Оновлення даних військовозобов’язаних
Нагадаємо, що новий закон про мобілізацію в Україні, який набрав чинності 18 травня 2024 року, зобов’язує оновити свої облікові дані призовників, військовозобов’язаних і резервістів. Зробити це потрібно до 16 липня 2024 року будь-яким зручним способом: під час візиту в ТЦК і СП (територіальний центр комплектації та соціальної підтримки), в ЦНАПі (центрі надання адміністративних послуг) або через мобільний застосунок Резев+. Військовозобовʼязаним, які оновили дані у ТЦК та СП, видають QR-код. Віднедавна він став доступний також у застосунку “Резерв+”. У ЦНАПі така послуга не доступна, утім довідка звідти має силу і йти після ЦНАПу до ТЦК не потрібно. Якщо людина оновлюватиме дані безпосередньо відвідавши центр комплектування, то там буде видано військово-обліковий документ зі штрих-кодом. Це персональний номер на весь період перебування на військовому обліку. Якщо особа оновлює свої дані через ЦНАП, тоді надається витяг з мокрим штампом і підписом того працівника, який оновлює ці дані. І це теж буде підтвердженням оновлення даних.
Тих, хто проігнорує закон, каратимуть: спочатку їм загрожуватиме штраф за неявку в ТЦК або не оновлення даних, а потім міри покарання посилюватимуться.
Хто підлягає мобілізації?
Для доукомплектування української армії потрібні насамперед люди, які мають бойовий досвід. Але, крім них, ЗСУ потребують і фахівців, які не мають його. Наприклад, необхідні водії, зв’язківці, фахівці IT, електрики, механіки та інші.
Мобілізації нині підлягають такі категорії військовозобов’язаних: чоловіки від 18 до 60 років, які мають досвід військової служби і є придатними та обмежено придатними за станом здоров’я під час воєнного стану; чоловіки від 25 років (за новим законом мобілізаційний вік знизили з 27 до 25 років) і до 60 років, які не мають досвіду військової служби та є придатними за станом здоров’я або обмежено придатними (вони мають повторно пройти ВЛК до 4 лютого 2025 року та отримати статус “придатний” або “непридатний”); чоловіки від 18 до 60 років, яких знято і виключено з військового обліку, але визнано придатними або обмежено придатними за станом здоров’я в умовах воєнного стану на підставі рішення ЛКК (вони також мають повторно пройти медкомісію до 4 лютого 2025 року, щоб отримати статус “придатний” або “непридатний”). У деяких випадках під мобілізацію можуть потрапляти військовозобов’язані чоловіки від 18 до 25 років, зокрема, сюди відносяться ті, хто пройшов строкову військову службу, офіцери запасу і ті, хто пройшов військову службу в інших країнах до отримання громадянства України.
Нагадаємо, що добровільно прийняти на військову службу можуть: призовників віком від 18 до 25 років, якщо раніше вони не проходили строкову службу — на службу за контрактом; жінок віком до 60 років, які придатні за станом здоров’я; людей з інвалідністю та тих, хто отримав відстрочку від мобілізації.
Жінки, які перебувають на військовому обліку, наприклад, медикині, можуть бути призвані або залучені для виконання оборонних робіт тільки за власним бажанням.