Сучасний Травма центр і не тільки

У Хмельницькій міській дитячій лікарні 29 жовтня відкрили сучасний Травма центр і відділення невідкладних станів, які обладнані і оснащені за сучасними міжнародними стандартами.

Це другий етап загального проєкту реконструкції комунального закладу. В лікарні вже працюють капітально оновлені відділення паліативної допомоги та реанімації. За третім етапом буде реконструйований та утеплений дах лікарні й поліклініки та створені нові простори у підвальних приміщеннях. Загальна вартість всього проєкту, який триває, понад 50 мільйонів гривень міського бюджету.

Нова ошатна, простора споруда вже зовні виглядає привабливо, а, переступивши поріг, забуваєш, що це травматологія: ні сірого холодного коридору з рядами стільців для очікування, ні кабінетів, які в пам’ятних з радянських часів травмпунктах завжди потребували ремонту, ні пошарпаних каталок та ношаків попри стінами. Просторий хол, вимощений масивною білою плиткою, панорамна рецепція, оснащена комп’ютерним центром, м’які дивани з іграшками, по кутах — вазони, на стіні велика плазма, яка безперервно, здається, транслює мультики. Лише в глибині холу ряд новеньких крісел-каталок для транспортування пацієнтів переконує, що це дійсно медичний простір. Тобто, все тут створено для комфорту маленьких пацієнтів. Поруч з холом ізольований скляний утеплений бокс, де на виїзд чатує автомобіль неонатальної допомоги. В обох нових просторах — операційні з сучасним обладнанням, оглядові, палати, ізольовані бокси, санвузли, зокрема й для маломобільних діток, ігрові зони тощо. І Травма центр, і відділення невідкладної допомоги реконструйовані за всіма найсучаснішими вимогами. Нові комунікації, потужне киснезабезпечення, вентиляція. Частина обладнання куплена раніше, частина отримана від партнерів.

Враховано кожну деталь роботи з травмами: територію і центру, і відділення невідкладної допомоги поділено на три умовні зони: зелену, жовту і червону, які починаються від рецепції. “Це місце першої зустрічі пацієнта. На рецепції медсестра виконує первинну спрощену реєстрацію і подальше медичне спрямування. Саме у цій зоні буде розподіл на травмованих і соматичних пацієнтів легкої і середньої важкості травм і захворювань. А пацієнти, транспортовані екстреною медичною допомогою, будуть доправлятись безпосередньо в ізольований бокс для негайного огляду, — розповів Віталій Одарчук, завідувач дитячого травматологічного центру. — Зелена лінія — умовно найлегші травми, червоні, — коли пацієнт максимально важкий. Його відразу з боксу на каталці привозять в антишокову кімнату, де реаніматологи, анестезіологи надають допомогу. І далі за потребою — негайне оперативне втручання”. У передопераційній — безконтактні мийки для рук, щоб була максимальна стерильність, в операційній, показує завідувач, два джерела освітлення, щоб одночасно могли працювати дві бригади. Тут немає вікон, також для забезпечення чистоти повітря. Складна вентиляційна система з фільтрами забезпечує максимальну стерильність повітря. Тому що операції на кістках вимагають максимально стерильних умов. Є всі необхідні сучасні матеріали для операцій, а також спеціальне пристосування для вправлення переломів кінцівок.

У цій же операційній є анестезійний апарат, який надійшов з Японії. Як розповіла директорка ХКП “Міська дитяча лікарня” Наталія Зимак-Закутня, лікарня взяла участь у благодійному японському проєкті, а безпосередньо в японське посольство звернувся Віталій Одарчук, і буквально кілька днів тому в центр був доставлений якісний дороговартісний анестезійний апарат. “У травматології важливо зберегти “золоту” першу годину, — каже директорка. — А якісне обладнання, оснащення в цьому дуже допомагає. За цей час дитина має бути максимально обстежена, максимально надана меддопомога, в тому числі хірургічна. Раніше ми як працювали: операційна, рентген на шостому поверсі, реанімація — на четвертому. Такими були стандарти. І на доставлення пацієнта витрачався дорогоцінний час. Ми вивчили і проаналізували досвід наших зарубіжних партнерів, і тепер всі ці простори на першому поверсі”.

Дві операційні, санітарні зони, три оглядові кімнати у кожному відділені, палати для різних вікових категорій, обладнанні пандусами та іншими інклюзійними пристосуваннями для маломобільних осіб. Що важливо, усі простори ізольовані. В оглядовій палаті для найменших, зокрема й новонароджених, повивальне ліжко, набори памперсів, тут найкраща ізоляція, щоб крихітки були в максимально стерильних умовах. На ліжках — м’які іграшки. До речі, в усіх кімнатах є набори підгузок та памперсів, які лікарня отримує як гуманітарну допомогу. Далі: коли дитина очікує на госпіталізацію, і лікар не визначив ще додаткових ознак інфекції, наприклад, висипки, то таких пацієнтів розміщують у два окремі бокси. Є антирабічний кабінет: тут оглядають діток, потерпілих від укусів тварин з проведенням екстреної профілактики (вакцинації) проти сказу та правцю.

