Що буде замість МСЕК?

За даними Пенсійного фонду України, понад півтора мільйона людей в Україні отримують пенсії через інвалідність. Станом на 2024 рік інвалідність мають 7% українців. Довідку про неї надає медико-соціальна експертна комісія (МСЕК).

Цей орган існує з 1992 року, коли замінив радянські лікарсько-трудові експертні комісії. МСЕК визначає групу інвалідності, її причину, відсоток непрацездатності. Проходження комісії займає іноді до трьох місяців, але це не єдине нарікання на її роботу. Черги, переоформлення різноманітних форм і довідок, зневажливе ставлення — те, з чим часом стикаються люди, під час проходження комісії. Але, схоже час МСЕКів незабаром, точніше до 31 грудня цього року, закінчиться.

Бо до 1 січня 2025 року в Україні реформують медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Каталізатором радикальних змін став корупційний скандал у Хмельницькому, пов’язаний з діяльністю обласної МСЕК та її керівницею Тетяною Крупою.

За планом Міністерства охорони здоров’я, комісії, що протягом десятиліть функціонували як окремі юридичні особи, припинять свою діяльність до 2025 року. Їхні обов’язки з оцінки працездатності та реабілітації пацієнтів будуть передані до кластерних і надкластерних лікарень. які, згідно з госпітальним плануванням, зможуть надавати широкий спектр медичних послуг, включно з оцінкою працездатності та реабілітацією пацієнтів. Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко під час брифінгу для медіа розповів, як працюватиме нова система та як реформа допоможе в боротьбі з корупцією.

За словами Віктора Ляшка, нова система відмовиться від традиційної медико-соціальної експертизи на користь оцінки функціональності людини за допомогою міжнародної класифікації функціонування (МКФ). Лікарі, які провели лікування та реабілітацію пацієнта, оцінюватимуть його працездатність через МКФ — уніфіковану схему для оцінки фізичних, психічних та соціальних аспектів здоровя пацієнта. МКФ дозволятиме не лише оцінити медичний стан, але й виявити, які саме компенсатори (наприклад, допоміжні засоби або переобладнання робочого місця) потрібні пацієнту для повернення до активного життя. Крім лікарів, у процесі оцінки і підтримки пацієнтів повинні брати участь і соціальні служби. У випадках, коли пацієнту потрібні допоміжні засоби реабілітації, як-от крісло колісне, соціальні служби будуть оцінювати, чи адаптовані умови проживання пацієнта, щоб забезпечити його подальшу соціальну і економічну активність. Однією з ключових частин реформи, як запевняє Ляшко, є цифровізація процесів. Усі кластерні лікарні мають бути підключені до електронної системи охорони здоровя. “Рішення щодо встановлення інвалідності буде прийматися на підставі даних, які фіксуються в електронній системі охорони здоровя. Це дозволить чітко контролювати процес і виявляти можливі помилки на кожному етапі”, — підкреслює Ляшко.

Електронна система також дозволить автоматично моніторити виконання послуг, а у випадках, коли виявляються порушення, НСЗУ матиме право накладати фінансові санкції на медзаклади, проводити перевірки тощо. Нинішні керівники МСЕК будуть звільнені, а самі комісії — реорганізовані.

 

 

Back to top button