Стамбульська історія
У Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася творча зустріч з Лорою Підгірною – письменницею, журналісткою, історикинею, лауреаткою міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова». Авторка презентувала свою другу книги «ORIENT. Стамбульська маніпула» із циклу ретродетективів «ORIENT», написану, як і першу, на реальних подіях і за розсекреченими документами з архіву Служби зовнішньої розвідки України та присвячену пам’яті українських розвідників — представників Стамбульської платформи, що діяла у 20-30 роки ХХ століття в Туреччині.
Кам’янчанка Лора Підгірна належить до молодого покоління українських письменників, які заявили про свою творчість незаангажованістю, внутрішньою свободою і талантом легко, стрімко, доступно доносити «важкі» теми для масового читача. Лора Підгірна заглиблюється у складні часові лабіринти, поєднуючи знання історикині, науковиці з яскравим, жвавим, іронічним талантом та уявою письменниці. Її улюблені жанри — ретродетектив та вестерн, і така подача художнього слова в історичному контексті принесла їй неабияку популярність і привернула увагу читачів. У 2017 році авторка дебютувала циклом романів саги «Шведіана» «Пригоди Марка Шведа», що склали серію «Український історичний вестерн». Тема — світові події в контексті Голодомору в Україні, діяльність українських розвідників в екзилі. Також у 2017-ому побачив світ її історично-авантюрний роман, що став лауреатом міжнародного конкурсу «Коронація слова» — «Омбре. Над темрявою і світлом», який розповідає про діяльність ордену тамплієрів на Поділлі. Зараз авторка працює над продовженням роману »Омбре», який носить назву «Екліпс. Темінь наступає» та історичним романом з елементами фентезі «Хутір «Осіяння» про діяльність УПА. У романах Лори Підгірної драматизм реальних подій переплітається з коханням, авантюрами, соціально-побутовим тлом. Так з’явився й цикл пригодницьких ретро-романів «Інесса Путс. Панянка-детектив з Проскурова».
Стрімко увійшовши у велику літературу, Лора Підгірна продовжує розвивати і висвітлювати надважливу тему — діяльність українських екзильних спецслужб. Адже невивчені і незасвоєні уроки їсторії вже відгукнулися для сучасників дуже болючими наслідками: повномасштабною війною, розв’язаною росією. І ще раз переконало у відомій істині: хто не вчить власну історію, вчитиме чужу. На жаль, кілька поколінь українців формували свої знання у кривому дзеркалі радянської псевдоісторії, на наративах комунопропаганди, і масовими героями-шпигунами у колективній пам’яті закріпились штірліци, кузнєцови та інші. Це кліше переконливо розвінчує письменниця з Кам’янця-Подільського, а про те, що ця тема затребувана у наш час, свідчать вдячні відгуки читачів про її книги. До речі, найбільше поціновувачів, за словами Лори Підгірної, живуть на сході і півдні України. Для них важлива ця історія, донесена зрозуміло, яскраво, правдиво.
Саме про правдиву, не відомому загалу історію презентовані у бібліотеці дві книги Лори Підгірної «ORIENT» (2023) та «ORIENT. Стамбульська маніпула». Орієнт в перекладі з англійської означає «схід», в політичному сенсі — Близький Схід. Маніпулою на військовій мові називали в Древньому Римі тактичний підрозділ легіону, який виконував особливо важливі завдання. У контексті романів Лори Підгірної — це Стамбул 1929-1935 років, де на той час перебувало чимало спецслужб різних держав, у тому числі УНР. Сюжет переносить читачів у 20-30-ті роки ХХ століття, занурює в атмосферу міжвоєнного Стамбула та протистояння таємного легіону українських екзильних спецслужб із радянською розвідкою, у середовище українських розвідників, серед яких були й істинні герої, і зрадники. Й одразу в думках читача з’являється сучасна паралель: адже колаборанти всіх мастей і нині продовжують «роз’їдати», як іржа, державну спецагентуру, інші владні відомства, і на тлі великої війни з вічним російським ворогом ця паралель особливо актуальна. Як історикиня Лора Підгірна чудово орієнтується в складному контексті подій і вчинків, як письменниця — вдало доповнює розповідь яскравими художніми деталями і стилістикою ретродетективу.
Про особливості історичного тла та його художнє відображення у прозі розповіла авторка. «Коли мені в 2021 році потрапили в руки архівні розсекречені документи Служби зовнішньої розвідки України, я читала їх місяць, не відриваючись. І зрозуміла, що це наче історичний серіал: я переживала за героїв, їх життя і долі, — каже письменниця. — Особливо вражали агентурні донесення такого собі Миколи Забелло із псевдо Агент Надія. До речі, він родом з Кам’янця-Подільського. Його ще в 1920-х роках у Стамбулі завербувала радянська розвідка. Він жив у середовищі українців, робив вигляд, що дружній з ними, близький, а вечорами строчив доноси, ретельно описуючи все — одяг, їжу, розмови. Забелло роками доносив на своїх побратимів». Одним з головних позитивних і реальних героїв роману став Володимир Мурський, представник екзильного уряду УНР в Туреччині, патріот України, якого знищила москва. Але попри те, що в епіцентрі діяльності української резидентури діяли й запроданці, українці в Стамбулі з 1929 по 1935 роки спромоглися дуже багато зробити на політичному і дипломатичному фронтах. І про це в романах письменниці.
Аби пройнятися атмосферою української еміграції після знищення УНР, Лора Підгірна не раз бувала в Стамбулі, який досі зберігає пам’ять про події, протистояння, боротьбу і життєві долі українських емігрантів на зламі минулого століття. До речі, в Стамбулі на меморіальному кладовищі донині збережені сторічні могили і патріотів, і зрадників. Усе, як у житті…
А вже в березні поціновувачів ретродетективів письменниці очікує презентація в Хмельницькій обласній науковій бібліотеці третього роману із циклу «ORIENT». Водночас як аспірантка Кам’янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка історикиня працює над кандидатською дисертацією «Діяльність нелегальної резидентури ДЦ УНР в екзилі «Стамбульська платформа 1929-1935 рр.».
Тетяна Слободянюк