П’ять моментів, які допоможуть вам краще зрозуміти артеріальну гіпертензію (гіпертонію)

17 травня — День боротьби з артеріальною гіпертензією

• Небезпечна тиша
На жаль, поширена думка про те, що гіпертонія завжди супроводжується головним болем, запамороченням чи задишкою, не відповідає реальності. У багатьох людей хвороба може протікати безсимптомно, що робить її ще більш небезпечною. Безсимптомний перебіг хвороби лише підкреслює важливість регулярного вимірювання тиску, що дає можливість виявити проблему на ранніх стадіях.
• Не всі гіпертонії однакові
Розрізняють есенціальну гіпертензію (гіпертонічну хворобу), коли підвищений тиск є стійким і постійним з невстановлених причин, та вторинну (симптоматичну), яка може бути викликана іншими захворюваннями, наприклад, пухлинами, патологіями ендокринної системи, хворобами нирок. Підходи до лікування різних видів гіпертензії суттєво відрізняються. Тому самостійне призначення терапії може бути небезпечним. Встановити причину та підібрати правильне лікування здатен лише лікар після проведення комплексного обстеження.
• Не існує “нормального” тиску
Багато людей помилково вважають, що якщо вони добре почуваються, то й підвищений тиск не є проблемою. Це не так! Верхньою межею норми для дорослих (18+) вважається 139/90 мм рт. ст. Будь-яке значення вище за цю межу — привід для звернення до лікаря. Навіть якщо ви не відчуваєте жодних симптомів, підвищений тиск шкодить вашому організму, — кажуть лікарі.
• Вимірюйте тиск правильно
Для отримання максимально точного результату важливо дотримуватися правил вимірювання тиску: вимірюйте тиск у спокійному стані, вимкніть телевізор та гучну музику, не розмовляйте, вгамуйте емоції. Одягніть манжету на руку правильно: манжета має бути розміщена на нижній третині плеча, а під неї можна вільно завести палець. Сидіть із розслабленою спиною:, яка обов’язково має на щось опиратися. Вимірюйте тиск на обох руках по кілька разів: якщо різниця між результатами не перевищує 15 мм рт. ст., обирайте середнє значення. Стежте за справністю тонометра.
• Зміна способу життя — запорука успіху
Відмова від шкідливих звичок, корекція раціону та збільшення фізичної активності допоможуть не лише покращити загальне самопочуття, але й знизити ризик розвитку гіпертензії, а також досягти стійкого зниження тиску без використання медикаментів, особливо на початкових стадіях захворювання.
Доведено, що зменшення ваги тіла на 10 кілограмів може призвести до зниження тиску на 2-5 мм рт. ст. без застосування ліків. Збалансоване харчування, багате на фрукти, овочі, цільнозернові продукти та з низьким вмістом жирів, сприяє нормалізації артеріального тиску.

Back to top button