230 вольт. Новий стандарт запроваджується для всіх регіонів України.
Яким буде новий стандарт напруги
В середині квітня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, (НКРЕКП) прийняла постанову №550 від 15.04.2025 року, якою передбачається зміна рівня стандартної номінальної напруги в мережі кінцевого споживача — із 220 до 230 вольт. Як повідомили РБК-Україна в НКРЕКП, така напруга має з’явитися у розетках з 1 липня цього року у всіх регіонах України без виключенням, тобто і в тих областях, де ведуться активні бойові дії.
Навіщо запроваджується новий рівень напруги
Національна комісія прийняла таке рішення в рамках євроінтеграційного курсу України. “Ми хочемо об’єднати нашу енергосистему та ринок електроенергії з європейськими. Це рішення як раз буде розширювати інтеграцію нашої енергосистеми з європейською”, — повідомили в регуляторі, додавши, що в Європі застосовується стандарт напруги в розподільчій мережі для кінцевого споживача на рівні 230 вольт.
До того ж вища номінальна напруга (230 В) зменшує втрати електроенергії під час її передачі мережами. Це особливо важливо для України, де енергосистема зазнає значних навантажень і втрат через застарілу інфраструктуру та російські обстріли.
Як це вплине на побутові електроприлади
В НКРЕКП запевнили, що зміна рівня напруги не несе загрози для побутових електроприладів, адже більшість наших електроприладів імпортовані з Європи, а європейські країни вже давно перейшли на стандарт напруги 230 вольт.
Сучасні прилади будуть сприймати абсолютно нормально цю напругу, навіть ті електроприлади, які залишилися із радянських часів або були придбані в часи ранньої незалежності України мають достатній запас надійності.
“Проте, проблеми можуть виникнути із неякісними приладами. Якщо, його зліпили десь в гаражному кооперативі Шанхая, а потім продали його Україні — ось тут можуть бути питання. Але, якщо вони зроблені на ліцензованих виробництвах, тоді проблем не буде”, — коментують фахівці.
“На безпеку роботи електроприладів у першу чергу впливають перепади напруги в мережі. Якщо буде 230 вольт стабільно, тоді всі прилади це витримають. Небезпека виникає тоді, коли є стрибки напруги, ось, що небезпечно для приладів. Це залежить від стабільності мережі, щоб в мережі було достатньо потужності, щоб підтримувати стабільне постачання струму для споживача”, — пояснюють експерти.