У Хмельницькому в повітрі зменшилися концентрації пилових домішок та сполук азоту

Стан атмосферного повітря в місті постійно під контролем  управління з питань екології та контролю за благоустроєм Хмельницької міської ради. За результатами спостережень щодо  забруднення навколишнього природного середовища, які  щомісяця надає міський центр з гідрометеорології, за період воєнного стану екологічна ситуація в Хмельницькому покращилась. У порівнянні  з відповідними місяцями попереднього року, такі речовини як хлор, фенол, формальдегід суттєво зменшили свою концентрацію. Водночас зберігається мінімальне перевищення гранично допустимих концентрацій діоксиду азоту. За словами фахівців, в першу чергу це пов’язано з частковим призупиненням промислових виробництв у регіоні, впровадженням комендантської години та паливною кризою, яка вплинула на кількість автомобілів на дорогах. Відтак  якість атмосферного повітря  в Хмельницькому екологи оцінюють  позначкою «Добре».

Контролювати  стан навколишнього середовища, щоб дізнатися чим ми дихаємо, як змінюється  якість повітря впродовж доби та в різні пори року,   може й кожен мешканець міста, а також гості Хмельницького. Задля цього торік  в обласному центрі створили муніципальну систему екомоніторингу.

Зокрема в усіх мікрорайонах міста на будівлях навчальних закладів встановлені компактні датчики контролю якості атмосферного повітря, які працюють цілодобово з онлайн-трансляцією даних. (ВПУ №25 (мікрорайон Виставка); НВК №9 (мікрорайон Ракове); СКЦ “Плоскирів” (мікрорайон Гречани); ЗОШ №13 (мікрорайон Лезневе); СЗОШ №1 (Центральна частина міста); СЗОШ № 19 (мікрорайон Ружична); ДНЗ №56 (мікрорайон Озерна); СЗОШ №18 (мікрорайон Дубове)).
У режимі реального часу ці датчики подають інформацію про стан повітря на сайт eco-city.org.ua, де він відображається на інтерактивній карті, на якій інформація оновлюється кожні 10 хвилин.
Сервіс доступний на геопорталі Хмельницької міської ради, до якого під’єднана карта моніторингу якості повітря (розділ “Екологія та Благоустрій”/Карта). Щоб перевірити якість повітря, потрібно лише знайти на карті визначений мікрорайон і за відповідною позначкою — навчальний заклад, де встановлений прилад моніторингу повітря.

 Нагадаємо, система моніторингу якості повітря — проєкт екоактивістів Хмельницького енергетичного кластера, який став переможцем Бюджету участі. Вартість проєкту — 50 тис. грн. 38,8 тис. грн на його втілення – кошти місцевого бюджету. За них було придбано 8 станцій моніторингу повітря з додатковою функцією підігріву. Решта 12 тис. грн — власні кошти енергетичного кластеру, які  йдуть на проведення інформаційно-просвітницьких заходів серед містян.

Ольга Сєргєєва

Back to top button