Про комунальний добробут дбає УМК “Озерна”

Хмельничанам УМК “Озерна” знайома з минулого як ЖЕК №7. Основна її мета — надавати якісні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання прибудинкових територій, санітарно-технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт тощо).

На обслуговуванні УМК “Озерна” нині знаходяться 145 будинків, загальна площа яких 592,5 тисячі квадратних метрів. Практично така ж і загальна площа прибудинкової території — 556,9 тисячі квадратних метрів. А ще 147 ліфтів та 82 дитячих майданчики.
Минулоріч до підприємства приєдналося п’ять будинків із селища Богданівці. Окрім того, відповідно до рішення сорок п’ятої сесії Хмельницької міської ради №20 від 17.10.2024 року шість кладовищ старостинського округу з центром в селі Копистин (у селах Копистин, Івашківці, Колибань, Масівці, старе й нове вселищі Богданівці), з 2025 року обслуговуються УМК “Озерна”. Понад те, у 2024 році УМК “Озерна” було передано від КП “Елеватор” чотири водозабірні свердловини в селищі Богданівці, селах Копистин та Івашківці.

Про те, як це — керувати таким складним господарським механізмом — ведемо мову з директором УМК “Озерна” Валентиною ТИМОШЕНКО.

— Валентино Леонідівно, як вдається виконувати додаткові функції — з обслуговування водозабірних свердловин та водогону в Богданівцях?
— Наші чотири водозабірних свердловини уже внесено до Державного реєстру артезіанських свердловин. Встановлено поточні індивідуальні технологічні нормативи використання питної води для УМК “Озерна”.
У Богданівцях наразі прокладаємо траншею, бо замінюємо трубопровід довжиною 630 метрів: все ще стаються прориви на зовнішньому трубопроводі. Уже замінили 21 хомут там.
Самі розумієте, для цієї роботи потрібні спеціалісти по колодязях, яких у нашому штаті раніше не було. Ще й, скажу вам, висококваліфіковані фахівці мусять бути, мати допуск до виконання подібних робіт. І, на щастя, такі спеціалісти у Богданівцях є. Вони знають свою справу, мають воістину золоті руки. Це — Анатолій Миколайович Садовський, слюсар-сантехнік пʼятого розряду, та Михайло Тимофійович Гуцол, у нього четвертий розряд. Щиро вдячна їм за якісну роботу. Однак їм обом уже майже по 60 років. А молодих спеціалістів немає. Взагалі, проблема кадрів нині дуже гостра.

— Її ще більше загострила повномасштабна війна?
— Так. Середньостатистичний вік наших працівників — 54 роки. З нашого колективу мобілізовано дев’ятеро чоловіків. На жаль, двоє з них зникли безвісти. У багатьох наших працівників сини воюють на фронті. Дехто з них, на превеликий жаль, повернувся додому на щиті…
Ми, як можемо, допомагаємо нашим хлопцям, які нас захищають. Збираємо для них гроші у колективі й цілеспрямовано відправляємо кожному з них у рівних частках.

— Допомагаєте і Силам оборони?
— Звичайно, і не лише тим, що є платниками податків до міського бюджету, (місто наше, ви ж знаєте, дуже активно підтримує захисників України, закуповуючи для них дрони та інше обладнання). Ми й самі збираємо кошти на потреби війська. І мені дуже приємно, що жоден з наших працівників не відмовився від цього.
Ми тісно співпрацюємо з волонтерською організацією “Тиха пристань”, яка виготовляє сухі борщові набори для наших захисників. Збирали картоплю, буряк, моркву, капусту тощо.
Здавали велику кількість макулатури і виручені кошти відправляли на потреби ЗСУ. Відповідно, маємо тісну співпрацю з благодійним фондом “Волонтери Поділля”.
Робимо все можливе для підтримки наших захисників, адже саме завдяки їм маємо можливість жити і працювати в тилу.

— Чи вчасно мешканці багатоквартирних будинків оплачують послуги, які ви їм надаєте? Чи мають борг перед вами?
— Найбільша наша проблема — невчасна сплата мешканцями за послугу управління багатоквартирним будинком. У зв’язку з воєнним станом заборгованість співвласників багатоквартирних будинків залишається чималою: станом на 1 липня 2025 року дебіторська заборгованість склала 8 096 042,00 грн.
Ми активно боремося з боржниками: щомісячно усім співвласникам багатоквартирних будинків наші працівники розносять квитанції про оплату за спожиту послугу з управління; проводиться претензійна робота з надання боржникам попереджень про заборгованість. Найдієвішим методом, звісно, є подання до суду. Лише у цьому році видано судових наказів про стягнення заборгованості на суму 455 438 грн; укладено 49 договорів з реструктуризації боргу на 187 тис. грн.
Маємо ще один метод, так би мовити, заохочення до сплати: за проханням мешканців діє так звана виїзна каса, яку ми запровадили ще з 2019 року. Кожного місяця 20 і 21 числа виїжджаємо на визначені локації для проведення готівкового розрахунку (без комісії). Мешканці дуже добре знають місця, де працює виїзна каса. Особливо це зручно людям старшого віку, бо, по-перше, не треба далеко ходити, по-друге, оплата без комісії. За один виїзд в середньому збираємо 35000-40000 гривень.

— Чи є збитковим ваше підприємство, Валентино Леонідівно?
— На жаль, так. Внаслідок збільшення витрат на електроенергію, збільшення мінімального прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, підвищення цін на матеріали, за минулий рік УМК “Озерна” отримала збиток в сумі 1 669 тисяч гривень.

