Щоб нирки були здоровими

Минулого місяця двічі (у Всесвітній день нирки та День нефролога) мали нагоду наголосити, наскільки важливим для людського організму є здоровʼя наших нирок. Ми не будемо сьогодні детально розглядати усі хвороби нирок. Найбільш поширені — пієлонефрит, сечокам’яна хвороба, ниркова недостатність, нефрит, гломерулонефрит, полікістоз нирок. Наголошую, що будь-яка хвороба нирок є небезпечною, адже без вчасного й відповідного лікування вона може призводити до хронічної недостатності, і тоді нирки перестають виконувати свою функцію. А функція нирок надважлива: вони працюють як фільтр, виводячи з організму токсичні речовини. Іншими словами, відповідають за виведення продуктів обміну речовин та інших шкідливих сполук. Тому, зрозуміло, якщо виникають будь-які збої в їхній роботі, порушується фізіологічна життєдіяльність всього організму. Нирки також підтримують артеріальний тиск, продукують гормони надниркових залоз, беруть участь у творенні червоних кров’яних тілець тощо.

Важливо кожному з нас розуміти, що хвороби нирок є дуже підступними, вони можуть розвиватися непомітно аж до важкої форми. У більшості випадків нирки можуть втратити до 90 відсотків функцій без будь-яких зовнішніх проявів та симптомів. Ось чому так важливо виявляти ниркові патології на ранніх стадіях. Це дасть змогу розпочати лікування вчасно, ще до того, як почнуть розвиватися незворотні наслідки та ускладнення. Адже коли настає ниркова недостатність, тоді можемо застосовувати лише ниркозамісну терапію: гемодіаліз, перитонеальний діаліз, трансплантацію нирки.
Тому будьте уважними до свого самопочуття, одразу звертайте увагу на біль. Біль від нирок може відчуватися і в спині, і в боках, і у животі поблизу цих органів. Однак біль у нирках можна сплутати зі звичайним болем у спині. Втім є певні відмінності, які допоможуть вам розрізнити, що саме у вас болить.


Я
к правило, це тупий біль (зазвичай постійний); біль під грудною кліткою або в животі; біль у боці (зазвичай тільки одна сторона, але іноді болять обидві); різкий або сильний біль, який може виникати хвилеподібно; біль, який може поширюватися на область паху або живота.
Також одним із перших симптомів, які свідчать про збої у роботі нирок, можуть бути поява набряків, зміна кольору, запаху і кількості сечі. При цьому може відчуватися безпричинна слабкість, головні болі, швидка стомлюваність, незначно підвищуватися температура тіла.
Отож
будьте уважними до свого організму. Якщо помічаєте якісь підозрілі симптоми, не гайте часу, звертайтеся до лікаря. Навіть, якщо почуваєтеся добре, треба хоча б раз у рік відвідати сімейного лікаря і пройти профілактичний огляд: здати аналізи крові, сечі, зробити ультразвукове дослідження тощо.
Важливо знати: після будь-якого вірусного захворювання через 10-12 днів варто здати аналіз сечі, аби пересвідчитися, що з нирками у вас усе гаразд. Це тим більше необхідно робити нині, коли на тлі COVID-19 нирки вражаються значно частіше.
Стежте за станом горла, ротової порожнини. Необхідно своєчасно лікувати різноманітні осередки інфекції (каріозні зуби, гінгівіт, хронічний тонзиліт, гайморит тощо), аби не провокувати ниркові захворювання.
Дуже шкідливим є “перетримування” сечі у сечовому міхурі: це сприяє застійним явищам, провокує міхуровосечовідний рефлюкс — зворотнє «закидання» сечі з міхура у сечоводи. Тож намагайтеся не допускати цього.
Одна з головних умов профілактики хронічних хвороб нирок, як, власне, й інших хвороб, — повноцінне й збалансоване харчування, підтримування власної ваги у нормі. У підсумку нирки довше зберігатимуть свою працездатність,якщо їх не перевантажувати і не змушувати працювати в “аварійному” режимі.
Їжу потрібно вживати у помірній кількості. Варто обмежити подразнювальні речовини: сіль, перець, гірчицю тощо. Рекомендується споживати не більше чайної ложки солі в день (краще ще менше). Думаю, чимало серед нас таких, хто любить посолити страву, ще навіть не скуштувавши її. Тож їм треба позбутися цієї звички.
Хто належить до групи ризику? Якщо ви маєте підвищений артеріальний тиск, цукровий діабет, системні захворювання сполучної тканини (системний червоний вовчак, склеродермію та інші), то вже належите до групи ризику. Якщо вам більше 50 років, і хтось із членів вашої сім’ї страждав від хвороб нирок, то ви теж у цій групі. Тому рекомендація одна: треба проконсультуватися з сімейним лікарем щодо можливості розвитку хвороб нирок та пройти відповідне обстеження.
Часто хворобами нирок страждають люди, які п’ють жорстку воду або споживають недостатньо рідини, зловживають солоним, гострим, кислим. А також ті, хто часто переохолоджується, особливо в ділянці малого тазу (особливо це стосується юних дівчат, які, щоб не відстати від моди, часто нехтують елементарною турботою про власне здоровʼя). Ну, і, звичайно ж, у групі ризику — особи, які палять та вживають алкоголь.
Тому — геть шкідливі звички! Подбаймо про здоровʼя, зокрема, про наші нирки. І побачите, вони віддячать вам сумлінною роботою.
Людмила ГОЛОВКО, лікар-нефролог КП “Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр”, кандидат медичних наук

Back to top button