У коридорі ніхто з пацієнтів не очікує, дитину одразу забирають на обстеження. На початку війни до нас приїхала лікарка з невідкладної допомоги з США. Вона жила і працювала в нашій лікарні місяць, — розповіла Наталія Зимак-Закутня. — І навчила наших, в першу чергу, молодих лікарів, працювати з новітнім обладнанням. Вони пройшли курс ультразвукової діагностики, навчились користуватись мобільними УЗД-апаратами. Датчик такого апарата прикладається до ділянки тіла, і на планшеті і моментально з’являється картина ураження, щоб максимально швидко визначити, чи є черевній порожнині кров, гази і т.д. Також за рахунок гуманітарної допомоги маємо портативний венозний сканер, який “знаходить” вени, щоб взяти у дитинки кров на аналіз, поставити катетер для внутрішньовенної ін’єкції”. Лікар-переселенець, який працює в Травма центрі, уміє виготовляти шини на об’ємному 3D-принтері, моделює їх навіть для пальчиків.

Фактично в одному місці проводиться весь спектр хірургічного втручання. Ми можемо одразу транспортувати дитину в невідкладне відділення, в палати, туди ж приходить анесзезіолог й поруч в операційній розпочинаємо працювати. Тобто переміщення займає 15 метрів. У Травма центрі працюють сім лікарів, шість медсестер і чотири молодших працівники. У відділенні невідкладної допомоги шість лікарів, 11 медсестер і три молодших працівники, — каже Віталій Одарчук. — За рік ми приймаємо до 13 тисяч пацієнтів. З них 3,5 тисячі з легкими травмами, забоями, розтягами, приблизно 800 пацієнтів потребують невідкладних оперативних втручань, проводиться більше 600 репозицій, тобто хірургічних операцій, спрямованих на зіставлення уламків зламаної кістки, під загальним знеболенням. Також є все необхідне, щоб надати кваліфіковану допомогу при політравмах”. Усі процедури, за словами завідувача, безкоштовні.

Сьогодні презентуємо два нових відділення: це сучасний повноцінний травматологічний центр, і відділення невідкладних станів. По суті, це частина загального проєкту реконструкції нашої міської дитячої лікарні, — розповів під час презентації нових просторів Хмельницький міський голова Олександр Симчишин. — Цей проєкт ми почали ще до 24 лютого 2022 року, і завданням було запустити чотири нових відділення: Травма центр, відділення невідкладних станів, відділення паліативної допомоги і реанімацію. Всі чотири працюють. Виконаною роботою я задоволений. Цей проєкт ми багато коригували, допрацьовували, враховували світовий досвід і досвід адміністрації лікарні, наших партнерів і враховували, звичайно, думку батьків. Бо ми всі чудово розуміємо, що таке старий радянський травмпункт, коли діти сиділи в сірих страшних коридорах годинами, і це тільки посилювало їх негативну реакцію. Сучасний Травма центр передбачає не лише комфортні умови перебування, а й якісну ефективну допомогу і сучасні технології лікування. Всі ремонтні роботи а також заведення комунікацій системи киснезабезпечення всієї лікарні, сучасна вентиляція — винятково за кошти міського бюджету, тобто платників податків. Це все разом зроблене для наших дітей. Частину медичного обладнання ми отримали від нашої активної міжнародної співпраці, наших партнерів: тут є і японське обладнання, і гуманітарна допомога від європейських міст”.

За словами міського голови, загальна вартість всього проєкту реконструкції дитячої лікарні склала майже 50 млн грн. “Але він ще не завершений, попереду капітальний ремонт даху з утепленням всієї лікарні і дитячої поліклініки. Також будуть створені окремі простори в підвалах, — зазначив Олександр Симчишин. — У 2025 році розпочнемо робити дах, бо це нагально, підвал уже після нього. Те, що стосується самих чотирьох відділень і обладнання в них, то на них витрачено приблизо 30 мільйонів гривень. Половина цієї суми — два останні відділення. Але це умовні суми, бо проєкт великий. Підкреслю, що в частині обладнання і меблів — це допомога наших міжнародних партнерів. Звісно, дуже хочу, щоби тут було якнайменше пацієнтів. Але в те, що вони отримають кваліфіковану допомогу, я щиро вірю”.

Тетяна Слободянюк

Back to top button