Підтримати ОСББ
Для управління житлової політики і майна Хмельницької міської ради пріоритетними напрямами роботи є реалізація міських програм у сфері житлової політики і забезпечення належної та енергоефективної експлуатації житлового фонду, залучення іноземних грантів та інвестицій в комунальну нерухомість. На Програми розвитку житлового господарства у 2024 році з бюджету міської територіальної громади виділено 47,1 мільйона гривень.
У Хмельницькому у рамках місцевих і державних програм ще з 2016 року діють Програми підтримки співвласників будинків, які хочуть покращити власний багатоквартирний будинок, в тому числі впровадити системи раціонального використання енергетичних ресурсів. Це один з найважливіших напрямків співпраці міської влади і жителів багатоповерхівок у міській територіальній громаді. За цей час у рамках енергоефективних Програм виконано роботи з ремонту понад 20 будинків, частка бюджету територіальної громади на компенсацію цих робіт становить на сьогодні більше 30 мільйонів гривень.
Актуальною організаційною формою утримання житла, що відповідає реаліям сьогодення, є об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Тому в 2020 році була започаткована Програма підтримки ОСББ Хмельницької міської територіальної громади, яка спрямована на підтримку тих ОСББ, які вирішили впровадити заходи з енергоефективності по Програмі підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків “ЕНЕРГОДІМ” державної установи “Фонд енергоефективності”.
Слід зазначити, що мешканці тергромади, які проживають у багатоквартирних будинках, можуть скористатися і Програмою ремонтів багатоквартирних житлових будинків, яка також містить енергоефективні заходи (до прикладу, заміна вікон і дверей, ремонт покрівлі та внутрішньобудинкових систем будинку). Цією програмою можуть скористатися будинки, які обслуговують управителі всіх форм власності, ОСББ та ЖБК.
Про співпрацю влади Хмельницької територіальної громади та співвласниками багатоповерхівок ведемо мову із заступником директора департаменту інфраструктури міста-начальником управління житлової політики і майна Наталією ВІТКОВСЬКОЮ.
— Наталіє Володимирівно, у якому співвідношенні фінансуються роботи з термомодернізації багатоквартирних будинків? У якому розмірі надає допомогу міський бюджет? Який відсоток сплачують мешканці?
— ДУ “Фонд енергоефективності” в 2020 році було опрацьовано перших 500 заявок про вступ в Програму “Енергодім”. Фонд енергоефективності сплачує 70 відсотків.
У 2021-2022 роках міська рада відшкодовувала ОСББ 10% вартості впроваджених робіт з енергомодернізації та часткове відшкодування відсоткових ставок за залученими кредитами (до 15% річних). Роботи з енергомодернізації виконали 5 ОСББ, а саме: на вул. Івана Франка, 55, Зарічанській, 44, Зарічанській, 50, Вайсера, 4/2, Бандери, 9.
З початком військової агресії російської федерації та введенням в Україні воєнного стану особливо гостро постає питання допомоги ОСББ, які розпочали впровадження заходів з енергомодернізації багатоквартирних будинків у 2020-2023 роках. Проблема полягає в тому, що банківські установи більше не надають кредити. Тому з 2023 року учасникам відшкодовується 20% витрат на придбання матеріалів та обладнання, що необхідні для впровадження заходів.
У 2024 році здійснено відшкодування витрат на придбання матеріалів та обладнання ОСББ “Бужок” на вул. С.Бандери, 8, ОСББ “Заріччя 36/3” на вул. Зарічанській, 36/3, ОСББ “Наш дім” на вул. С.Бандери, 7/1.
Отже, частка витрат з термомодернізації будинку для співвласників ОСББ на сьогодні складатиме 10%.
Загалом по програмі ремонтів багатоквартирних будинків частка участі співвласників майна визначається залежно від терміну експлуатації будинку: мешканці будинку з терміном експлуатації до 25 років мають сплатити 60% вартості робіт, 25-50 років — 40%, будинків старші за 50 років — 20%. Для співвласників багатоквартирного будинку, які постраждали внаслідок військової агресії, цей відсоток зменшений ще удвоє.
— Яким чином допомагаєте тим, хто постраждав під час ворожих обстрілів?
— З метою швидкого реагування на потреби громади в житловій сфері в умовах воєнного стану внесено зміни до Програми утримання і розвитку житлово-комунального господарства. Так, за умовами Програми, відшкодування можуть отримувати управителі, які проводять ремонтні роботи на обʼєктах житлової забудови, що постраждали внаслідок збройної агресії рф. Таке рішення дозволило швидко мобілізувати резерви та розпочати капітальний ремонт на вул. Чорновола, 190, який у вересні 2024 року зазнав пошкоджень внаслідок ракетного удару. Нині відновлювальні роботи перебувають на завершальній стадії.
