Психічне здоров’я: стратегія і реалії

Протягом трьох днів, 17-19 травня, у Хмельницькому тривав міжнародний конгрес “Розбудова послуг з психічного здоров’я у громадах”. Це вже другий такий захід у співпраці з Координаційним центром психічного здоров’я Кабінету Міністрів України, що відбувся в області для вироблення стратегії психічної допомоги.

У часи глобальних викликів психічне здоров’я стає найбільш уразливою частиною нашого життєвого досвіду. Повномасштабна війна руйнує не лише території, відбирає життя, фізичне здоров’я, а й руйнує ментальне. Ми, українці, на власному досвіді знаємо, що таке трагічні психотравми війни. І хоча Хмельниччина в переліку тилових регіонів, рани і шрами війни залишають слід і на нашому ментальному здоров’ї — колективному й особистому. “Психіка не витримує…” — ми це чуємо і відчуваємо щодня. І це реальність: все більше людей потребують професійної психічної допомоги. Понад 600 полеглих героїв, а це близько двох тисяч людей, які втратили найрідніших. Майже 200 полонених і зниклих безвісти, і їх родичі, тисячі поранених, понад 20 тисяч українців, котрі через війну втратили все і стали вимушеними переселенцями це нинішні реалії Хмельницької громади. “Ідеєю цього конгресу було зібрати людей і з України та міжнародної спільноти, які допомагають нам від початку повномасштабної війни випрацювати цю стратегію. Нині якраз час структурувати все, що потрібно саме нашій громаді, але це може бути прикладом для інших громад та регіонів”, зазначила голова ГО “Інститут психосоматики травматерапії” Наталя Підкалюк.

Серед доповідачів — Оксана Збітнєва, керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ, Ксенія Возніцина, директор Центру психічного здоровʼя і реабілітації “Лісова Поляна”, закордонні гості Ян Пфайффер, психіатр, психотерапевт, супервізор, Петр Навка (Словаччина, Німеччина), доктор медичних наук, психіатр, психотерапевт і експерт з питань психічного здоров’я, доктор Джошуа Креймайєр, професор магістерської програми з з питань психічного здоров’я в Колорадському християнському університеті (США), Томас Вебер, клінічний психолог і психотерапевт, керівник Інституту нейропсихотерапії у Відні та інші. В онлайн-форматі учасників привітав президент світової федерації із психічного здоров’я Ціоші Акіяма.

Хмельницький уже вдруге за цей рік став майданчиком дискусій для медиків, експертів, волонтерів, ветеранів війни. Наше місто має вже й власний досвід: у громаді діють ветеранський простір “Захист: 4.5.0”, оновлений центр реабілітації “Берег надії”, а незабаром розпочнеться будівництво Центру психічного здоров’я та реабілітації. У громадах області також діють центри підтримки ментального здоров’я, а також всеукраїнський проєкт “Ти як?”.

Про актуальність вироблення і реалізації стратегії психічного здоров’я зазначив Хмельницький міський голова Олександр Симчишин з трибуни конгресу: “Ми ще з 2014 року відчули гостру потребу в розширенні мережі психологічних закладів у громаді. А зараз майже кожен наш мешканець живе у стресі. Тому, вивчаючи закордонний досвід у цій сфері, вітчизняні напрацювання, формуємо свій, унікальний. Мета конгресу — привернути увагу до нагальних проблем психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні, забезпечити платформу для розповсюдження ідей і розвитку мережі дослідників, практиків і політиків у сфері психічного здоров’я тощо.

Для нас найважливішим є можливість розширити свої знання і поспілкуватися з практиками міжнародного рівня. Особливо зараз, коли готуємо проєкт міського Центру психічного здоров’я і реабілітації. І для військових, і для їх родин, і для цивільних, хто проживає і переживає війну, тобто для всіх нас, ми викупили земельну ділянку в чудовій місцевості, нині виготовляємо проєктно-кошторисну документацію”.

Завершився конгрес 19 травня в Меджибожі, де просто неба міжнародні експерти влаштували дискусійні майданчики із психосоціальної допомоги.

Тетяна Руса

Back to top button