У Хмельницькому пункти незламності не переповнені, але й не стоять порожніми
Ще в кінці листопада українців повідомили, що у зв’язку з тим, що терористична росія намагається знищити ракетним «дощем» нашу енергетичну інфраструктуру, по всій країні рятувальники і місцева влада розгортають мобільні і стаціонарні пункти незламності. Нині вони – вже звична річ в кожному нашому мікрорайоні.
Чесно кажучи, така пафосна назва пунктів обігріву попервах дещо дивувала, але словосполучення «пункт незламності» швидко вписалося у наш воєнний побут. Фактично, кожна квартира, точніше, кожна кухня із вогниками газової плити – це наші особисті пункти незламності. Врешті, ми й самі – люди-символи незламності, і в кожного вже є заготовлені запаси води, їжі, ліхтариків, батарейок світлодіодних світильників та інших енергетичних застосунків,теплого одягу. І цю зиму українці, звісно, переживуть на зло темним за своєю суттю оркам, і впевненості кожному з нас додаютьлють і зневага до ницого ворога, який ніколи не доб’ється від нас того, що він найбільше бажає – страху і зневіри.
Коли я ввечері зазирнула до пункту незламності, розгорнутого працівниками ДСНС біля ТЦ «Агора», що в мікрорайоні Озерна,на Старокостянтинівському шосе,2/2, чомусь очікувала побачити всередині намету втомлених квартирним холодом і темрявою людей, які вирішили погрітися в теплому просторому наметі, де постійно ще й горить світло. Однак реально побачене швидше нагадувало студентську аудиторію чи бізнесовий офіс: понад два десятки молодих людей сиділи за столами, зосереджено вдивлячись в екрани ноутбуків, працювали , користуючись тим, що тут «зловили» вай-фай. Студентка-переселенка з Сумщини Дарина також готується до занять, вона навчається на українському філфаці Сумського університету і каже, що намагається ретельно готуватись і не пропускати ні лекцій, ні семінарів. Коли в оселі, яку винаймає з нареченим, немає світла, йдуть сюди, у пункт незламності. Валерій, працівник юридичної кампанії, також уже кілька разів навідувався працювати до намету рятувальників.
Крім тих, хто прийшов працювати за комп’ютерами і зарядити гаджети, у вечірньому наметі перебувало й кілька матусь з дітьми: останні із задоволенням крутились біля столу рятувальників, де були електрочайники, коробки чаю і кави, цукру, печива. Дітлахам було швидше цікаво у цьому комфортному і яскравоосвітленому шатрі, поки мами очікували, коли зарядяться телефони та планшети. Крім столів і стільців для роботи, у наметі й кілька розкладайок з новісінькими матрацами та пледами. Хоча, здається, укриватись не було потреби,температура перевищувала 20 градусів. До речі, рятувальники , на ваше прохання, не лише безкоштовно пригостять гарячим чаєм і кавою: якщо у вас є принесена з собою їжа – її можна розігріти у мікрохвильовці.
Мобільний зв’язок, постійна електроенергія, більше десятка подовжувачів з кількома гніздами розеток – для одночасної підзарядки великої кількості гаджетів, нові зручні меблі, підлоговий настил, зверху встелений ще й теплим килимовим покриттями – тут, справді, комфортно і є бажання перебувати тривалий час. Обмежень щодо перебування немає,однак слід враховувати комендантську годину. Нагадаємо, вона у Хмельницькому й області починається з 00:00 і триває до 05:00.
У наметі цілодобово чергують два працівники ДСНС. Як розповів начальник караулу підрозділу рятувальників Андрій Шеремета, протягом дня сюди навідуються, в середньому, до сотні людей. В основному, щоб зарядити гаджети. Але коли в квартирах було тривалий час зимно, приходили й просто погрітися. На Озерній, якою пишаються її мешканці, тому що вона наймолодша з-поміж міських мікрорайонів і по сучасному забудована, всі новобудови – з індивідуальним опаленням. Дуже зручно, коли квартиру можеш зігрівати, коли забажаєш, хоч посеред літа. Проте взимку, коли відключають світло: за графіком, чи в аварійному режимі, вода в кранах, і батареї опалення відразу стають холодними. Озерна належить до «спальних» мікрорайонів, критична інфраструктура тут практично відсутня, то й світла немає подовгу. Останнього тижня електроенергії в мікрорайоні не було14 і більше годин на добу, то й температурний стовпчик у квартирах завмирав на позначці плюс 11. А на Озерній, зазначимо, мешкає понад 60 тисяч хмельничан (плюс додалося кілька десятків тисяч переселенців). Тому в холодні вечори до пункту незламності приходили матусі та бабусі з дітьми грітися. І саме тому цей намет «перекочував» до «Агори», в центр мікрорайону, з провулку Човникового, що на міській набережній, досить безлюдній в цей час. Як зазначив черговий рятувальник, у разі потреби всередині може одночасно перебувати понад 100 людей. Ще два такі намети ДСНС розміщені на північній околиці Озерної та в середмісті, біля кінотеатру ім. Шевченка.
Щоб швидко, за 10-15 хв. намет нагрівся, працюють теплові гармати, постійно дає струм потужний генератор, вікна і стінові шви надійно ущільнені від проникнення холоду.
Втім, у Хмельницькому розгорнули пункти незламності не лише працівники ДСНС. Зусиллями міської вдали обладнані стаціонарні пункти незламності (обігріву). У них містяни можутьтакож зігріватися і користуватись інтернетом, заряджати гаджети, випити гарячого чаю та кави. Для цього підготували 11 стаціонарних пунктів обігріву, переважно, в приміщеннях управляючих муніципальних компаній. Як розповів заступник міського голови, директор департаменту інфраструктури Василь Новачок, такі пункти працюватимуть і в приміщеннях навчальних закладів. Їх усіх двадцять. Їхні адреси є на сайті міської ради. «Це зовсім іншого рівня пункти, вони будуть працювати в тому випадку, якщо протягом доби в місті не буде тепла. Ще інші пункти обігріву – це школи й садочки, які розміщені безпосередньо навколо котелень, які мають твердопаливні котли. До тих котлів поставлені генератори, які заживлять потужні насоси», – каже посадовець. Ці пункти працюватимуть в разі потреби щодня і у вихідні також.
Російський енергетичний терор у соцмережах вже охрестили холодомором, тобто ще одним різновидом геноциду – головної зброї для знищення українців, як нації, і України, як держави. Але наші закляті вороги навіть й гадки не мали, що ми – нація незламних. Що у відповідь на перебиті лінії електромереж країна наповниться генераторами з усього світу, а самі українці масово почнуть майструвати буржуйки та печі, напинатимуть шатра обігріву і майструючи окопні свічки для наших воїнів.
Пригадуєте стару дитячу російську казку «Морозко»? У ній дід мороз, навіщось доводить бідолашну сирітку майже до повного задубіння, лукаво перепитуючи: «А чи не холодно тобі, красуне?» «Ні», – відповідала та щоразу. У мене, малої, стискалося серце від жалю до сирітки, а мороз так і залишився в пам’яті бородатим лихим стариганом. Так і ми нині наперекір усій російській люті і ненависті до нас, вільних і незнищенних, вчимося долати рашистського «діда мороза» нашою незламністю і гідністю. І якщо нас чекає лише сувора зима, то орків, безперечно, пекло людського прокляття.
Тетяна Слободянюк