Важливо, коли лікар по-справжньому свій

Нині уже й не згадується, що раніше, до запровадження сімейної медицини, ми були закріплені за певними дільницями, і лікар наш, відповідно, називався дільничним. Якось дуже офіційно й відсторонено байдуже. Зовсім інша справа зараз, коли лікар називається сімейним — тепло й майже по-домашньому. І таки по-домашньому, адже лікар, як правило, лікує всю сім’ю. Тому так важливо, щоб пощастило з вибором сімейного лікаря, і він став для вас найпершим порадником, найближчим другом, людиною, якій довіряєш максимально. І справа не лише в його професіоналізмі, а й суто у людських якостях — вмінні вислухати, зрозуміти, поспівчувати.

Наталія Якимець працює сімейним лікарем в амбулаторії загальної практики-сімейної медицини №7 Хмельницького центру ПМСД №2 уже шостий рік. Спеціальність важлива, бо саме сімейний лікар повинен мати необхідні знання практично з усіх напрямків медицини, аби правильно зорієнтуватися в ситуації, не помилитися з діагнозом і, якщо треба, вчасно скерувати пацієнта до вузькопрофільного спеціаліста. Він повинен бути висококваліфікованим фахівцем, постійно підвищувати свій професійний рівень. Нині для цього, за словами Наталії Володимирівни, створено всі умови. Можна вибирати й відвідувати курси й тренінги, які тебе цікавлять.


Багато навчальних програм відкрито на платформі Національної служби здоровʼя України. Чимало конференцій проводиться онлайн на різну тематику: пульмонологія, гастроентерологія, педіатрія… Так, педіатрія, бо серед пацієнтів Наталії Володимирівни — 150 діток. Багато з них вона веде від народження. Всього ж у неї 1804 пацієнти. Кількість тримається стабільно. І ось ця стабільність і є ознакою довіри до лікаря. Особливо приємно, коли її кандидатуру для підписання декларації радять пацієнти своїм знайомим — більшого вияву вдячності й не треба. І саме в такі моменти вона розуміє, що зробила правильний вибір. Бо де б ще мала таку величезну родину — майже дві тисячі людей? По телефону впізнає їх. А пацієнти з нею на звʼязку постійно. Втім, в основному, люди просто приходять на прийом. Зазвичай за зміну доводиться приймати до 20 відвідувачів, але під час сезонних респіраторних захворювань ця кількість зростає. Так само більшає пацієнтів і в сезон садово-городніх робіт з різноманітними больовими синдромами.
Важливо, щоб усі пацієнти розуміли, що їхнє здоровʼя — у їхніх руках. Якщо вас непокоять якісь симптоми, одразу звертайтеся до сімейного лікаря. Не зволікайте. Наталія Володимирівна добре памʼятає випадок, коли молоду жінку (років 35) привела на прийом її мати. У хворої була температура, кашель, біль у грудній клітині. Схоже на симптоми пневмонії. Однак при огляді лікарка одразу запідозрила рак молочної залози. На жаль, діагноз підтвердився, жінка через рік померла…
За період повномасштабного вторгнення зросла кількість звернень зі скаргами на тривожність, нервозність, порушення режиму сну тощо. Деякі з цих пацієнтів самі хочуть піти на консультацію до психотерапевта, інших скеровуємо ми.
— Головне у нашій роботі, — каже Наталія Володимирівна, — поставити правильний діагноз та вчасно надати медичну допомогу. Маю хорошу підтримку з боку медсестри — Інни Володимирівни Антонюк. Досвідчений, кваліфікований спеціаліст, тож з нею легко і комфортно працювати. Загалом, в нашій амбулаторії дуже хороший колектив: 8 сімейних лікарів, 5 педіатрів, медсестри. Очолює колектив Валентина Яківна Рудь. І завдяки її зусиллям у колективі створена атмосфера взаємопідтримки і взаємоповаги. Наші працівники один одного в усьому підтримують. Завжди можна в колег уточнити, якщо щось потрібно, проконсультуватися.
Тому і йде кожного дня на роботу Наталія Володимирівна з легкою душею. І для кожного пацієнта знаходить слова підтримки. Тут потрібен індивідуальний підхід. Одному, можливо, вистачить кількох медичних термінів й рецепта на ліки. Іншому потрібно все пояснити, розкласти по поличках, щоб він збагнув усю картину й мобілізував сили для лікування. Щоразу — по-іншому. Але весь час з боку лікаря — зацікавлено.
Наталія Володимирівна розповідає, що в амбулаторії кожен пацієнт може безкоштовно здати загальні аналізи крові та сечі. Також роблять швидкі тести на гепатит B, C, ВІЛ та тропоніни. Окрім того, можна зробити кардіограму. А ще лікар постійно виписує ліки за програмою “Доступні ліки” для людей з хронічними хворобами. І це великий плюс, адже програма дозволяє пацієнтам заощаджувати гроші, що особливо важливо для людей старшого віку.
…То як, вам пощастило з вибором сімейного лікаря? Отже, це таки ваш лікар, ваша родина має близького друга й авторитетного професіонала.
Тетяна Сікорська

Back to top button