Протистояти хворобі

29 жовтня — Всесвітній день боротьби з інсультом

За офіційною статистикою, в Україні інсульт є другою за частотою причиною смертності населення. Щороку стається 110 тисяч інсультів (понад третина з них — у людей працездатного віку). Варто знати, що 30-40 відсотків хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і майже половина — протягом року від початку захворювання. 20-40 відсотків хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5 відсотка первинної інвалідності) і лише 15 відсотків повертаються до повноцінного життя.
Що ж таке інсульт? Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, яке призводить до ушкоджень тканин мозку та розладу його функцій. Причиною інсульту є раптове порушення у частині мозку через закупорку чи розрив судини. Після виникнення закупорки мозкової артерії певна ділянка мозку перестає отримувати достатньо крові й гине через брак кисню. Киснева недостача ділянки мозку викликає ішемічний інсульт.


Є ще геморагічний інсульт, коли мозкова артерія розривається і внаслідок крововиливу у тканину мозку потрапляє певна кількість крові й виникає внутрішньочерепний крововилив (гематома).
У випадку виникнення інсульту надзвичайно важлива швидка реакція тих, хто перебуває поруч з хворим. Кожна втрачена хвилина впливає на подальший перебіг хвороби, визначає подальше життя пацієнта, тому усім нам важливо навчитися розпізнавати симптоми інсульту. Рання діагностика архіважлива, адже, коли припиняється постачання крові до мозку, його клітини починають відмирати — щохвилини втрачається приблизно 20 тисяч нервових клітин.Чому, власне, настільки важливі рання діагностика інсульту та надання необхідної допомоги? Існує так зване терапевтичне вікно — чотири години після моменту настання інсульту. Саме протягом цього часу за допомогою відповідного лікування в умовах стаціонару можна відновити кровообіг головного мозку, зокрема, при ішемічному інсульті.
Важливо зрозуміти: якщо втратити час, то вдасться відновити не всі функції мозку. Тоді застосовується реабілітація, але вона уже потребує значно тривалішого часу. І, на жаль, не завжди вдається досягти бажаних результатів.
Які ж неврологічні ознаки гострого інсульту? Необхідно їх запам’ятати: у людини з’являється різкий головний біль, який може супроводжуватися нудотою та блюванням; раптово німіють частина тулубу чи одна з кінцівок; раптово порушується мовлення — людина не може вимовляти слова або говорить плутано чи нерозбірливо; порушується зір — предмети можуть двоїтися; порушується координація рухів — людина не може підняти, приміром, обидві руки одночасно; асиметрія обличчя — зазвичай опускається один кутик губ, випадає їжа з рота і, якщо ви попросите людину усміхнутися, вона не зможе цього зробити;
Усі ці ознаки можуть спостерігатися на фоні підвищеного артеріального тиску.
Якщо ви помічаєте хоча б один з цих симптомів, негайно телефонуйте на 103, адже пам’ятаємо — кожна хвилина у цьому випадку на вагу золота.
Як можемо запобігати інсульту? Обов’язково — контроль артеріального тиску (це треба робити уже після 40 років, особливо — чоловікам). І якщо тиск підвищений, необхідно отримувати гіпотензивну терапію. Дуже важливо, щоб усі це усвідомили, адже саме артеріальна гіпертензія є одним з факторів ризику.
Ймовірність настання інсульту більша у тих, хто страждає на цукровий діабет, захворювання серця (приміром, миготливу аритмію), ожиріння.
Звичайно, необхідно позбутися таких шкідливих звичок, як куріння, зловживання алкоголем. Потрібно дбати про правильне харчування, достатню фізичну активність, уникати психоемоційних навантажень. Одне слово, вести здоровий спосіб життя. Це буде найкращою профілактикою інсульту.
Цікава статистика: половина усіх випадків інсультів повʼязана з артеріальною гіпертензією; третина інсультів трапляється в осіб, які не мають достатнього рівня фізичної активності; чверть інсультів повʼязана з нездоровим харчуванням; один з чотирьох інсультів повʼязаний з високим рівнем холестерину; майже кожен пʼятий інсульт спричинений ожирінням тощо.
Хочу наголосити, що особливо пильними треба бути тим, у кого в родині траплялися уже інсульти чи інфаркти. Цим людям обов’язково треба зробити аналіз крові на визначення рівня холестерину і проконсультуватися зі своїм лікарем.


Сподіваюся, сьогоднішня розмова спонукає усіх до роздумів, стане переконливим аргументом на користь того, щоб максимально дбати про власне здоров’я. Ми мусимо сказати інсульту “ні!”.
Наталія ЦИБУЛЬСЬКА, заступник медичного директора КП “Хмельницький міський центр ПМСД №2”

Back to top button