“Скарби землі Болохівської”: нові лауреати
Напередодні Великодня, 18 квітня, в День памʼяток історії та культури України, на Хмельниччині відзначено лауреатів премії “Скарби землі Болохівської” за вагомий внесок у дослідження і популяризацію історико-культурної спадщини, відродження пам’яток історії та культури нашого краю. Цього премії та дипломи отримали відомі науковці, історики та письменники в номінаціях “Українське відродження” та “Краєзнавство”.
Премія заснована благодійним фондом “Закон та справедливість”, який очолює політик, доктор наук з державного управління, професор, депутат Хмельницької обласної ради, ветеран російсько-української війни, волонтер Віталій Олуйко, а автором ідеї та ініціатором створення премії став відомий письменник, заслужений журналіст України Броніслав Грищук. Вперше лауреатів було відзначено у час її заснування — в 2008 році. Серед номінантів — академічні історики, краєзнавці, письменники, журналісти, музейники, громадські діячі, чия праця і здобутки присвячені дослідженню і збереженню нашої спадщини. “Непросто говорити про збереження культурної, історичної давнини, коли ворог прагне стерти з лиця землі Україну, знищити нашу національну ідентичність, та нічого в нього не вийде, — зазначив Віталій Олуйко. — Тому що він це робить уже сотнями років, але ми вистояли і вистоїмо обов’язково. А краєзнавство насправді виконує державотворчу роль. Наша мета — щоб українців обʼєднувала історична спадщина, а не лише ненависть до ворога. Історики мають зробити все, щоб правда й про цю війну ніким і ніколи не була забута”.
Цього року лауреатами стали шестеро подолян. Професору, доктору історичних наук, голові Хмельницької обласної організації НСКУ, почесному краєзнавцю України, ректору Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту, волонтеру Юрію Телячому, який трагічно загинув у січні цього року, повертаючись з чергової волонтерської поїздки, премію присуджено посмертно. Юрій Васильович, окрім плідної наукової діяльності, став ініціатором створення в інституті музею захисників України, який визнано одним з найкращих в державі.
Письменник, кандидат історичних наук, музеєзнавець Сергій Єсюнін — один з найвідоміших хмельницьких краєзнавців, а його документально-публіцистичні книги, новели про давній Проскурів та Поділля виходять у світ повторними накладами. У минулому році Сергій Єсюнін презентував нову книгу “Хмельниччина, що дивує”. Автор розповідає про маловідомі історичні факти, у яких Хмельниччина була першою в Україні і навіть у світі, вміщено нариси про видатних подолян. Особливість письменницького стилю дослідника — уміння зацікавити історією широкий читацький загал. “Краєзнавство передусім має базуватися на наукових, архівних джерелах і водночас бути цікавим до широкого загалу — від учня до старої людини. Тому викладати краєзнавчі матеріали я намагаюся доступною мовою, багато ілюстрованою, формую як коротенькі нариси, які в дійсності розповідають про нашу історію широкому колу читачів. Зараз готую книгу по нашому місту Хмельницькому. Історичні дослідження ніколи не закінчуються, це, як ланцюгова реакція: віднаходиш один маловідомий факт, і він розгалужується іншими”, — розповів краєзнавець.
Уже вдруге отримує премію “Скарби землі Болохівської” письменник, автор художніх і документальних книг про події в нашому краї періоду комунорепресій, сценарист, режисер та постановник художньо-документальних стрічок “Провідник Волох” та “Коли співають мертві” про діяльність ОУН-УПА на Поділлі. “Створення фільмів — це важка праця, це і мистецтво, і краєзнавство, і письменництво. А головна мета — популяризація нашої історії, героїки. Чому я взявся за фільми? Тому що фільм, це доступна форма мистецтва, працює на величезну аудиторію. А нашу історію повинні знати якнайбільше людей, особливо молоді. Зараз працюю над третім фільмом про ОУН-УПА, приступаємо до зйомок уже влітку, події розгортаються на Дунаєвеччині і Ярмолинеччині. Тому зараз шукаємо спонсорів і благодійників для роботи над стрічкою. А ще в планах створити стрічку, яка об’єднує спільні події тих часів на Тернопільщині, Хмельниччині і Вінниччині”, — зазначив автор кінострічок.
До номінованих краєзнавчих здобутків увійшла документальна книга науковців з Кам’янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка, присвячена малій батьківшині “Ярмолинеччина: від найдавніших днів до сьогодення”. Її автори —кандидати історичних наук, родина науковців: Юрій Хоптяр, Алла Хоптяр та Андрій Хоптяр.
Історію творить сьогодення, і українські захисники — її найправдивіші герої. У цей же день від БФ “Закон і справедливість” було відправлено чергову передачу нашим оборонцям — квадрокоптекр “DJI Mavic 3 Pro”. “Вартість цього коптера — 85 тисяч гривень, — зазначив Віталій Олуйко. — Передаємо його підрозділу безпілотників “RONINU” 86 ОБ ТрО ЗСУ, який очолює Сергій Яковлєв, депутат обласної ради, воїн. Його підрозділ сьогодні б’є ворога під Кринками. Квадрокоптер хлопцям вкрай для розвідки, аби влучніше бити по ворожих цілях”.
Тетяна Руса