Призначати антибіотики може лише лікар!

Сьогодні розпочався Всесвітній тиждень обізнаності про стійкість до протимікробних препаратів. Це ще один привід поінформувати наших читачів про небезпеку антибіотиків.

Віднедавна антибіотики в аптеках продаються за рецептом, адже це критично важливі ліки. Якщо їх приймати про всяк випадок чи не за призначенням, вони втрачають силу, бо бактерії легко набувають стійкості до них. Їхня стійкість — це наша вразливість. Чим це загрожує кожному з нас? За даними ВООЗ, у 2019 році майже 5 мільйонів смертей були пов’язані з антибіотикорезистентністю. Якщо антибіотики перестануть діяти, 3 з 10 випадків пневмонії закінчуватимуться смертю, 5 з 1000 жінок не виживатимуть після пологів, лише чверть людей, які хворіють на туберкульоз, зможуть вилікуватися.

Особливо небезпечна стійкість до протимікробних препаратів у час війни. Вона суттєво збільшує навантаження на систему охорони здоров’я. За правильного застосування такі ліки рятують життя пораненим і хворим військовим. Проте якщо резистентність до таких ліків поширилася, це сильно ускладнює лікування й одужання пацієнтів.

Серед головних причин розвитку антибіотикорезистентності – надмірне використання антибіотиків та недотримання призначеного лікарем курсу лікування.

У Міністерстві охорони здоров’я України попереджають: приймати протимікробні препарати слід лише за призначенням лікаря, у жодному разі не займатися самолікуванням! Не використовувати антибіотики при вірусних інфекціях. Проходити повний курс лікування згідно з призначенням лікаря, не пропускати прийом ліків, не переривати лікування, навіть якщо стало краще. Не використовувати протимікробні препарати, які залишилися після курсу лікування. Не ділитися протимікробними препаратами з друзями чи родичами і не “призначати” їм лікування.

За матеріалами МОЗ України

Back to top button