Поводження з відходами: хмельницький досвід для України
28-29 листопада в Хмельницькому національному університеті проходив ХІ національний форум “Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології. Муніципальна співпраця як ключовий інструмент впровадження реформи управління відходами на регіональному рівні”. Захід, який зібрав майже 500 учасників онлайн і офлайн з України та з-за кордону, 11 років проводять з ініціативи Всеукраїнської економічної ліги.
Масштабні руйнування, яких зазнала Україна з початку повномасштабного вторгнення, породжують іншу глобальну проблематику для держави і Європи загалом. Адже, відновлюючи після перемоги нашу територію, потрібно водночас виробити стратегію поводження з мільйонами тонн різних відходів, які вже накопичила війна. Тож однією з провідних тем обговорення стало вироблення пропозицій щодо утилізації відходів війни. Примітно, що на державному рівні власний реальний досвід поводження з відходами має й Хмельницький. Як у міській громаді організували процес і як цей досвід переймати іншим громадам, також йшлося на форумі, на який з’їхалися представники всіх українських регіонів.
Ключова тема зібрання — формування підходів до міжмуніципальної співпраці, а також взаємодії державної влади, місцевого самоврядування, бізнесу та закордонних інвесторів. Серед учасників — Світлана Гринчук, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України, Олег Бондаренко, нардеп, голова Комітету ВР з питань екологічної політики та природокористування та інші.
“Хмельницький — не випадковий вибір. Попри те, що немає регіонального плану управління відходами і ще не ухвалений національний план, якого багато хто чекає, Хмельницький вирішив не чекати, — зазначила голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко. — Ми почали рухатися, місцева влада визначила для себе пріоритети і це відповідає європейським засадам. Це недешево, це будуть величезні кошти, і європейці мають бачити, що ці кошти не розтринькуються десь і на щось, а вони витрачаються саме на продуману дорожню карту. І саме в Хмельницькому є така дорожня карта. Вона сьогодні презентована міським головою Олександром Симчишиним”.
Належне поводження з побутовими відходами нині залишається одним з ключових завдань для Хмельницького — впевнений міський голова. “Ми маємо позитивну кредитну історію, нам довіряють. Відповідно нам дали й кредит, і понад 6 млн євро гранту нам вдалося залучити. Після того, як з місцевих бюджетів, і, зокрема, з Хмельницької громади, вилучили в державну казну військовий ПДФО, а для нас 1 млрд 245 млн гривень, кредитори і грантодавці почали дивитись на нас з невеличкою тривогою. Але щоб кредитори, грантодавці, партнери могли далі нас прогнозувати, дуже важливо, щоб Кабмін, Мінфін не робили різких, непрогнозованих рухів, і не “гралися” з місцевими бюджетами”, — зазначив він.
Також міський голова поділився хмельницькими напрацюваннями в цій сфері. “У ході форуму ми презентуємо власні практики поводження з відходами, оскільки наш комплексний підхід до цієї проблеми є одним із кращих у країні, — повідомив Олександр Симчишин. — Ми розпочинаємо виховання поведінки з відходами з дитячого садка, створили унікальний “Гуфі-центр”, Центри управління відходами, проєкт Екобус, працюємо над реконструкцією діючого полігону, збудували станцію із видобутку газу зі сміття і переробки в електроенергію (за останні роки понад 13 млн грн доходів для “Спецкомунтрансу”), завершуємо будувати станцію фільтрату та запускаємо будівництво сміттєпереробного комплексу.
Приємно, що Хмельницький приймає захід такого рівня і має змогу обмінятися досвідом з іншими громадами, міжнародними партнерами, бізнесом, науковцями, бо разом ці проблеми вирішити куди легше”.
У рамках форуму учасникам влаштували екскурсії до “Гуфі-центру” Центру управління відходами та на сміттєвий полігон, на якому нині тривають рекультивація та будівництво станції очищення фільтрату. “Станція вже доставлена полігон. Це два великих контейнери, в яких, власне, знаходиться сама станція, — розповів заступник директора ХКП “Спецкомунтранс” Іван Підопригора. — Зараз їх підключають до електромережі, і невдовзі ми вже будемо робити перші запуски. Загалом контракт цієї компанії триває до січня 2025 року”.
Про екологічні проблеми регіонів України розповідали в Хмельницькому інші учасники форуму. “Кіровоградська область — єдина в Україні область, де діють три уранові шахти, — розповіла керівниця Кіровоградського обласного осередку Всеукраїнської екологічної ліги Ольга Гелевера. — Одна з них наразі у процесі закриття, дві решта нарощують видобуток. Тому що ціни на уран зросли, у нас накопичилися мільйони тонн відходів з цих виробництв. Одна з шахт, Інгульська, перебуває безпосередньо біля міста Кропивницького. А санітарна захисна зона навколо шахти не заліснена. Вітер роздуває радіоактивні відходи і переносить на обласний центр і навколишні поля та поселення. Ми просимо, вимагаємо, щоб заліснили цю захисну зону, але поки що марно”.
Важливою темою дискусій була тарифна політика, адже знешкодження відходів — річ дороговартісна. “Від нас сьогодні є дискусійна панель, що стосується тарифної політики в управлінні відходами. Наразі для КП “Спецкомунтранс” тарифна політика розробляється, і це перший такий досвід в Україні, — проінформував Іван Підопригора. — У нас є вже коментарі від профільного Міністерства щодо цієї політики: як її поліпшити або як органам місцевого самоврядування краще з цією політикою працювати в рамках діючого законодавства. Відповідно виробимо й резолюцію”.
Підсумком дводенного форуму стала сформована резолюція форуму та звернення до Кабінету міністрів, Верховної Ради та профільних міністерств і відомств.
Тетяна Слободянюк