— За рахунок чого виживаєте?
— Надаємо додаткові платні послуги: сантехнічні, електричні. Їх надано у 2024 році на суму 77931,90 грн. У 2022 році закупили дробильну машину і надаємо послуги з подрібнення гілля. До речі, цю послугу дуже часто замовляють. Ми виїжджаємо до замовника і на місці подрібнюємо гілля.
А ще маємо трактора й надаємо послуги по розгортанню снігу. І коли сніжна зима, то вдається заробити кілька десятків тисяч гривень. Маємо також автомобільну базу, де мешканці міста можуть зберігати свої автомобілі.

— Які ремонти житлового фонду виконували у 2024 році?
— Виконували поточні ремонти та замінювали трубопроводи зливової каналізації, водовідведення та холодного водопостачання (1004,8 м/п) на суму 105600 грн.; трубопроводи гарячого водопостачання, теплопостачання (176,5 м/п) — на суму 16300 грн. Відремонтовано 49 під’їздів на суму 182000 грн. Виконали поточний ремонт покрівлі (в т.ч. козирків входу у під’їзди) площею 4166,91 кв. м на суму 1368006,66 грн; фасадів будинку та відмостки — 358,3 кв. м на суму 49800,00 грн.
Замінено електропровід на сходових майданчиках та в підвальних приміщеннях — 695,8 м/п на суму 80373,70 грн; 32 світлодіодні світильники на суму 4600,00 грн; встановлено 281 світлодіодний світильник на суму 42417,00 грн.

— Під час повномасштабної війни, внаслідок ракетних ударів та обстрілів вашим працівникам додалося роботи.
— Ми активно брали участь у відбудові пошкоджених об’єктів критичної інфраструктури міста, проводили обстеження пошкоджених будинків/квартир у Хмельницькому. І виконували негайний ремонт житлового будинку на вулиці Чорновола, 190 в (це територія нашої УМК), який був зруйнований у вересні минулого року внаслідок ворожого обстрілу. Усього на капітальний ремонт будинку було витрачено 1700000 грн з міського бюджету. Нині уже все полагоджено. Життя продовжується. Ми сильні.

— У якому стані перебувають укриття на території вашої УМК? Чи придатні вони для перебування людей під час повітряної тривоги?
— За виділені бюджетні кошти в сумі 999 809,20 грн у підвальних приміщеннях (найпростіших укриттях) виконані поточні ремонти: електромереж у 4 житлових будинках; систем холодного водопостачання у 9 житлових будинках; входу в підвальне приміщення — у 2.
Також підвальні приміщення житлових будинків повторно очищені від сміття, бруду, сторонніх предметів, аби їх можна було використовувати як укриття в разі повітряної тривоги.
А в будинку на вулиці Народної волі, 6 найпростіше укриття облаштували самі мешканці — за свій кошт. І в тому укритті є душ, туалет, ліжка, дитяча зона. Прекрасно зроблено! І все завдяки уповноваженій особі від співвласників багатоквартирного будинку — Олександру Анатолійовичу Мадері. Людина насправді живе інтересами свого будинку, хоче, щоб усе виконувалося високоякісно.
Такі ж добрі слова треба сказати і про уповноважену особу з проспекту Миру, №53/1 — Віру Володимирівну Залізецьку. Вона вміє заохочувати співвласників будинку до спільних дій, до правильних рішень. Спонукає до активності, пояснюючи, що багатоквартирний будинок — спільна власність, тому й дбати про нього треба усім. І саме з мешканцями таких будинків легко працювати нашим працівникам, адже там завжди готові до взаємодії.

— Як працює у вас міська програма співфінансування робіт з ремонту багатоквартирних житлових будинків?
— Ця програма ще раз підтверджує, що влада міста дбає про своїх мешканців, матеріально допомагаючи їм підвищувати енергоефективність своїх осель. Хочу зазначити, що на початку співвласники були досить пасивними. Але згодом зрозуміли, що це правильне рішення. І найперший, можливо, найшвидший крок до збереження тепла у своїх квартирах — заміна вікон на металопластикові. Дуже багато вікон замінено у наших будинках у рамках цієї програми. Лише цьогоріч — вул. Героїв АТО, 9/1 (1-4 під’їзди), вул. Героїв АТО, 9 (1-4 під’їзди), проспект Миру, 80/1 (4 під’їзд), проспект Миру, 65/3 (2, 3 під’їзди).
Також розʼяснюємо мешканцям будинків, що за програмою співфінансування можна виконувати поточні ремонти трубопроводів холодного і гарячого водопостачання тощо. Користь і вигода цієї програми очевидна.

— Працювати у галузі житлово-комунального господарства досить складно. Де берете сили?
— Справді, складно. Більше навіть, я б сказала, психологічно. Але я люблю цю роботу, і надзвичайно задоволена, що працюю в житлово-комунальній сфері, тим більше, під керівництвом міського голови Олександра Симчишина. Це справжній господар міста, він орієнтується у всьому і все розуміє. Коли б до нього не звернувся, він завжди радий допомогти.
Основне джерело сили — наш колектив, наша командна робота. Ми настільки згуртовані, що, здається, усе нам до снаги. Я пишаюся своїм колективом. Жоден керівник нічого не вартий, якщо він не має своєї команди і її підтримки. Хочу назвати, так би мовити, основних членів команди. Це — головний інженер УМК “Озерна” Галина Миколаївна Сладкомедова, моя права рука. А також начальники дільниць №1 (Озерна) Микола Володимирович Юрчак, №2 (Ракове) Петро Данилович Крук, №3 (селище Богданівці) Сергій Васильович Залізко.
І самих співвласників наших багатоквартирних будинків треба відзначити: постійно заряджають мене енергією. А як інакше? Треба працювати і забезпечувати їхній комунальний добробут.

— Дякую, Валентино Леонідівно, за розмову.

Розмовляла Тетяна Сікорська

 

Back to top button