— Наскільки охоче мешканці будинків беруться за створення ОСББ, а згодом і до модернізації своїх будинків? Чи відчувають себе справжніми господарями?
— В управлінні майном керуємось Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”. Законом визначено, що власники квартир є співвласниками багатоквартирного будинку, які самостійно приймають рішення щодо належного утримання спільного неподільного майна (покрівля, двері та вікна в місцях загального користування, стіни, трубопроводи тепло-, водопостачання та водовідведення, електропостачання, ліфти).
Але у співвласників до цього часу існує стереотип про те, що міська влада, як і раніше, зобов’язана ремонтувати багатоквартирні будинки самостійно. Тому всі наші програми спрямовані на те, щоб у складних умовах перехідного періоду допомогти усвідомити мешканцям, що саме вони є співвласниками, тобто господарями.
— Звичайно, мешканцям багатоквартирних будинків для усвідомлення і прийняття себе господарями потрібен час. Але ж пришвидшити цей процес якраз може можливість утеплювати чи ремонтувати свої будинки за умовами співфінансування, коли своє плече підставляє влада громади.
— Так, це прекрасна нагода поліпшити багатоквартирні будинки за умовами співфінансування для того, щоб у подальшому мешканці могли більш ефективно експлуатувати їх, бо, будьмо чесними, не завжди буде і така фінансова можливість.
Маємо дві мети. Перша — підтримка створення ОСББ.
Наразі ОСББ створюються як в нових будинках, так і в будинках забудови 1960-х років. На цей час активізувалися співвласники застарілої забудови в мікрорайонах Заріччя, Гречани. Як правило, досвід успішних ОСББ надихає мешканців інших будинків до наслідування їх досвіду. Люди потихеньку усвідомлюють необхідність створення обʼєднання і власну відповідальність за спільне житло, як господарів.
От зʼявився один термомодернізований будинок (на Бандери, який ще у 2016-му утеплився) і біля нього, як гриби, починають інші будинки створювати ОСББ й утеплятися. Так, наша мета — щоб старий житловий фонд переходив до такої форми управління. Адже кошти іноземних інвесторів на програми поліпшення житла передбачаються винятково для будинків, де створено ОСББ.
Це можливо, от у нас, на Зарічанській, 36/3 здійснили перехід від управителя до ОСББ. На сьогодні проводять заходи з енергомодернізації. ОСББ на Франка, 55 у тому ж переліку. Він був найпершим утеплений і в Україні впровадив найкращі заходи з енергоефективності. Вартість проєкту складала 21 мільйон гривень. В будинку 7 під’їздів, більше 270 квартир, де проживає багато людей пенсійного віку. Ви розумієте, наскільки мешканці цього будинку сміливі? І правильно, бо набагато легше робити щось, коли тобі допомагає міська влада.
І друга мета, яку ми ставимо перед собою: забезпечення енергонезалежності наших багатоквартирних будинків. Після впровадження енергоефективних заходів споживання тепла зменшується.
— Отже, платіжки у мешканців на опалення після енергомодернізації зменшуються?
— Авжеж, відразу відчувається економія — до 50 відсотків.
— Чи є у планах ОСББ використання сонячної енергії?
— У серпні 2024 розроблено та внесено зміни до Програми підтримки ОСББ. Її доповнено розділом, який передбачає здійснення фінансування з бюджету Хмельницької міської територіальної громади відшкодування частини вартості прийнятного обладнання сонячних електростанцій (СЕС), які передбачені Програмою “ГРІНДІМ”. Хмельницька міська рада першою в Україні прийняла рішення щодо підтримки вищевказаного проєкту. Наразі надаються консультації іншим обласним центрам (Одеська ОВА) щодо впровадження таких заходів. ОСББ “Дім на Майборського” на вул. Майборського, 11/1 і ОСББ “Урбан Хаус” на Старокостянтинівському шосе, 2П готують документи для подачі до Фонду енергоефективності для подачі заявки на участь у Програмі “ГрінДім”.
Програма “ГрінДім” передбачає відшкодування за обладнання в обсязі 70 відсотків, ще 30 відсотків вартості обладнання буде відшкодовано з бюджету громади. Таким чином, ОСББ мають сплатити тільки вартість встановлення сонячних електростанцій.
— Які ще є програми по поліпшенню житла?
