Нові укриття в закладах освіти: коли будуть і які
На території п’яти освітніх закладів Хмельницької громади тривають роботи зі спорудження протирадіаційних укриттів. У якому стані будівництво?
У СЗОШ №12, що у мікрорайоні Ракове, будівельні роботи стартували у жовтні 2023-го. Працівники будівельної компанії, яка виграла тендер, вже звели монолітні стіни та опорні колони і перейшли до облаштування бетонних перекриттів. Площа сховища — 600 кв. м. Воно розраховане на понад 500 осіб.
“Кошти були виділені сукупно з міського і державного бюджетів у межах 38 млн грн, — розповіла в.о. директора школи Світлана Муратова. — Будівництво це вкрай необхідне і важливе, тому що в нашому приміщенні немає власного укриття, діти користувались протягом року чотирма укриттями поблизу, і, щоб дістатись до них, потрібно було переходити дорогу”. Це створювало неабиякі труднощі. По-перше, насичений рух, це небезпечно, і педагоги завжди переживали за дітей, по-друге, коли тривога лунала по кілька разів, важко налагоджувати навчальний процес, долаючи щоразу такі відстані.
“Найголовніше, що укриття вже є, і діти навчаються очно, — каже Світлана Муратова. — У нас минулого року не було змішаного навчання, єдине, що працюємо в дві зміни, тому не вистачає на всіх місця в укритті. По завершенню будівництва можна буде використовувати цю споруду за подвійним призначенням: як укриття і як майбутнє приміщення для занять в спортивних секціях чи танцювальному гуртку тощо”.
Згідно з технічним завданням, яке було розміщене у тендерній пропозиції на Prozorro, укриття має бути обладнане електрикою, водопостачанням, каналізацією, вентиляцією, опаленням, пожежною сигналізацією та інтернетом. В укритті мають бути 38 двоярусних ліжок та 399 стільців. Також технічне завдання — проведення всіх внутрішніх робіт, зокрема вкладання плитки та монтаж підвісної стелі, зовнішнє оздоблення, у тому числі й гідро-, термоізоляція, облаштування входів, встановлення електричних конвекторів та бойлера, унітазів, раковин, душових. Біля укриття має бути облаштований майданчик для генератора, а до самого укриття забудовник має прокласти доріжки з тротуарної плитки й засіяти газон.
Відповідно до умов договору всі роботи мають бути завершені до кінця грудня 2025 року. Але завершити будівництво планують вже в цьому році. “На сьогодні наш департамент координує питання, щоб завершити будівництво п’яти укриттів: це в трьох школах (12-та і 19-та та Шаровечківська) і двох садочках (15-й 18-й), — повідомила в.о. директора департаменту освіти та науки міської ради Ольга Кшановська. — Укриття в садочках залишаються довготривалішими об’єктами в зв’язку з тим, що двічі змінювались будівельні норми в процесі виготовлення проєктно-кошторисної документації (ПДК). Відтак було суттєво змінено проєкт, згідно з державними нормами та стандартами. Зараз ПКД знаходиться на державній експертизі, щоб отримати всі нові дозвільні документи”.
Загалом на будівництво укриттів у закладах освіти, за словами Ольги Кшановської, планують витратити 130 млн грн з міського та державного бюджетів.
Тетяна Слободянюк