— Реалізовуємо Програму реконструкції покрівель, розрахованої на 2023-2027 роки. В поточному році на реконструкцію покрівель бюджетом передбачено 800 тисяч гривень. За рахунок цих коштів заплановано завершити реконструкцію на вулиці Інститутській, 13. Це додаткові роботи на суму 381 тисяча гривень. Основні роботи були виконані у 2023 році на загальну суму 3 мільйони 357 тисяч гривень. Загалом реконструкція покрівель дуже дороговартісна. Один такий проєкт може вартувати 5-7 мільйонів гривень. Будинків, які потребують реконструкції, у місті більше 30. Вони всі без технічного поверху, у них промерзають панелі на даху, і, відповідно, стелі та стіни у квартирах на останньому поверсі. З мешканцями складно домовлятися, бо це потрібно тим, хто живе на горішніх поверхах. А треба зібрати по 350-400 тисяч гривень з будинку, і це важко.
Але ось позитивний приклад — люди, які живуть, скажімо так, у не найкомфортніших умовах, у гуртожитку, що на Інститутській, 13. Так, це про них тільки що говорили. Це ж гуртожиток, а вони зробили реконструкцію покрівлі! Зібрали своїх 250 тисяч гривень ще раніше, і торік зробили. Цьогоріч уже доробляють.
А є будинки, де постійні суперечки, збори, мешканці скликають депутатів. Але що скликати всіх відомих людей, якщо вони самі не зібрали грошей?
— Покрівлі ремонтуються ще на якихось будинках?
— Внаслідок агресії російської федерації було пошкоджено покрівлю житлового будинку на вул. Петлюри, 66/2.
Наразі мешканці виготовили проєктно-кошторисну документацію, отримано позитивний експертний звіт та зібрано кошти на фінансування своєї частки робіт (95% — міський бюджет, 5% — співвласники багатоквартирного будинку, адже будинку вже більше 50 років). Це невеликий будинок, тому вартість робіт з реконструкції покрівлі — 1,5 мільйона гривень. Готуємо необхідні документи для укладання договору на виконання робіт. Цьогоріч поточному передбачено використати 419 тисяч гривень, договір буде укладено на 2024-2025 роки.
— Які кошти передбачені на виконання програми співфінансування робіт з ремонту багатоквартирних житлових будинків?
— Ця програма розрахована на 2020-2024 роки. У 2024 році передбачено 6 мільйонів 746 тисяч гривень на поточний ремонт та 2 мільйони 717 тисяч гривень — на капітальний. У 2023-му було передбачено на поточний ремонт 6 мільйонів 504 тисячі гривень, на капітальний — 3 мільйони 619 тисяч гривень.
У 2024-му було виконано роботи з капітального ремонту покрівель на вул. Шухевича, 69, Травневій, 6. Замінено трубопроводи водопостачання та водовідведення на вул. Перемоги, 8/1.
Завершуються роботи з поточного ремонту в 35 будинках. Це заміна віконних та дверних блоків в місцях загального користування, поточного ремонту покрівлі в одному будинку, поточного ремонту трубопроводів водопостачання та водовідведення в підвальних приміщеннях двох будинків.
— У якому стані перебувають укриття у територіальній громаді?
— Працюємо в рамках Програми “Моє укриття” на 2024-2025 роки. На поточний ремонт найпростіших укриттів з бюджету передбачено 7 мільйонів 319 тисяч гривень, із них 1,5 мільйона гривень для будинків, які перебувають в управлінні ОСББ та приватних управителів. За рахунок цих коштів виконано поточний ремонт входів у найпростіші укриття, ремонт трубопроводів водопостачання та водовідведення, встановлено двері з автоматизованою системою доступу в тих будинках, де співвласники на загальних зборах прийняли рішення щодо встановлення таких дверей. Всього буде встановлено 43 дверей з автоматизованою системою доступу.
Також виділялися кошти з бюджету на поточний ремонт захисних споруд цивільного захисту (бомбосховища) — 2 мільйони 927 тисяч гривень. За ці кошти зроблено поточний ремонт системи вентиляції та замінено вхідні двері з облаштуванням автоматизованої системи доступу в наших спорудах цивільного захисту (заплановано відремонтувати 3 споруди).
Крім того, в районах великогабаритних панельних будинків (мікрорайон Озерна) практично відсутні підвали, які можуть використовуватись як найпростіші укриття. Тому ведеться робота з проєктантами для будівництва об’єкта “Нове будівництво захисної споруди цивільного захисту (споруда подвійного призначення з властивостями сховища) за адресою: вул. Кармелюка, 8/1А в м. Хмельницькому”. Над спорудою планується відбудувати сучасний мультифункціональний стадіон. Отже, в мирний час споруда може використовуватись за спортивними призначенням.
— Дякую за розмову, Наталіє Володимирівно.
Розмовляла Тетяна Кірик